ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Ülkemizde özelleştirilmelerde özelleştir devret düşüncesi hala devam etmektedir. Özelleştirilecek kurumların bir kısmı rehabilite edilebilir halde iken rehabilite edilmeden sat gitsin mantığıyla sosyal boyutları dikkate alınmadan özelleştirilmektedir. Özelleştirilmesi istenen kurumlardan biri de Türkiye Şeker Fabrikaları
Şeker Fabrikalarının Özelleştirilme sürecinin öncesine baktığımızda 1998 yılında Şeker üretimine kota uygulanmaya başlandı ve toprağa denildi ki :Ey! Toprak artık az ürün ver fazla verirsen seni almam. Şeker Pancarı üretim alanları daraltıldı. Dışarıdan ithalata vize verilmiş oldu . Şeker Pancarının Üretim azaltıldı.Sonra Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi
kararı alındı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Bünyesinde 24 adet Şeker Fabrikası bulunmakta bunlardan 6 şeker fabrikasını- Çarşamba ,Yozgat ,Kastamonu, Çorum,Kırşehir,Turhal- özelleştirme kapsamına aldı. Bu Fabrikalara Suudi Salova Grubu talip oldu.
11 Eylülde Satışa Çıkarılan Fabrikalara Son Teklif Verme Süresi 19 Kasım 2009
Diğerler Fabrikalar daha Sonra Özelleştirilecek.Şeker Pancarından Tarımda ki Mevsimlik işçileri Dikkate almaz isek 450 bin Kişi geçimini sağlamaktadır.
Kar eden Fabrikaların kapatılması sonucu TŞFAŞ’ın –türkiye şeker fabrikası-zararı artacak ve zarar eden fabrikaların kapatılmasıyla çiftçiler işsiz kalacaktır. Fabrikaların satılması tekelleşmeyi beraberinde getirecektir.
Kotanın tıbbi Sonuçları:
Şeker Üretimine kota bırakılarak ( NBŞ) Nişasta Bazlı Şeker ve yapay Tatlandırıcıların Kotası Yüksek Tutularak Şeker Açığı Telafi Edilmeye Çalışılmış ve bu bağlamda Nişasta bazlı şeker üretimi artışı sağlanmıştır. 2009 yılın ilk sekiz ayında 172 bin 42 ton Şeker Eşdeğer Yüksek Yoğunlukta tatlandırıcı alımına uygunluk belgesi verildi. Ülkemize ayrıyeten kaçak yollarla giren tatlandırıcılarda çabası…

NBŞ Üreten firmalar:
Ülkemizin İlk Nişasta bazlı firması Cargill-Amerikan- 1997’ de Bursa Orhan Gazi’de Kurulmuştur.1998’de Şeker Pancarına Kota Uygulanması Tesadüfmü?
Diğer NBŞ Üreten Firmalar Amylum,Pendik Nişasta(Cargill+Ülker) Sunar,Tat
AB ülkelerinde NBŞ Oranı %2 iken Bizde Bu oran %15 dir
NBŞ Nasıl elde edilmektedir?
NBŞ’lerin Doğal Hammaddesi Mısırdır .Ancak Mısırdan şeker üretimi yapılırken Çeşitli enzim ve kimyasallarla mısırın karbon yapısı ile doğal yapısı parçalanıp değişime uğramaktadır.
NBŞ ve GDO’nun-Geni Değiştirilmiş organizma-Zararları Nelerdir?
Alerjenlik ,Toksisite (zehir Etkisi) Kanserojenlik ,Gece Körlüğü ,Antibiyotiklere Direnç Kazanma,Alzahaimer vb
NBŞ ‘nin Sonucunda ülkemizde Doğal Şekerle Yapılan Ürünler Azalmıştır .Baklava ,Reçel ,Çikolata..vb Doğal Şeker Yerine Mısır Nişastası.Yapay Tatlandırıcılar Kullanılmaktadır.
Anadolu da Evlerde Şekerle, Baklava , Reçel Üretilirdi. Ama Şimdi Üretim Tesislerinde Tonlarca Geni Değiştirilmiş organizmalı , Nişastalı Tatlandırıcılar kullanılmaktadır.
Baklavacıları Gezin Bakalım Şekeri şerbet olarak kullanan kaç baklavacı var ya da rica edin deponuzu gezebilirmiyim deyin ve depolarına bakın bakalım gilikoz şurupları veya NBŞ Tenekeleri var mı? Gıdalara da –reçel çikolata vb- bakın bileşimleri nasıl?
GDO’lu ürünler Kimin Kontrolünde ? ABD,ARJANTİN ,ÇİN KANADA
Ülkemizde bu sene kimse karpuzdan tat alamadı niçin?
GDO’lu Balkabağı Karpuz’a enjekte edildi kabak görünümlü karpuzlar türeyiverdi.
Bazı ülkelerde GDO enjekteli tavuk çiftlikleri yer almakta, ülkemizde olup olmadığı da muamma.
Nasıl mı ? Domuz ve Boğa organizmaları Tavukların Göğsüne enjekte edilmekte ve hızlıca kesime gönderilmesi sağlanmaktadır..
Şeker Kulanmazsak GDO’lu Nişastalara yapay tatlandırıcılara gitgide mahkum olacağız.
Tarımımıza ve Hayvansal Üretimimize Sahip Çıkmazsak GDO’lu Tarım ürünlerini ,hayvansal Ürünleri tüketmek durumunda kalacağız.
Ağrısız Kulak Delinir.
Ara sıra Kuyumcularda Görürüz
‘’Ağrısız Kulak Delinir.’’
Acaba Ağrıyan Kulak Delinmiyor mu?
Günün Menüsü:
Sabah;
Bayburt çiçek balı
Tereyağı
Ferik Yumurtası
Tandır Ekmeği
Demli Çay
Öğle ;
Yavan Çorba
Borani
Gendime Pilavı
Akşam
Herse

Kaynaklar:Gözlem gazetesi 27.10.2009
Baremdergisi 08.11.2008
Borşeker org 21.03.2006
Ahmet Atalık.Tmmob Ziraat Mühendisleri odası İst Şube Başkanı 2004
Ege Üniversitesi Şeker Bildirgesi Bildirgeyi hazırlayanlar
Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Prof. Dr. Melih Ertan Çınar, Prof. Dr. Turgay Taşkın, Öğretim Görevlisi Mehmet Esen, Yrd. Doç. Dr. Şenay Kaymakçı, Doç. Dr. Fatih Başaran, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, ZMO İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık, Köy-Koop’tan Muhittin Akbulud, Çiftçiiplat’tan Hidayet Petin ve fabrika işçisi İkbal Polat
Ömer köklüce
Esenlikler dilerim.
E-Mail: kokluceomer@hotmail.com