Gastrit, mide mukozası iltihaplanması, ülser, mide yarası, reflü mide yanması
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 107 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Hastalıklar page is where you will Hastalıklar hakkında detaylı ve faydalı bilgiler.
 1. #1
  admin Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Mesajlar
  206

  Standart Gastrit, mide mukozası iltihaplanması, ülser, mide yarası, reflü mide yanması

  Bu konudaki videomuz


  Gastrit , midemukozasi iltihaplanmasi

  Gastrit mide mukozasindaki iltihapli değişimlere verilen isimdir ve bu genelikle dokuyu tahrip eder. Gastritin akut ve kronik olan şekilleri vardır. Akut ve kronik gastritin kendine özgü hastalık belirleri mevcuttur. A-) Akut Gastrit:
  Akut Gastrit genelikle ağır hastalıklardan sonra ortaya çıkar ve hastalıklardan bazıları kaza sonucu, yaralanma, yanma , şoklu durumlar, hohusalık kumması, böbreklerin iflası ve büyük amaliyetlardan sonra görülebilir.

  Ayrıca aspirin, kortison, penicilin, ibuprofen gibi mide mukozasını tahripeden ilaçlar ve alkholde gastrite sebep olabilir. Nadiren herpes virusunda gastrite sebep olursada asil gastrite sebep olan halicobakter pylori isimli bakteridir. Halicobacter pylori akut gastritte çok nadiren görülür. İmmün sisteminin zayıf olması nedeniyle potaljik bakteriler, viruslar ve mantarlarla mücadele edemez ve böylece gastrit ortaya çıkar.

  Mide mukozasının akut tahribatında (lezyon) mideasidi oldukca önemli bir rol oynar. Normal olacak midenin yanhücreleri mide mukozasını korumak için alkalik bir tuz (bikarbonat) salğılar ve bir mukustan (mide mukozasının salğıladığı yapışkan sıvı ) oluşan bir bariyer (tabakadır). Mukus ve bikarbonat bariyeri (tabakası ) mide mukozasını korur, bu bariyer mide asidinin, mide mukozasına zarar vermesini önler. Bu koruyucu bariyer (set) sayesinde mide mukozasındaki kandolaşımı ideal olur, enerji üretmini düzenler. Prostaglandin üretimini artir.

  Büyük yaralanmalar ve hastalıklar nedeniyle bu koruyucu bariyerde zafiyetler görülür ve böylece buradaki hücreler yeterince enerji olamaz ve mide asidi buradaki hücrelere zarar vererek gastritin oluşmasına neden olur. Alkol mide mukozasına etki ederek burda mukoza hücrelerini tahrip eder Yoğun bakıma alınan hastaların büyük çoğunluğunda akut gastrit görülüğü ve bunlarin tedavi edilmemeleri halinde mide kanamasına sebep olduğu tesbitedilmiştir.

  Akut Gastritin belirtleri; mide çevresinde basınç hissi ve bu çevrede yoğun ağrı, buna ilaretten bulantı ve kusma görülür. Midekanamasın önemli belirliklerinden biri kan kusmasıdır, şayet kanamadan hemen sonra kusulursa kanın rengi açık kırmızı, yok eğer mideasidi ile karıştıktan sonra kusulursa o zaman kanın rengi kahverengi-siyah görünür. Bazı hastalar ise kusmaya bilir, o zamanda, bunların defi-haceti asfalt gibi siyahımsı bir renktedir. Defi-hacetteki kan açık kırmızı renkli ise basur kanaması ve koyu kırmızı ise ince bağırsak vede siyahımsı rente ise mide kanamasıdır. Mide ağırlarının kesin olarak bilininememesi halinde endoskopi yapılması şarttır. Midesi hasas olanların aspirin, penisilin gibi kimyasal ilaçalar kulanmamaları gerekir, çünkü mide kanamasına neden olabilir.

  B-) Kronik Gastrit: Kronik Gastrit haftalarca ve hatta yıllarca süren mide mukozası iltihaplanmasıdır. Halicobakter pylori isimli bakterinin vede ihtrinsic faktörününde gastrite sebep olabileceğininde anlaşılması ile birlikte bu konu yeniden daha detaylı olarak ele alınmaya baslanmiştır. Kronik Gastritin üç önemli kronik türü vardır ve bunları Tip A, Tip B ve Tip C diye üç gruba ayırmak mümkündür.

  Gastrit Tip A (Otoimmüngastrit); Bu gastrite otoimmün hastalığıda denir. Burada Antikorlar vücudun kendi anadokusuna saldırarak burada tahribata sebep olurlar. (Bu görüş eski bir hipotez olup, bunun böyle olmadığı ve otoimmün hastalıkları diye anılan hastalıklara virüslerin sebep olduğu yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır.) (Nhp 10.02.1451) Tahribat sonucu mide asidi salğılayan A hücreleri (border cells, parietal cells, asid cells) yeterince mideasidi (HCl) salğılanmaz ve ikinci olarakta yine bu hücrelerin salgilandigi İntirinsic ?faktöründe etkiler ve azalmasına neden olur. (Taribata antikorlar değil virüslar sebep olur.) Mide asidinin azalması gastrin hormonunun artmasına sebep olur, gastrin hormonu mide asidini salğılayan A-hücrelerini uyarıcıdır. Bu sürekli uyarılar sonucu A-hücreleri takrip olur ve buda zamanla önce kronik gastrite sonrada kansere dahi sebep olabilir.

  A-Hücrelerinin takribat nedeniyle yeterince İntrinsic faktor salğılıyamaması demek başta B12 ve B6-vitaminleri, Folikasit (Bc-Vitamini), Çinko, Magnesiyum, Kalsiyum, Sodyum, Potasyum vb. vitaminlerin vede minerallerin bağırsaklar tarafindan absorbe edilmemesi demektir, çünkü İntrinsic faktor anahtar rol oynar. İntrinsic-faktor yetersizligi demek vitamin,-mineral,-ve aminoasityetersizliği demektir. (Nhp. 12.03.1723). Otoimmün hastalıkları ile virüs hastalıkları aynı semptomları (hastalık belirtileri) gösterdikleri bu nedenle otoimmün hastalıkları diye anılan hastalıklara virüslarin sebep olduğu virologların (viroloji uzmanı ) yaptıkları araştırmalarda bu ispatlanmıştır. Bunedenle otoimmün yerine virüs hastalıkları demek daha isabetli olur.

  Hertürlü iltihapli hastalığın arkasında virüslar vardır. Virüslar hücrelere yerleşerek onların yabancılaşmalarına ve saldırgan almalarına sebep olur. (Nhp 10.02.1451). Cenab-ı Allah insanın hiçbir organını kendi kendini tahrip etmeye ayarlanmamıştır, bu nedenlede otoimmün hastalıklar şimdilik açıklanması mümkün olmayan virü shastalıklarıdır. Hertürlü virüsa karşı Gökçek İksiri etkilidir, çünkü immün sistemini harekete geçirir.

  Gastrit B-Tipi-): Bu gastrite ?halicobacter pylori? isimli bakteri sebep olmaktadır. Halicobacter pylori midenin asitli ortamında yaşayabilmekte ve mide mukozsına yerleşerek buradan alkalik bir enzim olan ürazı (urase, üreyi parcalayici enzim) salğılar. Bu enzim ise mideasit üretim düzenini bozar ve zamanla tahrikat büyür. Midenin bozulan asit üretim dengesinin sadece Gökçek İksiri ve Gökçek Tonik ile tedavi etmek mümkündür.

  Gastrit C-Tipi-): Bu gastrite kimyasal-toksik gastritte denir, çünkü mide mukozasını bu maddeler nedeniyle tahrip olur. Bu gastrite oniki parmak bağırsağından mideye geri akan salğı nedeniylede mide mukozası tahrip olur. Yanlış beslenme yani aşırı hayvansalbesinler (et, peynir, yumurta ve mamülleri), fanta, kola, aşırı kahve, siyah çay ve çikolatada mide mukozasını tahrip eder. Ayrıca bazı kimyasal ilaçlar, özeliklede aspirin, penisilin, ibuprofen, kortison gibi ilaçlar sebep olur. Tahrip olan mide mukozasını Gökçek İksiri ve Gökçek Tonik ile tedavi etmek mümkündür.

  Çare: Hem akut gastrite hemde kronik gastrite karşı Zencefil-, Gökçek Tonik ve Gökçek İksirietkilidir. Akut gastrite görülen bariyer zafiyetini önler ve gastritin kısa sürede iyileşmesini sağlar. Kronik gastritte ise bakteri ve virusalra karşı immun sistemini kuvvetlendirerek dolaylı olarak tedavi eder.

  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler. Fakat asıl 3. yağ bezi midemde çıkmıştı. Oğlumla arada bir güreş, boks ve karete karşımı antraman yaparız. Bir defasında Alim yeter artık diyerek mideme çok ağır bir yumruk indirdi, adeta nefesim kesildi ve kendime zor geldim. Bu tarihten sonra mide ağrımlarım aradan zaman geçmesine rağmen devam ediyordu. Bu ağrı bu dakar sürmez bu nedir aceba diye midemin üzerinde ellerimle araştırdığımda yumruk büyüklüğünde içeride bir şişkinlik olduğunu gördüm. Ve tabii korktum, bu sefer bıcak altına yatmak istemedim. kafamdaki lipom eriyip yok olmuştu ama midemdeki halla limon büyklüğünde ve korkumdan Gökçek İksirne aylarca devametim. Hamdolsun oldukca küçüldü ve artık bu problemi yeneceğimi anlayınca Radiyolloji doktoruna gittim (29.01.07 Unterer Atzemer 7, 60316 Frankfurt). Doktor ultrasonla baktı ve lipom dedi ve ceviz kadar olduğunu söyledi ve raporu ev doktoruna (Dr. med. Eva Abeleanu, Fankfurt) gönderdi. Evet yumruk büyüklüğündeki lipom 14 ayda ceviz büyüklüğüne kadar küçüldü. Ben Gökçek İksirini düzenli olarak 14 ay sürekli almadım. Düzenli alsatydım belkide daha kısa sürede iyileşebilirdi. Oğlumun ellerinde 15-16 adet siğil vardı 4 hafta Gökçek İksiri aldı siğiller yokoldu. Arkadaşımın burunboşluklarında (sinüs) 3 adet polip varidi eriyip yok oldu. Tanıdığım bir bayan sürekli miyom nedeniyle 2-3 yılda bir amaliyat oluyordu Gökçek İksiri aldıktan sonra miyom yokoldu
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart
  MİDE KANSERİ VE HELİCOBACTER PYLORİ (HP)

  Mide kanseri dünyada ikinci önemli ölüm nedenidir. 1980 yıllarda 750 000 hasta da mide kanseri tanısı konmuş bunların 600 000 ni yılda, mide kanserinden öldü. Mide kanseri ile HP infeksiyonu ilişkisi ilk defa Marshall tarafından 1983 de işaret edildi. On yıl sonra 1994 de Uluslararası kanser çalışma grubu HP infeksiyon grup 1 i karsinogenik olarak belirledi. Üç prospektiv epidemiyolojik çalışmanın meta-analiz sonuçları HP + ( HP pozitif ) hastaların normallere göre 4 kat daha kanser gelişme riski taşıdığını göstermiştir. Gelişmiş ülkelerde HP + ve kanser riski ilişkisi %49 ( genel HP pozitifliği %35 ) iken gelişmekte olan ülkelerde ise % 70 e ( genel HP pozitifliği % 85 ) çıkmaktadır. Değişik çalışmalarda farklı yöntemler kullanılarak farklı sonuçlar çıkmasına rağmen en iyimser tahminlerde, gelişmiş ülkelerde en az % 31, gelişmekte olan ülkelerde % 52 mide kanseri, HP infeksiyonu ile ilişkilidir. Bu ortalama kanserlilerin üçte birinin sebebi HP infeksiyonu anlamına gelir. Tütün, İnsan pailloma virusleri ve hepatit viruslerinin de benzer şekilde kanser riski taşıdığı bilinmektedir. Bu gün hangi yaşta tarama yapılmalı ve HP eredikasyon tedavisinde nasıl bir yöntem takip edilmeli bunun için uzun dönem, yaş, cins, aile hikayesi, ve etnik grupları içine alan randomize kontrollu çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu arada hangi tedavi protokollerinin uygulanacağının da belirlenmesine ihtiyaç vardır. HP direkt mutogenik ve karsinogenik değildir. İndirekt karsinojenik etkisi olan bir çok madde vardır. HP amonyak üretir bu da hücre bölünmesini ve fosfolipazları etkileyerek hücre epitel membranlarını hasara uğratır, citotoksinlerle defans mekanizmasını bozar ve kronik inflamasyon oluşur. Aynı zamanda ortamda askorbik asid azalır ki antıoksidan ve antikanser etkisi vardır. Son olarak HP; mide mukozasında kronik dejenerasyona neden olarak mide kanserinin başlamasına neden olabilir. Ancak neden infekte hastaların çok az bir kısmında kanser geliştiği ve ne kadar zaman sonra kanserleşme başlayacağı ve koruyucu çalışmaların ne zaman başlaması gerektiği konuları bu gün açıklığa kavuşturulamamıştır.

  HP infeksiyonu ile direkt ilişkilendirilen ikinci tümöral oluşum mide lenfomasıdır. Bunun ile ilgili önemli bir çalışmayıda size aktarmak istiyorum. Mide lenfoması ( MALT ) mukoza ile ilişkili lenfoid doku tümörüdür. Konturek, P.L. ve ark. ( 2000 ) yaptıkları araştırmalarda ; Mide kanserlerinde Cag-A + H. Pylori yüksek miktarda pozitiv bu da gastrin ve gastrin reseptorleri yoluyla otokrın yolla tümör büyümesini uyarabileceğini belirterek aşagıdaki araştırma sunuçlarını yayınlamıştır. MALT lenfomada HP infeksiyonu ilişkisi mide kanserinden çok daha belirgindir. Lenfomada HP infekiyon pozitifliği % 90 dır. Cag-A pozitıfliği ise % 70 dir. Kontrol grupların da ise %56 ve %33 dür. Serum gastrin seviyesi kontrol grupuna göre lenfomalılarda 6 kat fazladır. Lümen içi gastrin ise hastalarda 70 kez daha fazla bulunmuştur. Antrum mukozasına göre tümör dokusunda gastrin 10 kat fazladır. Çalışma da MALT lenfomasında Cag-A HP pozitifliğinin önemli olduğu görülmektedir.
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart Ulserim Mi Var?

  Gastrite Doğal Çözüm, Kurdeşene Bitkisel Destek, Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Çözüm, Safra Taşı Tedavisi, Safra Çamuru Nasıl Yok Olur, Karaciğer Yağlanırsa Safra Taşı Oluşur, Enginar ile Karaciğer Tedavisi, Kurdeşene Bitkisel Destek, Kronik Ürtiker Tedavisi,Gastrite Doğal Çözüm, Helikobakter Pilori'den Nasıkl Kurtuluruz, Ülser Tedavisi, Antral Gastite Bitkisel Çözüm, Pan Gastrite Bitkisel Çözüm, Lahana Suyu ile Gastrit Tedavisi, Prebiyotik Nedir?, Probiyotik Nedir?, Mide Kanserinin Tedavisi,


  ULSERIM MI VAR?  ULSER NEDIR?

  H.PYLORI BAKTERISI NEDIR?

  ULSERDE YENI TEDAVI ANTIBIYOTIKLEDIR.

  ABD Ulusal Sindirim Hastaliklari Bilgi Merkezi-H.PYLORI VE PEPTIK ULSER

  PEPTIK ULSER NEDIR? Midenin ic zarindaki veya duodenum/yani ince bagirsagin mideye yakin birlesen ust kismindaki/midenin alt cikisina yakin acik yaradir ulser.Peptik ulserlere sikca rastlanir;her 10 Amerikalidan birinde yasami surecinde ulser gorulmektedir.

  Bir nedeni bakteri bulasmasi,enfeksiyonudur ama bazi ulserler NSAIDler denen nonsteroid anti-inflamatuar aspirin ve ibuprofen gibi vs ilaclardan olur.Bazi ender durumlarda da,midedeki veya pankreasdaki kanserli tumorler de ulserlere sebep olurlar.Peptik ulserler baharatli yiyeceklerden veya stresden meydana gelmezler;nedeni bunlar degilidir.

  H.PYLORI NEDIR? Helicobacter pylori (H.Pylori) bir cins bakteridir.Arastirmacilar h.pylorinin , yogun olarak peptik ulserlere sebep olduguna inanmaktadirlar.H.Pylori enfeksiyonlari ABD de sikca gorulmektedir.40 yas altindakilerin ortalama % 20 si ve 60 yasin ustundekilerin yarisinda H.Pylori vardir.Ama H.Pylori enfeksiyonu var olan insanlarin cogunda da ulser gorulmemektedir. Neden her H.Pylori enfeksiyonu gorulen insanda ulser gorulmedigi henuz bilinmemektedir.Buyuk bir cogunlukla bu enfeksiyonlu kisinin karakteristiklerine ve H.Pylorinin tipine goredir ve ilerde daha baska kesfedilip anlasilacak oteki faktorlere gore daha iyi anlasilacaktir.Arastirmacilar insanin H.Pylori bakterisini nasil aldiklarindan emin degiller henuz ama yiyecek veya suyla olabilecegini dusunuyorlar.Arastrirmacilar bazi enfekte olmus kisilerin salyasinda H.Pylori bakterisi bulmuslardir-dolayisi ile opusmek gibi agizdan agiza da gecebilir/bulasabilir.

  H.PYLORI NASIL PEPTIK ULSERE SEBEP OLUYOR? H.Pylori bekterisi midenin ve duodenumun icini koruyan koruyucu mukus zarini zayiflatiyor ve bu da mide asidinin ,daha da alttaki hassas dokuya ulasmasina sebep oluyor.Hem asit hem de bakteri mide ve/veya ince bagirsagin ust kismindaki ic zari hasta ediyor,alevlendiriyor ve yara yani ulser yapiyor.

  H.Pylori mide asidinde yasayabiliyor cunku asidi notralize eden/yani onun fonksiyonlarini yok eden salgi salgiliyor kendisi.Iste bu mekanizma H.Pylori?nin aslinda midenin ?emin? kolay ulasilamaz ic koruyucu dokusuna ulasmasina sebep oluyor.Bir kere de oraya ulasti mi,bakterinin spiral seklinde olmasi kendini bu dokunun icine gommesine sebep olur.

  ULSERIN SEMPTOMLARI NEDIR? Karinda,midede gorulur en fazla rahatsizliklar.Bu rahatsizliklar genellikle sunlari icerir;

  · Garip,surekli bir agri

  · Gunlerce veya haftalarca bu agri gelir gider

  · Yemeklerden 2-3 saat sonra gorulur agri

  · Gece yarisi-karniniz acken,mide bosken agri yasanir

  · Yiyecekle rahatlar agriniz

  · Asid giderici anti-asit ilaclar sizi rahatlatir

  · Kilo kaybi
  · Istahsizlik
  · Siskinlik-karinda vs

  · Gegirme
  · Mide bulantisi

  · Kusmak
  · Bazi kisilerde cok hafif semptomlar gorulurken,bazilarinda hic belirti gorulmez.  ACIL DURUM BELIRTILERI  Eger bu belirtilerden ,semptomlardan bir tanesi bile varsa,DERHAL DOKTORUNUZU ARAYIN;HASTAHANEYE GIDIN;
  · Keskin, ani, surekli mide agrisi
  · Kanli veya siyah diski/kaka-evet ne cikiyor surekli bakin!
  · Kanli kusmuk veya kahve telvesine benzeyen kusmuk
  CUNKU BU SEMPTOMLAR SU CIDDI DURUMLARIN ISARETI OLABILIRLER;
  · Midede,duodenumda perforasyon-yirtilma-ulser mideyi veya ince bagirsak duvarini deler

  · Kanama-asit veya ulser bir kan damarini catlatir,patlatir

  · Tikanma-mideden gitmek,asagi gecmek isteyen yiyeceklerin yolunu tikar,bloke eder ulser

  H.PYLORI?NIN SEBEP OLDUGU ULSERE NASIL TESHIS KONUR? Belirtilerin/semptomlarin ulser tarafindan olup olmadigini anlamak icin doktor ust gastrointestinal-ust bagirsak Gi serileri veya endoskopi yapabilir.Ust Gi serileri girtlagin,midenin ve duodenumun x isinlari ile rongenlerinin cekilmesidir. Hastaya bariyum denen tebesirli gibi bir icecek verilir ve bu sivi da organlari ve varsa ulserleri rontgenlerde cok daha net gosterir.

  Endoskopi de bir cins muayene seklidir teshis koyabilmek icin ve endoskopi denn ince,ucunda minik isikli kamera/fotograf makinesi olan bir tuptur.Hasta hafifce sakinlestiri verilerek ,bazen uyutulur, doktor dikkatle endoskopiyi agizdan sokar ve bogazdan asagi,mideye ve duodenuma gonderir.Bu islem doktorungirtlak,yemek borusu,mide ve duodenumun icini gormesini saglar. Doktor endoskopiyi ulserlerin resimlerini cekmek icin veya aninda minik parcalar alip bunlari mikroskop altinda incelemek icin de kullanir bu islem sirasinda.

  H.PYLORI TESHISI KOYMAK Ulser bulunursa,doktor hastaya H.Pylori testi yapacaktir.Bu test onemlidir cunku H.Pylori?nin sebep oldugu ulseri tedavi etmekle,NSAIDler denen aspirin vs gibi ilaclarin sebep oldugu ulseri tedavi etmek arasinda cok fark vardir.

  H.Pylori?ye teshis kan,nefes,diski ve doku testleri ile konur ABD de.

  Kan testleri en sik yapilandir.Kan testleri H.Pylori bakterisinin antikorlarini teshis ederler.Kan doktorun ofisinde parmaktan kan alinarak yapilir.

  Ureli Nefes testleri de tedaviden sonra ,tedavi ise yaradi mi diye yapilir ama teshis icin de kullanilir.Doktorun ofisinde, hastaya ozel bir icecek verilir- icinde ozel karbon atomlari vardir.Eger H .Pylori varsa hastada,bu ureyi parcalar ve karbonlari serbest birakir.Kan bu karbonu akcigerlere goturur ve hasta nefes verisle atar bunlari.Bu nefes testi neticeleri % 96-98 dogrudur.

  Diski testi ise hastada yine enfeksiyon var mi teshis koymak icin kullanilir.Bu teste Helicobacter pylori stool antigen ( HpSA) testi denir ve teshis koymak icin kesin netice verir.

  Doku testleri genellikle endoskopi ile alinan biopsi ornekleri ile yapilir.Uc tipi vardir;?.

  H.Pylori?ye teshis koyarken daha az rahatsiz edici oldugundan once kan,nefes,ve diski testleri yapilir genellikle.Ama kan testleri H.Pylori vakasini takip eden tedavi cevap vermis mi amacli kulanilmaz cunku ,hasta tedavi edilmis ve artik H.Pylori vucudundan tamamen atilmis olsa da,haka kaninda H.Pylori pozitif gorulur.

  H.PYLORI ULSERLERI NASIL TEDAVI EDILIR?

  H.pylori peptik ulserleri bakteriyi olduren,midedeki asidi azaltan ve mide zarini koruyan ilaclarla tedavi edilir.

  Bakteriyi oldurmek icin antibiyotikler kullanilir.

  Iki cins asit uretimini bastiran/azaltan ilac kullanilabilir;H2 bloke ediciler ve proton pompali onleyiciler.

  H2 bloke ediciler,asit salgilanmasini uyaran/stimule eden histamini bloke ederek/engelleyerek ise yararlar.Birkac hafta icinde ulser agrisini azaltmaya yardimci olurlar.

  Proton , yani mideye asit pompalamayi onleyici inhibitorler ise, asidi mideye pompalayan mekanizmayi durdurarak asit uretimini bastirirlar,yok ederler.

  H2 bloke ediciler ve proton grubu ilaclar,yani bu ikisi yillardir mide ulserlerinin tedavilerinde recetelere tek baslarina yazilmislardir.Ama bunlar recetelere boyle tek baslarina yazildiklarinda, H.pyloriyi yok etmiyorlar ve boylece de H.pyloriden kaynaklanan ulserleri de tedavi etmiyorlar.Pepto-Bismol?un icindeki bismuth subsaaliccylate midenin icindeki zari asitten korumak icin kullanilir.Bu da H.pyloriyi oldurur.

  Tedavi genellikle antibiyotikler+ asidt uretimini bastiricilar+ ve mideyi koruyucularin bilesimi ile yapilir.Dunyanin dort bir yaninda peptik ulserde uygulanan antibiyotikler degisebilir cunku degisik bolgelerde bazi antibiyotiklere direnc gorulmektedir insanlarin vucutlarinda-ise yaramamaktadir.

  H.pylori tedavisinde tek bir ilac kullanimi asla tavsiye edilmez.Su andaki elimizdeki son bilgilere gore,en etkili tedavi 2 hafta suren,UCLU TEDAVI denen tedavidir-bu bakterileri oldurmek icin iki adet farkli antibiyotik+ ve de ya asit uretimini bastirici veya mide ic zarini koruyucu bir ilac uclusudur.Bu IKI HAFTALIK uclu ilac tedavisi ulserin semptomlarini azaltir,bakterileri oldurur, ve hastalarin % 90 ninda ulserin tekrarlamasini onler.

  Malesef hastalar uclu ilac tedavisini uygulamayi komplike bulabilirler cunku bazen gunde 20 adete varan sayida cok ilac almayi gerektirebilir.Hem de bu uclu ilac tedavisinde kullanilan antibiyotiklerin ,tedavide gorulen bazi yan etkileri vardir-mide bulantisi,kusma,ishal,koyu renkli diski,agizda metal tadi, bas donmesi,bas agrisi ve kadinlarda vajinada vs mantar.Bircok yan etkiler ilaclar kesilince gecer,tedavi edilebilir.Herseye ragmen,son arastirmalara gore,IKI HAFTALIK,UCLU ILAC TEDAVISI EN IDEAL OLANI.(bu uclu ilac ABD de tek bir kit icinde birlikte tek ambalaj icinde satilmaktadir)

  Oteki ulkelerdeki arastirmalarin erken elde edilen sonuclarina gore de,1 haftalik tedavi de,2 haftalik tedavi kadar ve daha az yan etkilerle etkili olabilmektedir.

  Baska bir secim de 2 haftalik iki ilacli tedavidir.Iki ilac bir antibiyotik ve asit bastiricidir.Uclu terapi kadar etkili degildir.

  Iki haftalik dortlu ilac tedavisi,ki bunda iki antibiyotik+asit bastirici+ve mide zarini koruyucu ilactan ibarettir ve arastirma calismalarinda umit verici gorulmektedir.Buna bismuth uclu tedavisi de denmektedir.

  H. PYLORI ENFEKSIYONU ONLENEBILIR MI? Hic kimse simdilik nasil bulastigini tam olarakbilemiyor ve bu nedenle de onlemek henuz cok zor.Arastirmacilar bu enfeksiyonu onleyecek asi uzerine calisiyorlar.

  NEDEN ABD? DE TUM DOKTORLAR HER HASTADA OTOMATIK OLARAK H.PYLORI?YI KONTROL ETMIYORLAR? Tibbi inanclari ve uygulamayi degistirmek zaman alir.Ortalama 100 senedir bilim adamlari ve doktorlar ,ulserlerin stres,baharatli,aci yiyeceklerden,ve alkolden oldugunu sandilar.Tedavi de yatak istirahati ve beslenme diyeti idi.Sonralari arastirmacilar nedenleri arasina mide asidini de eklediler ve ulserleri antiasit denen,asit gidericilerle tedavi etmeye basladilar.

  H.pylori 1982 de kesfedildiginden bu yana da, dunyanin bircok yerinde yapilan arastirmalar da ,H.pyloriyi yok etmek ,oldurmek icin antibiyotiklerin kullanilmasi ile peptik ulserlerin tedavi edildigini gosterdi.H.pylori ulserlerinin gelisimi degismektedir.Gelismis ulkelerde dogan insanlarda bu enfeksiyon gittikce daha az gorulmektedir.Tip dunyasi ise hala peptik ulserlerdeki H.pylori faktorunu arastirmaya devam ediyorlar.Eger peptik ulseriniz varsa,ve de H.pylori icin size test yapilmadiysa,doktorunuzla konusun.

  H. PYLORI NEDENLI PEPTIK ULSERLERI TEDAVIDE KULLANILAN ILACLARANTIBIYOTIKLER- metronnidazole, tetrasiklin,clarithromycin,amoksilin
  H2 BLOKE EDICILER- cimetidine, ranitidine, famotidine, nizatidine
  PROTON POMPALAMAYI ONLEYICILER- omeprazole, lansoprazole,rabeprazole
  MIDE ICI/ZARINI KORUYUCULAR- bismuth subsalicylate

  HATIRLAMANIZ GEREKEN MUHIM SEYLER


  · Peptik ulser midenin ic zarinda,duvarinda veya duodenum denen midenin alttan baglandigi ince bagirsagin ust kisminda gorulen acik yaradir.

  · Peptik ulserlerin yuzde olarak cogunlugu H.pylori bakterisi nedeniyle olusur-sebebi bu bakteridir.otekiler de NSAID denen aspirin vs bazi ilaclar nedeniyle olusur.

  · Peptik ulserlerin hicbiri acili,baharatli yiyeceklerden veya stresden dolayi olusmazlar!

  · H.pylori insandan insana yakin temasla,opuserek,ve kusmukla temasla bulasir.

  · Tuvaletten sonra ve yemek yemeden once HERZAMAN ELLERINIZI BOL SU+SABUNLA UZUN UZUN YIKAYINIZ.

  · H.pyloriden kaynaklanan ulserlerde en etkili tedavi antibiyotikler+ oteki ilaclarin birlesimidir.

  · Kaynak;NIDDK Ulusal Sindirim Hastaliklari Bilgi Merkezi- http://www.niddk.nih.gov/health/digest/pubs/hpylori/hpylori.htm H.Pylori ve Peptik Ulser- bu brosurun kopyeleme haklari yoktur- basilarak,mumkun oldugunca cok kisiye iletilmesini tesvik etmektedirler.ABD Ulusal Saglik Enstitusu ?Ulusal Sindirim Hastaliklari Bilgileri  BASKA BIR KAYNAKTAN H.PYLORI VE ULSERI NEDIR? BU DA BIR SAGLIK SIGORTASININ UYELERINI BILGILENDIRMEK ICIN HAZIRLADIGI 400 SAYFALIK BIR "AKILLI SAGLIK KITABINDAN"-

  Ulser sindirim sisteminin icindeki ic zardaki yaradir ve peptik ulser de denir.Bir cogumuzun ulseri midede olusur ve buna gastrik ulser denir.Eger ince bagirsaklarin ust kisminda olusursa ulser yarasi,duodenal ulser denir.

  Yakin zamanlara kadar ulser yaralarinin nedeni bilinmiyordu,bircok nedenleri ustunde duruluyordu..Ama simdi artik H.Pylori ?helicobacter pylori-denen bir bakterinin buna sebep oldugu anlasildi-basit bir kan testi ile anlasiliyor.

  Eger hazimda zorluk,sanki hep tokmussunuz gibi midede siskinlik,ac olmaniza ragmen daha ilk lokmalari yerken bile hazimsizlik ve siskinlik, goguste agri ve yanma ( benim gibi kalp zannedebilirsiniz!) ,agza,YEMEK BORUSUNA geri tepen mide sivisi=reflux vs gibi belirtiler varsa, sebebi H.Pylori bakterisi olabilir.H.Pylori bakterisi zamanla ulsere donusmeden,hemen doktorunuzla konusun; sikayetlerinizi anlatin; H.Pyloriden suphelendiginizi soyleyin-hatta o size soyleyecektir- size basit bir kan testi yapilacaktir.Test neticesi pozitifse, cevap evetse 15 gun, 2 farkli antibiyotik +bir adet de ya asit uretimini bastirici veya mide ic zarini koruyucu bir ilac uclusudur- sabah aksam ac karniniza 3 cer tane icmeniz istenecek- ilacla tedavi edilebilirsiniz artik.Tabii daha baska test sekilleri de var eger doktorunuz uygun gorurse.

  H.Pylori bakterisini alan bircok kisi oteki faktorler de yanyana gelmedikce ulser olmuyorlar.

  Iste bu faktorlerden bazilari sunlar;

  • <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l0 level1 lfo2">Belli bazi ilaclarin kullanilmasi <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l0 level1 lfo2">Asiri alkol kullanimi <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l0 level1 lfo2">Sigara icmek <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l0 level1 lfo2">Stres
  • Oteki hastaliklar

  H.Pylori bakterisinin sebep olmadigi ulserlerin bircogu da sindirim sistemi yollarina zarar veren,hasarlayan sikca aspirin kullanmak veya non-steroid ve anti-inflamator ,ibuprofen, naproxen,vs gibi ilaclar sebep olmaktadir.  Ulserin semptomlari genellikle oteki mide problemlerine benzerler;hazimsizligin neden oldugu midede ve boruda yanma, veya gastrit denen mide zarinin yangilanmasi.Semptomlar gobekle gogus ortasindaki iman tahtasi da denen yerde yanma veya tekrarlayan agrilari da icerebilir. Agri genellikle yemekler arasinda gorulur ve hatta sizi gece de uyandirabilir.hafif birseyler atistirmak veya ahtiasid hazim ilaci almak genellikle agriyi giderir.Ulserler hem de karinda siskinlige,mide bulantisina,veya hatta yemekten sonra kusmalara sebep olabilir.  Ulserlerin bircogu midede veya midenin ince bagirsaga acildigi yerde gorulur.

  Ulserler midede kanamalara neden olabilir.Bu da diski,kakanizin koyu kirmizi,siyah hatta zift gibi siyahimsi olmasina sebep olur.Tedavi edilmezse, ulserler bazen de mide ile ince bagirsak arasinda tikanikliklara sebep olurlar.Ulserli mide duvari yirtilabilir ve asiri yogun agrilara sebep olabilir.Mide kanamasina ve mide duvari yirtilmasina sebep olan ulserlere acilen tibbi mudahale gerekir.

  Eger buna benzer semptomlariniz varsa ve evde kendi kendinize uyguladiginiz tedavi yontemlerine ragmen sikayetiniz 10-15 gundur devam ediyorsa,derhal doktorunuzdan randevu alin.Doktorunuz belirtileri degerlendirecek ve hatta sizde H.Pylori olup olmadigini gosteren basit kan tahlilini yapacak,ve asidi yok edici ve tedavi edici ilaclar verecektir.Eger H.Pylori varsa kaninizdaki testte ,15 gunluk bir ilac kuru yapmaniz istenecek ve daha sonraki tekrarlanan testle de bakterilerin hala sizde var olup olmadigi,ilacin ise yarayip yaramadigi kontrol edilecektir.

  EVDE SIZIN ALMANIZ GEREKEN ONLEMLER SUNLARDIR;
  • <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l8 level1 lfo3">Alkol,kafeinli maddeler-cay,kahve,siseli,tenekeli,gazli,renkli icecekler,baharatli yiyecekler,acililar gibi semptomlarin baslamasina sebep olan yiyeceklerden ,iceceklerden uzak durun. <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l8 level1 lfo3">Daha az ve daha sik sik yemeyi deneyin.Ise yaramazsa, normal beslenmenize,porsiyon ve zamanlariniza donun. <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l8 level1 lfo3">Sigarayi birakin.Sigara icmek ulserlerin iyilesmesini yavaslatir ve de iyilesseler bile tekrar ulseriniz olmasina sebep olacaklardir. <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l8 level1 lfo3">Aspirin,ibuprofen veya naproxen sodyum gibi ilaclari icmeyin.Acetominopheni icin bunlarin yerine. <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l8 level1 lfo3">Midedeki asiti giderici (ABD deki Tums,Maalox ve Mylenta gibi) ilaclar midedeki asidi azaltirlar.Asidi bloke edici Pepcid AC,Tagamet HB,Zantac 75 ve Axid AR gibi ilaclar da midenizin urettigi asidin miktarini azaltirlar.Midedeki asidin miktarini azaltmak,ulserin iyilesmesine yardimci olur.Eger antiasit ilaclari aliyorsaniz ise yaramasi icin , fazla dozda ve sik sik almaniz gerekebilir.Doktorunuzla konusun sizin icin en iyi dozu tesbit etmek icin.
  • Cok fazla stres de,ulserin iyilesmesini yavaslatabilir.Gevseme tekniklerini ogrenin.

  PEKI NE ZAMAN DOKTORUMU ARAMAM GEREKIR;
  Karnin ust kisminda agri,goguste agri varsa ve gogsunuzu eziyor,sikistiriyor gibi bir agriysa bu,sanki gogsunuze bir agirlik oturmus gibiyse, veya kalp krizinde gorulen oteki belirtilerden biri daha varsa bununla birlikte (bak www.ruki.org/kalp.htm )
  • <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">Eger size daha once ulser teshisi konmussa,karninizda cok kotu ve surekli bir agri varsa,cok kotu kusuyorsaniz,kusmukta veya diskida/kakada kan varsa,bas donmesi,kendini iyi hissetmemek, veya sokta oldugunu gosteren belirtiler varsa <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">KISININ SOKTA OLDUGUNU GOSTEREN BELIRTILER-soguk cilt,hafif terli buz gibi cilt,zayif duyulan ve hizli atan nabiz,derinden zor duyulan hizli nefes almak,dusuk tansiyon,susama,mide bulntisi,veya kusmak,zihinde karisiklik/bulaniklik,veya endise, bayilacak gibi hissetmek,zayiflik,halsizlik,kendini kaybetmek-bayilmak-sok hayati bir tehlikedir-evde acil mudahale kisinin hayatini kurtarabilir. <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">EVDE KIM NE YAPMALIDIR HASTA SOKTA ISE-Yatirin ve bacaklarini yerden en az 30 santim veya daha yuksege kadar kaldirin.Yara kafadaysa,veya boyunda,ya da goguste ise bacaklerini yerde duz tutun.Eger kusuyorsa,hastayi bir yanina cevirin agizdan tum sivilar cikana kadar.Omurgada vs incinme varsa asiri dikkatli olun-yangin vs tehlikesi olmadigi surece ASLA KIPIRDATMAYIN;DOKUNMAYIN.Kanamalari varsa bandajlayin ve kontrol altina alin.Kisiyi ilik tutun,usumesin ama asiri sicak da iyi degildir.Altina battaniye koyun;ustune de carsaf veya battaniye ortun mevsime gore.Eger bulundugunuz yer sicaksa,kisiyi serin tutmaya gayret edin.Her 5 dakikada bir kisinin nabzini olcun.Hasta kisiyle konusun ve endisesini gidermek icin rahatlatin.Doktor cagirin;ambulans cagirin. <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">Eger antiasit ve asit bloke edici ilaclarla tedaviye ragmen ulseriniz,belirtileri iyilesmediyse de doktoru arayin <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">Ve eger kilo kaybediyorsaniz ve neden oldugunu bilmiyorsaniz <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">Eger yemekten hemen sonra mide bulantisi veya kusma oluyorsa <LI class=MsoNormal style="tab-stops: list .5in; mso-list: l3 level1 lfo4">Gece karin agrisi sizi uykunuzdan uyandiriyorsa
  • Eger yutkunurken agri veya yutkunmada zorluk varsa

  H. PYLORI VE ULSERLER HAKKINDA DAHA FAZLA BILGI ISTEYENLERE BROSURLER,LINKLER;

  H. PYLORI(eyc paylori okunur) VE ULSERLER HAKKINDA DAHA FAZLA BILGI ISTEYENLERE BROSURLER,LINKLER; http://www.niddk.nih.gov/health/digest/pubs/hpylori/hpylori.htm nedir ,teshisi,tedavisi BROSURU http://www.niddk.nih.gov/health/digest/digest.htm http://www.niddk.nih.gov/health/digest/pubs/gerd/gerd.htm http://www.niddk.nih.gov/health/health.htm#a-z http://www.niddk.nih.gov/health/eztoread.htm#dig http://www.niddk.nih.gov/index.htm http://www.cdc.gov/ulcer/keytocure.htm CDC
  http://www.cdc.gov/ulcer/consumer.htm Tuketicilere-CDC
  http://www.cdc.gov/ulcer/myth.htm Ulser hakkinda yanlis bildiklerimiz-Stres ve beslenmedeki bazi seyler ulseri azdirabilir ama ASLA ULSERE SEBEP OLMAZLAR .
  http://www.cdc.gov/ulcer/history.htm ULSERIN TARIHCESI
  http://www.cdc.gov/ulcer/md.htm CDC-Doktorlara http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/pepticulcer.html http://www.intelihealth.com/IH/ihtIH/WSIHW000/9339/10915.html Peptik Ulser http://www.helico.com/ H.PYLORU ORGANIZASYONU http://www.idph.state.il.us/public/hb/hbhylori.htm H.Pylori nedir? http://www.bdf.org.uk/leaflets/hpylori.html nedir?
  http://www.cdc.gov/ulcer/keytocure.htm http://gi.bsd.uchicago.edu/diseases/other/ulcers.html ulserler nedirler? http://www.mayoclinic.com/findinformation/diseasesandconditions/invoke.cfm?id=DS00242 Peptik Ulser
  http://www.asge.org/gui/patient/index.asp Endoskopi hakkinda bilgiler http://www.sciam.com/0996issue/0296blaser.html Scientific American http://www.niddk.nih.gov/health/digest/pubs/hpylori/hpylori.htm http://www.asge.org http://www.asge.org/gui/patient/patient_info.asp http://kidshealth.org/parent/general/infections/h_pylori.html Cocuklarda H.Pylori http://www.intelihealth.com/IH/ihtIH/WSIHW000/8270/8748.html http://www.albertadoctors.org/home/
  http://www.acg.gi.org/acg-dev/patientinfo/cgp/cgpvol1.html http://www.bcm.tmc.edu/pa/hpulori.htm http://hopkins.med.jhu.edu/NewsMedia/hnf/HNF_755.HTM http://falcon.cc.ukans.edu/~jbrown/ulcer.html http://www.glaxowellcome.ch/gw/fr/public/background_hp.html http://www.ukans.edu/~micro/ulcers.htm
  http://www.mednets.com/hpylori.htm
  http://www.canadianhp.com/english/h._pylori.html
  http://www.gastro.com/ulcers.htm
  http://www.heartinfo.org/reutersnews/t1029-3f.htm http://healthlink.mcw.edu/article/956711536.html
  http://www.mayohealth.org http://www.mayoclinic.com/findinformation/diseasesandconditions/invoke.cfm?id=DS00242 http://www.mayoclinic.com/findinformation/diseasesandconditions/invoke.cfm?objectid=BA6DB211-57CE-4DB7-A3614C2B60219EB5&locID= alkoliklik nedir? http://onhealth.webmd.com/conditions/condctr/gastro/item,48712.asp
  http://science-education.nih.gov/snapshots.nsf/story?openform&rtn~Hpylori http://www.bact.wisc.edu/Bact330/hpylori.html http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/bismuthsubsalicylatemetronidaz203633.html http://www.mcphu.edu/continuing/cme/medicine/h-pylori/clinical.htm http://www.oncolink.upenn.edu/cancer_news/reuters/2000/aug/20000809clin008.html http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/mole00/mole00025.htm http://www.glaxowellcome.ca/content/press/Pyloride.html http://webmd.lycos.com/content/dmk/dmk_article_40067 http://www.pslgroup.com/dg/fe5da.htm
  http://excite.healthology.com/focus_index.asp
  http://www.1001herbs.com/herbalh-p/ http://www.cyberdiet.com/modules/gi/disorders/upper/ulcer.html http://www.oznet.ksu.edu/dp_news/sty/wellowners.htm http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/gastro.html http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/sitemap.html http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/diseases.html http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/focus.html http://www.lib.uiowa.edu/hardin/md/micro.html
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart  Gastritin sorumlusu ne?

  1990?lı yıllara kadar pek bilinmeyen helikobakter pilori mikrobu günümüzde mide ve oniki parmak barsağı ülserleri ile kronik gastritin en önemli etkeni olarak olarak kabul ediliyor. Helikobakter pilori ya da kısa adıyla Hp?nin mide kanserinin gelişiminde de önemli bir rolü olduğu biliniyor.

  Peptik ülser ve gastrit kanserinin başlıca sorumlusu
  HELİKOBAKTER PİLORİ
  Helikobakter pilori, onikiparmak bağırsağı ülserlerinin yüzde 90?ında, mide ülserlerinin yüzde 70?inde belirleniyor. Bu nedenle, günümüzde helikobakter pilorinin yok edilmesi ülser tedavisinin önemli bir parçasını oluşturuyor.
  Midede veya onikiparmak bağırsağında peptik ülseri bulunanlarda aynı zamanda helikobakter pilori enfeksiyonu da belirlenmişse, bakterinin yok edilmesi amacıyla antibiyotik tedavisinden yararlanılıyor. Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Gastroenteroloji Bölüm Şefi Prof. Dr. Nurdan Tözün, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından helikobakter pilorinin kanserojen bir bakteri olduğunun kabul edildiğini belirterek şöyle diyor: ?Yapılan araştırmalarda helikobakter piloriye maruz kalan hastaların mide kanserine yakalanma olasılıkları diğerlerine kıyasla yaklaşık 4 katı fazla. Bu çalışmalar helikobakter pilorinin gastrit kanseri üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor.?

  PEPTİK ÜLSERDE HELİKOBAKTER PİLORİNİN ROLÜ
  Ülserin en büyük nedeni ?Helicobakter pilori?. Prof. Dr.Tözün ülser ve helikobakter arasındaki ilişkiyi şöyle açıklıyor: ?1990?lı yılların başında yapılan araştırmalar h.pilori ve ülser hastalığı arasındaki bağı ortaya çıkarmıştır. Duodenal ülserlerin yüzde 85 - 100?ünde, gastrit ülserlerin yüzde 70 - 90?ında helikobakter pilori bulunuyor. Özellikle antibiyotik tedavisinin bu hastalığı yenmede etkili olduğunun görülmesi bu ilişkiyi güçlendirmektedir. Bu tedavi uygulanmadan önce sadece asit giderici ilaçlarla yapılan tedavilerle ülserlerin bir yılda tekrarlama olasılıkları % 50-60 iken antibiyotik tedavisi ile bu oran % 1-3 civarına inmiştir. Kuşkusuz ülser oluşumuna yol açan diğer nedenler (romatizma ilaçları ve aspirin kullanımı, alkol, sistemik hastalıklar) da göz önünde bulundurulmalıdır.?
  Prof.Dr. Nurdan Tözün ?Son zamanlarda ülkemizde, çeşitli durumlarda kontrolsüz ve gereksiz antibiyotik özellikle de metronidazol ve klaritromisin kullanımının tedaviye dirençli helikobakter türlerinin ortaya çıkmasına yol açtığını ,bu nedenle de 2 hatta 3. basamak tedavilerin gündeme geldiğine? dikkati çekiyor.
  Başlıca belirtileri
  Prof. Dr. Tözün peptik ülserin başlıca belirtilerini sıralayarak, bu belirtileri taşıyanları doktora başvurmaları konusunda uyarıyor:
  Mide bölgesinde ağrı, yanma
  Geceleri uykudan uyandıran mide ağrısı
  Kusma
  İştahsızlık ve kilo kaybı
  Dışkıda siyahlaşma

  MİDE KANSERİ VE HELİKOBAKTER PİLORİ
  Mide kanseri, tüm dünyadaki kanserler arasında ikinci sırayı işgal ediyor ve her yıl yaklaşık 650.000 kişinin ölümünden sorumlu olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar helikobakter pilorinin mide kanserine yakalanma riskini arttırdığını ortaya koyuyor. Prof. Dr. Tözün helikobakter pilorinin kronik enfeksiyonunun midede kalıcı, hatta ömür boyu süren kronik gastrite bunun da zamanla çok odaklı ?atrofik gastrit? denen özel bir gastrit türüne dönüştüğünü, süregelen bu yangı ve tahrişin de zamanla kansere yol açabileceğini ifade ederek şöyle devam ediyor: ?15 yıllık bir süreçte kronik gastrit vakalarının en az yüzde 10?unda kansere ilerleme görülebileceği biliniyor.Birinci derecede akrabalarında mide kanseri olanlarda bu risk daha fazla. Ayrıca sigara, diyet,alınan gıdalardaki nitrojen miktarı ve fazla tuz alımının da bu sürece katkısı oluyor. Bu açıdan bu hastaların dikkatli olması gerekiyor.?

  HELİKOBAKTER PİLORİ TANISI
  Helikobakter piloriyi tespit edecek birçok test var. Bakterinin antikorlarının varlığını kanıtlamak için kan testleri yapmak bu testlerden en çok kullanılmış olanı. Ayrıca mideden alınan doku parçası ile hızlı üreaz testi ya da patolojik inceleme yapmak; kültürde bakteriyi üreterek helikobacter pilori?yi tespit etmek mümkün. Bu sonuncu test araştırma amaçlı kullanılıyor. Günümüzde tedavi sonrası takipte ya da tarama testi olarak en sıklıkla kullanılan testler ise üre-nefes testi ile dışkıda helikobakter antijen testidir.

 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.885

  Standart

  Von: Neriman Yurt
  An: gokcekaktar@hotmail.com
  Gesendet: Montag, 19. März 2007 20:49
  Betreff: şişkinlik

  Sayın İbrahim Bey,
  Yaklaşık 2 aydır şişkinlik oluyor. Kan tahlilimde hp mikrobuna rastlandı ve antibiyotik kullandım. Biraz rahatladım. Şimdi mide için "lansor " kullanmaktayım. Son 3-4 gündür yine şişkinlik oluştu. İnternette hp' den kaynaklanan gastrit için araştırma yaparken sizin sayfanıza rastladım. Gökçek tonik bana da uygulanabilir mi? Ankara'da kullananlar var mı? Varsa adres veya telefon olarak kişilere ulaşabilir miyim? Gökçek Tonik benim rahatsızlığımda da kullanılıyorsa nasıl alabilirim?
  İyi günler, iyi çalışmalar

  Neriman Yurt
  Neriman Hanım
  Gastrite karşı Gökçek Tonik en etkili üründür. Nurettin beyin yakını bir bayan 10 günde iyileşti bayan iyileşti. NURETTİN BEYE SORABİLİRSİNİZ, ama ben bayanın telfonunu veremem. Yani şimdi sizin telfon numaranızı başkasına vermem doğru olmuyacağı gibi başkasının nuarasınıda size veremem. Artı doğru beslenmek gerek www.gokcekdiyet.com

  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.885

  Standart

  Alıntı efeyle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben manisadan sizlere yazıyorum.6 ay öncesinde midemde yanma ve karnımda şişlik nedeniyle ilaç kullanmaya başladım ayrıca reflü denilen dilimin üstüne siyaha çeviren mide asiti ağzıma geliyordu.6 aylık zaman müddetince kullandığım ilaç beni geçici olarak rahatlatmasına rağmen tam bir iyileşme sağlanamadı.sabahları kalktığımda yine dilimin üstü simsiyahtı.çok rahatsız oldum ve manisa celal bayar hastanesine gitmeye karar verdim.2 saatlik yolu tepip gittiğimde bana bugün muayene yok sonra gel dediler.oradan bir hemşire 100 ytl yatırırsan muayene olabilirsin dedi geri elim boş dönmeyeyim diye bunuda kabul ettim ama üniversite hastanesinde tek gastroentorolog varmış ve o da bugünlük 2 hasta al fazla alma demiş.yani beni kabul etmedi.sinirlerim haşat olmuş bir şekilde kula ya geri döndüm.akşamına internette gezinirken bağırsak ve mide rahatsızlığı diye yazdım ve googleden arattırdım.böylece gökçek iksirle tanıştım.7 gündür kullanıyorum ve kendi vücudumda meydana gelen değişiklikler aynen şöyle:
  1:mide yanması geçti
  2:karında şişkinlik geçti
  3:farenjit(ayda en az iki kere bende olur ve antibiyotik kullanırdım.antibiyotiklerin vücuduma ne kadar zarar verdiğini yine gökçek beyin sitesinden öğrendim ve ilaç kullanmayı bıraktım.)geçti.
  4:reflü(ağıza acı su gelme dili tamamen yakma)geçti.
  5:her yemekten sonra karnım guruldar ve sanki işlem tüm besinler sindirilene kadar sürerdi ve bende bunu hissederdim.geçti.
  bunların haricinde yemeklerden sonra bana bir uyku basardı ki kendimi yorgun hissederdim.bununda geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim.şu an öyle dinç ve hırslı uyanıyorum ki yataktan.allaha çok şükür iyiyim.ibrahim gökçek beyfendiden allah razı olsun.hiçbir yan etkisi olmayan tamamen bitkilerden oluşan bir tedavi şekli geliştirmiş.çevremde bulunan herkese bunu tavsiye ettim.hatta sipariş vermelerine aracı oldum.buraya yazma amacımda daha çok kişiye ulaşması ve onlarında şifa bulmaları içindir.en az 3 ay daha kullanmayı düşünüyorum vücudumun tamamen arınması için.fakat şu dinçliği çok uzun zamandır arıyordum şükürler olsun şu an çok rahat nefes alıyorum ve erkenden kalkıp mesaiye başlıyorum.gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.bu konuda tamamen samimiyim.kullanmaya devam edeceğim için ileriki günlerde yine vücutta meydana gelen olumlu değişiklikleri yazmaya devam edeceğim.saygılarımla...
  Efe bey teşekkürler, siz Gökçek İksir ve Gökçek Toniki kullanmaya başladıktan sonra Manisa/Kuladan yoğun siparişler almaya başladık sağolun.Sağlığınıza bu kadar kısa sürede kavuşmanzıda bizi çok sevindirdi, fakat siz yinede 1 ay Gökçek Tonik ve 3-4 ay Gökçek İksir kullanın.Bağırsakların 350 metrekare alan kapladığını ve nokta kadar bir yerede milyarlarca bakteri ve mantarın olabileceğini unutmayın.

  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.885

  Standart

  Alıntı gülistan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İbrahim bey,
  Alıntı gülistan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sizden aldığım Gökçek İksir ve Gökçek Tonik Günde 5 defa 2-3 yemek kaşığı kadar 10 gün kullandım bitti.Sindirim sistemim düzene girdi, karnımdaki şişkinlik ve midemdeki ağrılar geçti. Daha rahat nefes alıp veriyorum, önceleri nefes almakta zorlanıyordum.10 gün boyunca hiç mide ilacı kullanmadım ve hiçbir rahatsızlık yaşamadım. Sizin beslenme önerilerinizi dikkate alıyorum. Peynir, kırmızı et ve ürünleri, yumurta, siyah çay, kola, fanta, kahve hiç içmiyorum. Hamur işi ve tatlı yemiyorum.Akşamları elma, lahana yiyorum. Salatayı yemeklerden önce yiyorum çok iyi geldi. Genelde sebze ve meyve ağırlıklı besleniyorum. Kahvaltıda zeytin ve zeytinyağı yiyorum.

  Ben her akşam 3-4 diş sarımsak ezip yemeyi, bol lahana yemeyi ve evde yapılmış bir kase yoğurt yemeyi düşünüyorum. Bu şekilde devam edersem bir süre sonra rahatsızlıklardan kurtulmam mümkün olur mu? Yoksa siz bana tabiî ki en iyisi Gökçek İksir ve Gökçek Tonik biliyorum ama bunların dışında hangi bitkileri ne şekilde tüketmemi önerirsiniz? Benim 4-5 ay bu ürünleri alıp kullanacak kadar maddi durumum çok iyi değil. Ayrıca işyerindeki arkadaşlar kokularından çok rahatsız oldular. Lütfen sizden cevap bekliyorum.
  İyi günler.
  Gülistan hanım bürü veya satış elemanı olarak çalışanlar için sarımsaksız Gökçek İksir-S i üretik onu kullanabilirsiniz. Bu kadar kısa sürede iyileştiğinize memun oldum, fakat yinede 3-4 hafta Gökçek Tonik ve 3 ay Gökçek İksir-S kullanmanız uygun olur.Midede şişkinlik varsa bunun sebebi halikobakter pylori, karında şişkinlik varsa o zaman bağırsaklarda mantar var demektir.Bakteri ve mantarların üretiği toksik maddeler şikinliğe sebep olur ve karındaki şikinlik mideyi yukarı doğru sıkıştırır, midede akçiğeri sıkıştırır ve akçiğerde kalbi sıkıştırır.Bazen kişi nefes aalmaz, bazen kalbi sıkışır.Gökçek İksir ve Gökçek Tonikle tedavi mantar ve bakteriler yok olur ve problemler yok olur.

  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.885

  Standart  Gökçek İksir | Gökçek İksir deki yorulardan alınmıştır

  SEDAT ŞEN said on Çarşamba, Eylül 17, 2008, 13:22
  öncelikle sayın ibrahim gökçek’e bu yazımı okuyanların huzurunda teşekkürlerimi sunmak istiyorum,ben şırnak’ta görevli Tsk mensubuyum,annem yıllardır mide-bağırsak problemi olan,şeker,kalp hastası,tansiyon ve bel-fıtığı ameliyatı olmuş biri.annem özellikle aşırı derecede mide problemi bulunmaktaydı,yıllar önce (2003 yılı)hastanelerde yapılan tetkiklerde helico bakter filori denen bakteri bulundu ve antibiyotik,lansaprozol,ağrı kesici 3 lüsünden oluşan hapları birarada kullandı,annem1 yıl midesinden rahat etti,annemin mide problemi 94 lü yıllarda başgöstermişti.yıllar boyu kullanılan hapların kalın ve ince bağarsaklardaki tahribatı 2006 yılında aşırı şişkinlik ile fiziki olarak görünmekteydi.öyle ki annem çok zayıf ancak karın kısmı çok ama çok iriydi sanki 3 üz çocuğa hamile gibi görünüyordu.internette araştırırken ibrahim beyin iksirini tesadüfen buldum (2 ay önce)ve kendisiyle telefon ile görüştüm,tonik ve iksiri annem 2,5 hafta kullandı karnının şişkinliği yaklaşık 3,5 ila 4 santimetre indiğini, yüzüne kan geldiği vücudunu toparladığını bu kısacık sürede gördüm, annem yıllardır birçok rahatsızlığı bir arada olan bir hasta ve denemedik yol bırakmadım,şimdiye kadar sadece ibrahim beyin iksir ve toniğinden fayda gördük..Allah ondan razı olsun..herkese tavsiye ediyorum…ayrıca bu yazdıklarımı kendi vicdanımın sesine kulak vererek yazdığımı beyan etmek isterim..Allah herkese şifa versin..

 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.885

  Standart

  Alıntı semih83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim Kronik gastrit problemim vardı. Ne kadar ilaç kullansamda ilaçlar bitince eski rahatsızlığım nüksediyordu. İnternette gezinirken gökçek iksir ve gökçek toniğin yararlı olduğunu okudum ve denemeye karar verdim. Yaklaşık 20 gündür kullanıyorum ve belirgin bir biçimde rahatsızlıklarımda azalma görüldü.(Günboyu süren mide bulantımım şişkinliğimin azalması gibi). İbrahim Beye çok teşekkür ediyorum. Herkese çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.


  Semih bey kronik gastrite karşı Gökçek İksir ve Gökçek Tonikle birlikte bikarbonatta kullanırsanız tedavi süreci hızlanır.

  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.885

  Standart

  Alıntı tuncay38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Babam kalınbağırsak kanserinden dolayı ameliyat oldu eşimin midesinde ise doktorlar plor tabir edilen bakteriden tespit edildi yediği çoğu temel gıdalar kendisine rahatsızlık veriyordu gökçek iksir tavsiye edildi şu an eşim daha önceden yemeğe cesaret edemediği gıdaları albiliyor babamda ameliyat sonrası gayet iyi emeği geçenlere teşekkür ediyorum


  Tuncay bey babanızın bağışıklık sistemimimn üçlenmesi zaman alır, sabırla tedaviye devam etmeniz gerek, ailenizde ki halikobakter pylori ise çok amansız bir bakteri olur tedavisi zaman alır.

  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 91
  Son Mesaj: 2 Hafta önce, 11:04
 2. Cevaplar: 121
  Son Mesaj: 01-12-2017, 07:40
 3. Cevaplar: 58
  Son Mesaj: 06-22-2016, 10:33
 4. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 01-03-2012, 09:08
 5. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 01-03-2012, 09:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri