Akciğer Zarı İltihabı, Akciğer Embolisi, Akciğer Apsesi, Ztürre
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Hastalıklar page is where you will Hastalıklar hakkında detaylı ve faydalı bilgiler.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart Akciğer Apsesi  AKCİĞER APSESİ: Akciğerde herhangi bir bölgede gelişen bir iltihabın o bölgedeki akciğer dokusunu öldürmesi sonucu akciğer apsesi oluşur. Apsenin çevresindeki akciğer dokusunda iltihap alam, başka bir anlatımla pnömoni alanı bulunur. Canlılığını kaybeden bu akciğer alanı, bir bronşa açılıp belgam biçiminde atılabilir. Bazen de apse, akciğer zarlarına doğru ilerleyip plevre (akciğer zarij boşluğuna açılır. Böylece içindeki ölü dokular plevra boşluğuna dökülür ve bir ampiyem gelişir. Bazı durumlarda apse hem bronşa hem de plevra boşluğuna açılır. Bu duruma ‘Bronkoplöral fistül’ denir. Bronkoplö-ral fistül nedeniyle plevra boşluğunda fazla miktarda hava birikmesiyle ‘Pnömtoraks’ denilen durum ortaya çıkar.

  PnÖmotoraks, yani plevra boşluğunda biriken hava fazla olduğundan, o taraftaki akciğere baskı yapıp onun adeta bir balon gibi sönmesine neden olabilir. Bu da solunum olayını olumsuz yönde etkiler. Akciğer apsesi genellikle solunum yollarına mikroplu bir yabancı cismin solunması sonucu oluşur. Bu durum genellikle alkoliklerde ya da komadaki hastalarda görülür. Aynı zamanda bir pnömoni (zatürree) olayı apseye neden olabilir. Akciğer apsesinin belirtileri, pnömoni belirtilerine benzer. Göğüste bir ağrı ortaya çıktığında, plevranm etkilendiği düşünülmelidir. Akciğerlerin röntgeni çekildiğinde, tamamen boşalmış olan bir apsede hava-sıvı düzeyi denilen birbirinden farklı yoğunlukta iki bölge görülür. Bunun yanı sıra bölgenin pnömonik özelliği de röntgende görülebilir.

  Akciğer apsesinde en çok kullanılan antibiyotik penisilindir. Günümüzdeki etkin antibiyotikler nedeniyle cerrahi girişimlere pek az gerek duyulmaktadır.
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart Akciğer Zarı İltihabı, Akciğer Embolisi, Akciğer Apsesi, Ztürre

  Akciğer zarı iltihabı genellikle akciğerde verem, emboli ya da apse gibi bir enfeksiyon süreci sonucunda gelişir.Akciğer zarı iltihabının en kesin tanı yöntemi zar boşluğuna iğneyle girerek (torasentez) burada sıvı bulunup bulunmadığını anlamaktır. Alman sıvı örneği bulanık ya da irinli olabilir. Günümüzde antibiyotik tedavisinin yaygınlaşmasına karşın, bazı olgularda zar boşluğunda biriken irinin cerrahi girişimle konan bir sonda aracılığıyla boşaltılması gerekebilir. Buna drenaj denir. Yinelenen iğneyle boşaltma işlemleri etkisiz kaldığında ya da akciğer zan boşluğunda keseleşmeler geliştiğinde ge nellikle drenaja başvurulur.

  Akciğer zarı (plevra) nedir?

  Akciğer zarı ağzı kapalı bir torbaya benzetilebilir. Bir yanı akciğerlere yapışır ve iç katman (viseral plevra) adıyla anılır. Dış katman (parietal plevra) ise gö ğüs duvarının iç bölümünü döşer. Akciğeri örten iç katmanla göğüs duvarına yapışan dış katman arasında boş bir yank biçiminde uzanan plevra boşluğu bulunur.

  Akciğer zarı hastalığı en çok hangi yaşta görülür?

  Bebeklerde ve gençlerde daha sık olmak üzere akciğer zarı iltihaplanna her yaşta rastlanabilir.’
  Akciğer zarı iltihabı ya da zar boşluğuna sıvı toplanması başka bir hasta lığın habercisi olabilir mi?
  Genelde bu konuda en kötü olasılıklan düşünmemek gerekir. Ama özellikle erişkinlerde zar boşluğunda toplanan, akciğer zanna da yayılan bir akciğer tümörüne bağlı olabilir.

  Akciğer zarı iltihabı olan hastalar nasıl beslenmelidir?

  Beslenme özellikle çocuklarda çok iyi düzenlenmelidir. Hastayı fazla zorla madan yeterli sıvı verilmelidir. Sıvı gerektiğinde damar yoluyla verilebilir, ama yavaş verilmesine, kalp ve dolaşımı fazla yük altında bırakmamasına dik kat edilmelidir. Aynca kabızlığa karşı lavman yapılmalı ya da müshil etkisin deki ilaçlar kullanılmalıdır.

  Kaplıca tedavisi hastalığın iyileşme evresinde yarar sağlar mı?

  Evet. Kaplıca ortamı özellikle solunum yollannı yerel olarak etkiler. Böylece iltihabın ortadan kalkmasını kolaylaştırarak artan salgıya bağlı tıkanmayı aça bilir. Gene de bazı kişileri olumsuz etkileyebileceğinden, kaplıca tedavisi has tanın özelliklerine göre önerilmelidir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart Akciğer Embolisi

  Akciğer embolisinin üç değişik tipi:

  A. Büyük bir pıhtının akciğer atardamarını tıkaması.
  B. Birçok küçük pıhtı parçasının akciğer atardamarını ve bu damarın dallarını tıkaması.
  C. Küçük pıhtı parçalarının akciğer atardamarının çevre dallarını tıkaması. Önceki İki tipten farklı olarak bu durumda ani ölüm tehlikesi yoktur. Ama zamanla akciğer enfarktüsü gelişebilir.

  Embolinin görülme sıklığı yaşa ve cinsiyete bağlı mıdır?

  Emboli erkek ve kadınlarda aynı sıklıkta görülür. Her yaşta görülmekle birlik te en çok 40-60 yaş arasında ortaya çıkar. Trombus yapıcı etkisi olan hayvan sal ve bitkisel yağlarla beslenme gibi vücudun yeterince hareket etmemesi de ileri yaşlarda emboli olasılığını artırır. Aynca son yularda tanı yöntemlerinin gelişmesi, kayıtlarda olgu sayısının yükselmesine yol açmıştır.
  Embolide nefes darlığı her zaman görülür mü?
  Akciğer embolilerinin yüzde 96’sında nefes darlığı görülür. Hasta soluma güç lüğünden yakınır. Çoğu olguda rahat soluk almak için ayağa kalkmak zorun dadır.
  Akciğer embolisinde nasıl bir ağrı duyulur?
  İki tip ağrı görülür, ilki batıcı tipte bir ağrıdır. Meme altında ve sırtta duyulur. Akciğerin tıkanmadan etkilenen bölgesine denk düşen plevra (akciğer zan) bölümünden- kaynaklanır. Bazen çok kısa sürer ve dikkatten kaçabilir, ikinci tip ağrı anjina pektoris ağnsına benzer ve kalp kasının, özellikle de sağ karın cığın oksijensiz kalmasından kaynaklanır. ”
  Akciğer emboiisi ile bronkopnömoni (bronş-akciğer iltihabı) nasıl ayırt edilir?
  Akciğer emboiisi sık sık bronkopnömoniyle karıştırılır. Bronkopnömonide ne fes darlığı yavaş başlar ve ateş çok yüksektir (39C°- 40°C). Hastalığın göğüs te başka ayırt edici belirtileri de vardır, ama kuşkulu durumlarda göğüs filmi tanıyı kesinleştirir.

 4. #4
  titanik18 Çevrimd??? Acemi
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  1

  Standart

  Benim eskiden beri gelen hastalığım bronşit bugünlerde çoook ağır bastırdı öksürmekten içimde ne var ne yok çıkarıyorum... Her tarafımı bir ağrı kaplamış bal limon vs. gibi bitkiselleri içtim fakat öksürüğümü kesmedi şuan çook kötüyüm ve ciğerlerim iltihap kaplamış iki kat oluyorum kımıldayamıyorum bile acıdan... İlaçları kullanıyorum fayda etmiyor.Yaklaşık 0 gün oldu öksürükten kan bile geliyor. Ne olur bitkisel bi çözüm bilen yazsın... yaşım 21

 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.875

  Standart

  Alıntı titanik18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim eskiden beri gelen hastalığım bronşit bugünlerde çoook ağır bastırdı öksürmekten içimde ne var ne yok çıkarıyorum... Her tarafımı bir ağrı kaplamış bal limon vs. gibi bitkiselleri içtim fakat öksürüğümü kesmedi şuan çook kötüyüm ve ciğerlerim iltihap kaplamış iki kat oluyorum kımıldayamıyorum bile acıdan... İlaçları kullanıyorum fayda etmiyor.Yaklaşık 0 gün oldu öksürükten kan bile geliyor. Ne olur bitkisel bi çözüm bilen yazsın... yaşım 21
  Gökçek Aloe Vera Jel, Gökçek İksir, Ozon Yağı, damar çayı ve BRONŞİT Çayı kullanmanız gerekir.Bağırsaklarınıza mantar yerleşmiş, mantarlar tedavi edilmeden tedavi olmazsınız, çünkü mantarların üretmiş olduğu toksik maddeleri karaciğer arıtamazsa diğer organlara depolar.Hangi organa veya dokuya toksik madde depolanırsa orda problem çıkar.Günümüzde bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlillerinden hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansızdır ve ancak belirtilerinden ve dilden anlaşılabilir.Antibiyotikler ve yanlış beslenme (tatlı, peynir türleri, siyah çay, kola vs) mantarları çoğaltır ve daha da kötüleşirsiniz.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme nedeniyle bozulan asit-baz dengesini kurmak gerekir, çünkü mikroplar asidik ortamda daha hizlı çoğalırlar.Vücudumuzun bozulan asit baz dengesini Himalaya tuzu ile yeniden düzenlir.Örneğin normal tuz ödeme sebep olurken Himalaya tuzu ödemi önler. TECRÜBELER Sarımsak kokusundan rahatsız olanlar, iksiri aldıktan 5-10 dakika sonra bir miktar süt (en az yarım çay bardağı) içerse bu süt kokuyu emer ve yok eder.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart

  Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları

  Akciğer tıkanması, akciğerdeki atarda*marlarda bir pıhtıcık nedeniyle dolaşımın dur*ması demektir Genellikle bu pıh*tıcık, toplardamarın bacak kısmındaki ilti*haplanmanın (flibit) akciğere yürümesinden kaynaklanır.

  Bu tıkanma, çok ciddi sonuç verebilir ve kalp durmasına yol açabilir Da*ha hafif hallerde, hasta göğüs kafesinde şid*detli bir ağrı hisseder. Bağrına hançer saplanıyormuş gibi olur. Ayrıca solunum zorluğu meydana gelir. Teşhis, tahliller ve röntgen filmleriyle doğrulanmalıdır. Ancak önemli bir kavram unutulmamalıdır: Önceden bir flibitin varlığı. Tıkanmanın kökeni olan flibit, çe*şitli koşullarda ortaya çıkar: Uzun süre ya*tar vaziyette kalmak (cerrahi bir müdahale*den sonra, özellikle yaşlılarda), toplardamar*larda kan dolaşımının aksaması, ciddi kalp hastalıkları. Akciğer tıkanmasının teşhisinden çok, bundan da önemlisi, böyle bir hastalı*ğın önlenmesinin çeşitli yönleridir.

  Akciğer Tıkanıklığı Tedavisi ve Yapılması gereken

  Akciğer Hastalığı, Uzun bir süre yatağa bağlanan kişide, bacakta baldır kısmı ısınırsa, birden ağ*rırsa, flibitten şüphelenmek gerekir. Olay doğrulanırsa, akciğer tıkanmasını önle*mek için derhal pıhtılaşmayı önleyici te*daviye girişilmelidir. Hasta evinde yatı*yorsa, baldırında ağrı ortaya çıktığında, doktoruna hemen haber verilmelidir. Aynı şekilde, ayak bileğinin şişmesi, göğüs kafesinde ağrılar ve solunum güçlüğü de, doktora duyurulmalıdır.

  Flibitin ortaya çıkmasını önlemek için pek çok hasta ve yatalak, kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla tedavi edilir. Bacakların hareket etmesi sağlanır.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 10-13-2016, 14:22
 2. Akciğer Zarı Kanseri Malign Mazetolyama
  By patatis in forum SORULAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09-06-2016, 12:25
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-02-2012, 12:02
 4. Akciğer Kanseri
  By serife in forum Kanser Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-29-2012, 13:05
 5. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05-28-2011, 12:28

Tags for this Thread

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri