Bulimia Nervosa, aşırı yemek yedikten sonra kusarak çıkarma
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Hastalıklar page is where you will Hastalıklar hakkında detaylı ve faydalı bilgiler.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart Bulimia Nervosa, aşırı yemek yedikten sonra kusarak çıkarma

  Kişi kendini yemek ile doldurtan sonra yediklerini kusarak istenmeyen kalorilerden kurtulmaya çalışır. Tanımı

  Bulimia’nın karakteristik özelliği kişinin kendini yemek ile doldurmasından sonra yediklerini kusarak istenmeyen kalorilerden kurtulmaya çalışmasıdır. Aşırı yemek yemek kişiden kişiye göre değişir. Birisi için 1000-10000 kalori aşırı sayılırken, bir başkası için bir kurabiye bile fazla olabilir. Midenin temizlenmesi genelde kusma yada laksatifler gibi müshil yapıcı ilaçların kullanımı ile sağlanır. Kişi ayrıca aşırı egzersiz, oruç tutmak, diyet hapları kullanmak, yada lavman yapmak gibi yöntemlerde kullanabilir.

  Bulimikler genelde kendilerini değersiz hisseden kişiler arasında görülür. Başkalarının onaylamasına ihtiyaç duyarlar. Başkalarını mutlu edebilmek için ellerinden geleni yaparlar ve bu arada kendi duygularını gizlerler. Bu kişiler için yiyecek tek rahatlama alanı haline gelir. Bulimia kişinin duygularını bloke etmesini ve dışarı çıkmasını önlemesini sağlar. Anoreksiklerden farklı olarak, Bulimikler bir rahatsızlıkları olduğunun farkındadırlar ve kendileri için yardım arama ihtimalleri daha yüksektir.

  Belirtileri
  Aşırı yemek
  Gizli yemek (öğünleri kaçırmak)
  Yemekten hemen sonra banyoya gitmek
  Kusmak
  Laksatif, diyet hapı yada vücuttaki fazla suyu atmaya yarayan haplardan kullanmak
  Ani kilo değişimi
  Boğazların şişmesi
  Damar çatlaması
  Aşırı egzersiz rejimleri
  Oruç tutma
  Duygularda ani değişimler
  Depresyon
  Aşırı derecede kendini eleştirme
  Ağırlığa bakarak kendi değerini belirleme
  İsteyince yemeyi bırakamayacağından korkma
  Yedikten sonra kendini küçük ve aşağı görme
  Yorgunluk
  Kas Yorgunluğu
  Diş çürümesi
  Kalp atışlarında düzensizlik
  Restorantlardan, planlı yemeklerden yada sosyal toplantılardan kaçınma
  Boğazın ağrıması
  Başkalarının onayına ihtiyaç duyma
  Madde kullanımı
  Bedensel ve Tıbbi Komplikasyonlar
  Yorgunluk ve enerji kaybı
  Adet görmemek yada görmekte düzensizlik
  Baş dönmesi
  Baş ağrıları
  Dehidrasyon (Su kaybı)
  Kabızlık ve ishal
  Nefes darlığı
  Kalp atışlarında düzensizlik
  Depresyon
  Boğazda yırtılma
  Saç Kaybı
  Mide ağrısı ve şişme
  Diş minesinde aşınma
  Kronik boğaz ağrısı
  Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları
  Kulak altı tükürük bezlerinin büyümesi
  Ellerde ve ayaklarda şişme (ödem)
  Tansiyon düşüklüğü
  Göğüs ağrıları
  Mide ülseri ve Pankreasta şişme
  Midede genişleme ve yırtılma
  Elin üstünde ve eklem yerlerinde yıpranma
  Kansızlık (Anemi)
  Kalp krizi ve ölüm
  Nedenleri

  Doktorlar tam olarak bu hastalığın neden oluştuğunu bilmemektedir. Araştırmalar aile yaklaşımı, kültürel etkenler ve genler gibi pek çok etkinin hastalığın oluşmasına yol açtığını göstermektedir.

  Nedenlerden bir tanesi, modern ve ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda medyanın genç insanlara özellikle kadınlara gönderdiği mesajlardır. Bu mesajlarda ana tema aşırı inceliğin çekici olduğudur. Modeller ve bazı ünlü kişiler gibi ince olabilmek bazı insanların sağlıklı olmayan bir kiloya inmelerini gerektirir. Bazı kişiler hem sağlıklı hemde ince olabilir fakat sorun pek çok gencin sağlıklarını yitirmeden o inceliğe ulaşmalarının mümkün olmamasıdır.

  Bazı genç insanlar medyanın incelik ile ilgili mesajlarına bakarak yanlış fikirler geliştirebilirler. Örneğin, 14 yaşındaki bir genç kız, 1.60m boya sahip birinin ideal kilosunun 40 kg. olması gerektiğine inanabilir, oysa sağlıklı kilo 50kg. olmalıdır. Sonuç olarak yavaş yavaş öğünleri atlamaya başlar ve sağlıklı olmak için ihtiyacı olan besini almayı reddeder. Gittikçe zayıflar fakat kendini genede şişman hisseder. Sonunda öyle bir hale gelir ki gıdasızlıktan dolayı hastaneye kaldırılması gerekli olur.

  Fakat yeme bozuklukları basitçe yemek ve incelme ile açıklanamaz, sorun bundan çok daha karmaşıktır. Yeme Bozukluğu olan kişiler ümitsizce başkaları tarafından onaylanmayı ve kabullenilmeyi arzu ederler ve bazen bu duyguları kısa vadede ince olmakta bulabilirler yada yemek yiyerek kendilerini rahatlatabilirler. Yeme bozukluğu aslında temelde vücudun açıklanmayan duygularını, kendisini ve karşılanmayan ihtiyaçlarını ifade etme şeklidir.

  Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

  Aşırı derecede kilo kaybı varsa yada aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. İnkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin yada arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde yada bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

  Tedavi

  Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır

  Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

  Yeme bozukluğu, hem fiziksel hemde ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

  En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi yada psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

  Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hemde hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hemde yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.

  Çiğdem Alp

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart

  Bulimia Nervosa ya da Manken Hastalığı
  ETIKETLER: DIYET, ALIŞKANLIK, EVA HERZIGOVA, ZAYIFLIK, KILO, ELIF ŞAFAK, MANKEN HASTALIĞI, XERRE, BULIMIA, AJDA PEKKAN, LADY DIANA, BULIMIA NERVOSA, ANOREKSIK BULIMIA, KUSMA, MÜSHIL, IDRAR SÖKTÜRÜCÜ, YEME BOZUKLUĞU, MULTIIMPULSIVE BULIMIA, BASIT BULIMIA, KILO KAYBI, ISTIFRA, DEMET ŞENER, SELIN TOKTAY
  Bulimia kısaca, kişinin çok kısa zaman aralıklarıyla aşırı miktarda gıda tüketip daha sonra kilo vermek için uygun olmayan yöntemlere başvurması olarak tanımlanıyor. Yeme güdüsünü kontrol altına alamayan kişiler, aldıkları fazla gıdadan kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Bunlardan en sık kullanılanı ise kusma yöntemi.


  bulimia
  Bu kişiler yaklaşık her iki saatte bir karınlarını tıka basa doldurduktan hemen sonra ağza parmak sokma suretiyle kusarak midelerini boşaltıyorlar. Halk arasında manken hastalığı olarak da duyabilirsiniz.
  Bu kişiler yaptıkları işlemden utandıkları için genellikle bunu gizli olarak kimseye çaktırmadan yapıyorlar.
  Zararları ise şu şekilde:
  - Sürekli kusmak boğazın tahriş olmasına ve yaralar oluşmasına yol açıyor.
  - Diş ve diş etlerinin tahribi
  - Saç dökülmesi, hafıza kaybı
  - Baş ağrısı, diş ağrısı, boğazda şişme, mide ağrısı, kalp krizi ve ölüm
  - Gıda partiküllerinin basınçla orta kulağa kaçmasına ise diğer sağlık problemlerine öncülük ediyor.
  Vücudu aşırı zorlayan egzersizler, ölümüne diyet çabaları, müshil veya idrar söktürücü ilaçları kullanmak bu kişilerin kilo vermek için denedikleri diğer yöntemler arasında.

  bulimia
  Bazı ülkelerde yaklaşık her 10 genç kızdan birini etkileyen bu hastalığın 3 türü bulunmakta.
  "Basit bulimia" denilen türü genellikle 18 yaşındaki kızlarda, erkek arkadaşından ayrıldıktan sonra görülüyor. Daha önce yeme alışkanlığı tamamen normal seyreden bu kişilerde böyle bir olay sonucunda vücudunu beğenmeme ve kilo verme isteği oluyor. Aşırı diyet yapan bu kişiler ara sıra diyeti kaçırınca büyük bir umutsuzluk başlıyor ve alınan kilolardan kurtulmak için kusma periodları başlıyor. Çoğunlukla bulimianın bu türü zamanla kendiliğinden düzeliyor.
  Diğer bir tür ise “anoreksik bulimia”. Anoreksik bulimia uzun süren zayıflık döneminden sonra ortaya çıkıyor. Uzun süren zayıflığı kısa süreli bir yeme dönemi takip ediyor ve ardından kusma nöbetleri baş gösteriyor.
  En ağır tür ise “multiimpulsive bulimia”. Bu türe yatkın kişiler genellikle değişken bir duygusal yapıya sahip. Bunlar genellikle duygu ve davranışlarını kontrol etmekte zorlanan kişiler.

  bulimia
  Oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açan bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor. Midedeki asidin sürekli geri gelmesine bağlı olarak yemek borusunda yaralar oluşabiliyor, dişler hasar görüyor ve boğazda tahriş oluşuyor. Sürekli kilo verilmesi ise genel vücut direncini düşürerek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu hastalığın tedavisinde en önemli nokta ise altta yatan psikolojik sorunların ortadan kaldırılması.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 04-25-2014, 11:34
 2. Yemekten Sonra Gaz Oluşması
  By serife in forum Sindirim Rahatsızlıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-25-2012, 11:49
 3. Geç yemek yemek şişmanlatır mı?
  By ozzylive in forum Beslenme, Diyet ve Kilo Problemleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-04-2012, 13:46
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-28-2007, 22:46
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-30-2006, 20:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri