Geniz Eti, Geniz AKINTISI, Burun ve Sinüslerde boğaza akıntı
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Hastalıklar page is where you will Hastalıklar hakkında detaylı ve faydalı bilgiler.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.596

  Standart Geniz Eti, Geniz AKINTISI, Burun ve Sinüslerde boğaza akıntı


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart

  Geniz Eti  Geniz eti=Adenoid
  Geniz Eti Nedir?
  Tıbbı terminolojide Adenoid olarak adlandırılan geniz eti; bağışıklık sisteminin bir parçası olup lenfoid yapıda olan dokulardan oluşmaktadır.
  Geniz Eti Nerede Bulunur?
  Tıbbı literatürde Adenoid olarak geçen geniz eti; yumuşak damağın üstünde,burnun hemen arkasında, burun boşluğunun en arkası ile boğaz arka duvarının birleşimi yerinin tavanında bulunur.
  Geniz Eti Görülebilir mi?
  Geniz eti,üst yolunum yolu savunmasında bademcikle beraber görev alır.Tonsil adı verilen bademcikler solunum yapısının giriş kapısı olarak adlandırılır ve ağız açıldığında görülebilir. Geniz eti ise gözle görülmeyip, çeşitli tıbbı görüntüleme ve muayene teknikleriyle görülebilir.
  Geniz eti ,küçülme eğiliminde olan bir doku olmakla beraber 5-8 yaşlarından itibaren küçülmeye 14 yaşlarında itibaren ise hiç görülmemeye başlar.Yetişkinlerde geniz eti ya hiç yoktur ya da çok küçüktür.

  Geniz Etinin Görevleri Nelerdir?
  Geniz eti,vücüdü mikrop ve enfeksiyonlardan korumaya yarayan lenfoid bir doku olup,bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.Geniz eti içerdiği lenfositlerle antikor üretimine katkıda bulunması ve burundan gelen mikrop,virüs ve bakterileri süzmesi itibariyle bağışıklık sisteminde öncelikli bir yere sahiptir.Ancak geniz eti ve bademcikleri alınan kişileirn bağışıklık sisteminde herhangi bir zafiyetin meydana geldiğine de rastlanmamıştır.
  Geniz eti burundan alınan hava içerisinde ki mikrop ve virüslerle savaşması nedeniyle solunum yolu savunma siteminin bademcikle beraber en önemli iki yapısından biridir.Bademcik ağızdan alınan havadaki mikrop ve virüslere baş etmeye çalışırken, geniz eti ise burundan alınan hava içerisinde ki mikrop ve virüslere savaşır.
  Geniz eti yukarıda belirtilen görevlerini yapmasıyla bağışıklı sisteminde önemli bir yere sahip olmasına karşın,büyümesiyle ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.Geniz eti büyümesi ile ilgili makalaye buradan ulaşabilirsiniz.
  Geniz Eti Büyümesi?
  Geniz eti büyümesi sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmakla beraber,çoğu kimsede mikroplarla savaşırken büyüme eğiliminde olup,mikrop etkisiz hale geldikten sonra ise küçülme yoluna gider.Ancak bazı kimselerde durum farklıdır.Mikrop etkisiz hale gelmesine karşın geniz eti küçülmez.Bu da başta burun tıkanıklığı olma üzere çeşitli sorunlara yol açar.
  Geniz eti büyümesi ne gibi sorunlara yol açar.
  Geniz eti hem büyüklüklerine hem de infeksiyon durumlarına göre çeşitli sorunlara yol açmaktadırlar.

  • Horlama,
  • Ağız açık uyunması
  • Ağızda kuruluk
  • Sık tekrar eden üst solunum yolu hastalıkları
  • Orta kulak iltihabı
  • Orta kulakta sıvı birikmesi neticesinde yaşanabilecek işitme kayıpları
  • Yüz ve diş gelişme bozuklukları
  • Uyku apnesi
  • İştahsızlık ve gelişme bozukluğu
  • Konuşma bozukluğu
  • Gece altını ıslatma problemleri

  Çocuğunuzda yukarıda ki geniz eti rahatsızlıkları ile ilgili belirti ve rahatsızlıklarından birisi var ise mutlaka KBB uzmanına başvurunuz.
  Geniz eti büyümesi nasıl teşhis edilir?
  Geniz eti büyümesini yukarıdaki belirti ve rahatsızlıkların haricinde endoskopik muayene ile teşhis etmek oldukça kolaydır.
  Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Eğer geniz eti gereğinden fazla büyümemiş ve iltihaplanma çok sık tekrar etmiyorsa,geniz eti tedavisinde antibiyotikler,ağrı kesiciler ve antihistaminikler kullanılır.Ancak sık tekrar eden iltihaplanmalar ve fazlasıyla büyüyen geniz eti tedavisinde ilaçlar etkili olamayabilir.Bu durumda geniz etinin ameliyatla alınması gerekmektedir.  Geniz Eti Ameliyatı  Geniz eti tedavisinde sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de geniz eti ameliyatlarıdır.Gelin geniz eti ameliyatlarını detaylı bir şekilde inceleyelim.(Yazımızın sonunda geniz eti ameliyatının görüntülerinde ulaşacaksınız.Ancak geniz eti ameliyatı videosunu izlemeden önce yazımızı mutlaka okuyun.)
  Geniz eti hangi durumda alınır?
  Geniz eti ameliyatları ilaçla tedaviye yanıt vermeyen,sıkça tekrarlayan geniz eti iltihaplanmaları,konuşma bozuklukları,uyku apnesi ve nefes alma güçlükleri gibi belirtilerden biri var ise yapılabilir.
  Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır?
  Geniz eti ameliyatları için yaş sınırı yoktur.Geniz eti ameliyatlarında hayati tehlike bulunmadığı için her yaşta yapılır.Ancak ileri düzeyde olmayan geniz eti problemler için 3 yaşından sonra yapılan ameliyatlar sıklıkla görülen bir durumdur.
  Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?
  Geniz eti ameliyatı hastaya genel anestezi uygulanarak yapılır.Ameliyat esnasında fazla büyüyen geniz eti kazınır.Kazınan geniz eti hastanın ağzından alınır.Deride herhangi bir kesi açılmaz.Risksiz bir ameliyat olan geniz eti ameliyatları 30 dakika ile 1 saat civarında sürmektedir.Geniz eti ameliyatları her ne kadar riskli ameliyatlar olmasa da kanama gibi komplikasyonlar görülebilir. Hasta gerekli olduğu durumlarda 1 gün hastanede müşahade altında tutulabilir.
  Geniz eti ameliyatınında yapılan işlemleri sıralayacak olursak;

  1. Ameliyat sırasında ağzı açık tutarak görüş sağlamak için hastaya ağız açacağı takılır
  2. Burundan geçirilen sonda ağızdan çıkarılarak uçları biribirne bağlanır.
  3. Böylece damağın yumuşak kısmının yukaru büzülmesi sağlanır.
  4. Bu geniz etinin ayna ile görülmesini ve çıkarılmasını kolaylaştırır.
  5. Küret ucu içeri geçecek şeklide genize doğru sokulur.
  6. Küret çıkarılarak geniz eti bulunduğu yerden kazıyarak çıkartılır.
  7. Yerinden kazınmış ve serbest hale gelmiş olan geniz eti bir aletle çıkartılır.
  8. Kanamayı kontrol etmek için genize bir tampon konur.
  9. Sağ bademcik aletle ortasından tutularak orta hatta çekilir.
  10. Özel bir bıçakla sağ bademcik üzerindeki duvar ince bir şekilde 10-15mm kadar kesilir.
  11. Yapılan kesiden sokulan bir aletle bademcik yatağından dikkatlice sıyrılır
  12. İyice sıyrılan bademcik sadece sap kısmı ile yapışıktır.Özel bir tel halka bademciğe çekilir
  13. Halka bademciğin köküne kadar inilip sıkılarak kesilir ve bademcik yatağından tamamen ayrılır.
  14. Aynı şekilde sol bademcik aletle ortasından tutularak orta hatta çekilir.
  15. Bademciğin ön kısmındaki doku 10-15mm kadar kesilir.
  16. Özel bir aletle bademcik yatağından sıyrılır
  17. İyice sıyrılan bademcik sadece sap kısmı ile yapışıktır.Özel bir tel halka bademciğe çekilir
  18. Çıkarılan bademciğin yatağına kanamayı durdurmak için tampon konulur
  19. Her iki bademcik yatağı ve geniz eti bölgesindeki kanamalar durdurulur.
  20. Ameliyat sahası yıkanıp temizlendikten sonra ameliyat son bulur.

  Ameliyatın safhalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
  Geniz eti ile bademcik birlikte mi alınmaktadır?
  Geniz eti ile bademciğin birlikte alınması gibi genel bir uygulama yoktur.Ameliyatta hangi işlemin yapılacağı hastanın durumuna göre karar verilir.Geniz eti problemi yaşayan bir çocukta bademcik enfeksiyonlarıda sık görülüyor ise her ikiside alınabilir.Tersi durumda sadece geniz eti alınır.Örneğin geniz eti büyümesiyle sadece burun solunumunda problem olan bir çocuğun bademciklerinin alınmasına gerek yoktur.Geniz eti ve bademciğin beraber alındığı durumlar sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları,bununla beraber geniz eti problemlerinden kaynaklanan orta kulak iltihabı,burun solunumun kapanması gibi durumlardır.Ayrıca uyku apnesi dediğimiz sorunu yaşayan çocuklarda geniz eti ve bademcik çoğunlukla beraber alınır.
  Geniz Eti Ameliyatı Sonrası
  Geniz eti ameliyatları sonrası en çok dikkat edilemsi gereken noktaladan biri beslenmedir.Ameliyat günü süt,puding, dondurma,yoğurt, muhallebi gibi sulu ve yumuşak gıdalar tecih edilmelidir.
  Ameliyatın ertesi günü ise yine yumuşak sebze yemekleride yenebilir.Sonraki günlerde ise boğazı tatrip edecek kadar sert besinler hariç,diğer gıdalar da verilebilir.
  Ameliyat sonrası en çok merek edilenlerden biri de çocuğun banyo durumudur. Ameliyatın ertesi günü çok sıcak olmaması ve çok uzun kalmamamak kaydıyla çocuğunuzu banyo yaptırabilirsiniz.Ameliyat sonrasında çocuğun 1 hafta kadar sportif aktivitelerden uzak durması da gerekmektedir.
  Ameliyat sonrası hafif ateş beklenen bir durumdur ve ateş düşürücülerle normal seviyeye indirilebilir.Ameliyat sonrasında ilk gün bazı çocuklarda nefes almada belirgin bir rahatlama gözükmek te ise de bazı çocuklarda horlama,nefes almada güçlükler ve hırıltı devam edebilir. Bu durum genellikle genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle meydana gelir.Çocuğun tam olarak iyileşmesi, genellikle 1-2 haftalık bir süreci gerektirir.Bu süre zarfında ağızdan nefes almayı alışkanlık haline getirmiş çocuklara,burundan nefes almayı alıştırmak gerekebilir.
  Geniz eti ameliyatı görüntüleri

  Geniz eti ameliyatı videosunu 18 yaş altı kişilerin izlememesi tavsiye edilir.
  Geniz eti ameliyatı videosu izle  Geniz Eti Ameliyatı Videosu İzle  Geniz eti ameliyatı videosunu yayımladığımız bu sayfada geniz eti ameliyatı’nı izleyebilirsiniz.Tıp dilinde adenoid olarak geçen geniz eti ameliyatı videosu ameliyattan çekinip tedavisini erteleyenler için hazırlanmıştır. Ameliyat görüntülerini izlediğinizde geniz eti ameliyatının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.Eğer doktorunuz geniz eti ameliyatı yapılmasına karar vermişsse lütfen vakit kaybetmeyin.Unutmayın geniz eti sorunların ilerlemesi ileride daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  Hastaya genel anestezi uygulanılarak yapılan geniz eti ameliyatı ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.Her ne kadar riskli ameliyatlar olmasada hasta gerekli olduğu durumlarda 1 gün hastanede müşahade altında tutulabilir.
  Ebevynlerin merak ettiği ve sıkça bizden talep ettikleri geniz eti ameliyatı videosunu yayınlıyoruz.Ayrıca geniz eti ameliyatları ile ilgili ayrıntılı yazımıza geniz eti ameliyatları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
  Geniz eti ameliyatı videosunu 18 yaş altı kişilerin izlememesi tavsiye edilir.
  Geniz Eti Ameliyatı İzle


  Geniz Eti Belirtileri
  Geniz eti belirtileri,Bebeklerde Geniz Eti Belirtileri,Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri

  Tıp dilinde adenoid olarak adlandırılan geniz eti üst solunum yolu savunma sisteminde yer alan lenfoid yapılardır.Bu yapılar burundan girecek mikrop,virüs ve bakterilere karşı vücudu korur.Ayrıca içerdiği lenfositlerle antikor üretimine katkıda bulunur. Read the rest of this entry »


  Hiper tansiyon belirtileri Hiper tansiyon tedavisi  Neredeyse halkımızın yarısı yüksek tansiyondan şikayet ediyor. Diğer bir adı yüksek tansiyon. Sağlıklı bir kan dolaşımının sağlanması için olması gereken basıncın normal değerlerden fazla olmasına hipertansiyon yani yüksek tansiyon denir. Daha ayrıntılı açıklanacak olursa; kalbin kasıldığı anda ölçülen kan basıncı büyük tansiyonu, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyonu gösterir. Işte bu iki tür tansiyonun yüksek olması durumuna yüksek tansiyon adı verilir.
  Bu hastalığın tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birisinin olması yeterlidir. Kesinlikle kontrol alınması gereken hipertansiyon kalp ve damar hastalıklarına felçlere ve görme kaybına dahi yol açabilecek ciddiyette bir sorundur. Tansiyon ne kadar yüksekse damar duvarıda o kadar zorlanır.ve bunun sonucunda damar sertliği oluşur bu durumdada başta böbrekler olmak üzere birçok organ hasar görebilir..
  Yapılan araştırma ile alınan fazla kiloların hipertansiyonla doğru orantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan düzenli hareketli bir yaşamında sağlıklı tansiyona sahip olmada önemi vurgulanmıştır. Tuz tüketimi ise hiper tansiyonluların önemle dikkat etmesi gereken konulardan başında geliyor. Tuzu hayatlarından olabildiğince uzak tutmaları gerekenyüksek tansiyonlular ayrıca içinde gizli tuz bulunan hazır bütün gıdalardanda uzak durmaları gerekiyor. Ayrıca bu rahatsızlığa sahip kişilerin varsa alkol gibi hipertansiyon düşmanı bir alışkanlığı kesinlikle en aza indirmeleri gerekiyor.
  Tabiki neredeyse bütün hastalıkların nedenleri arasında sayılan ortak bir faktör var ki hipertansiyonu yaratan ve yok olmasına engel olan stres. Moral diğer tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisi sürecindede diğer dikkat edilmesi gereken hususlar kadar mühimdir..


  Geniz Eti Ne Zaman Alınmalı?  İlaçlı tedavinin mümkün olmadığı durumlarda geniz eti ameliyatla alınabilir. Buna muayeneyi yapacak olan KBB uzmanı karar verecektir.Genel olarak geniz etinin alınması ile çözüm sağlalanacak geniz eti kaynaklı problemler ise şöyledir.

  • Horlama,
  • Uyku Apnesi,
  • Orta Kulak İltihabı,
  • İşitme Sorunları,
  • Gelişim Bozukluğu 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.596

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.596

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.596

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.596

  Standart


 7. #7
  Gokhan123 Guest

  Standart

  İsim: geniz-akintisi.jpg
Görüntüleme: 7586
Büyüklük: 10,3 KB (Kilobyte)

  Geniz akintisi,geniz akintisi nedenleri, geniz akintisi belirtileri, geniz akintisi tedavisi

  GENİZ AKINTISI

  Geniz akıntısı, boğazda biriken mukusa verilen addır. Burun içini ıslak ve kaygan tutan, temizleyen, solunan havayı nemlendiren, içerisindeki yabancı maddeleri tutan, mikroplarla savaşan salgıya mukus denir. Burun içindeki dokuların mikroplara bağlı olarak hasar görmesi, mukus miktarında artış gözlenmesi, geniz akıntısının işaretidir. Geniz, burun arkasından gelerek yuttuğu hissedilen akıntıdır. Geniz burnun arka duvarından başlayan, küçük dilin köküne dek süren bir bölgedir. Bütün duvarları hareketli, sadece tabanı sabittir. Burun ve geniz denilen kısım, üst solunum yolunun bir parçasıdır. Doğal olarak buradaki mukozanın, mukus denen bir sıvımsı hali vardır. Bu sıvı, o bölgedeki partikülleri tutar, ısıtır ve filtre eder. Koku partiküllerini de, koku bölgesine kadar getirir. Hem sinüslerden hem de burunlardan gelen, mukus denen akıntı oluşmaktadır. Önemli olan bu akıntının, fazlalaşmaması ve tabiatının bozulmamasıdır. Yoksa, patalojik hale gelecek bu da, birtakım hastalıklar doğuracaktır.

  Geniz Akıntısı Belirtileri;

  Soğuk hava koşulları, mevsimsel değişiklikler, ya da bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenleri, geniz akıntısı belirtileri olarak sayabiliriz. Geniz akıntısının en önemli belirtisi, farklı nedenlerle burun ve sinüslerin solunumunun havasını, mukusun birçok nedenlerden dolayı, kıvamlı ve yapışkan, genellikle de kokulu olarak hissedilmesidir. Daha çok grip ve soğuk algınlığı gibi, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

  Özellikle sinüzitli hastalar, geniz akıntısı problemi yaşamaktadırlar. Kronik bir hal alan bu durum, her enfeksiyon geçirildiğinde baş ağrısı, yüzde ve gözde ağrı, burunda tıkanıklık, koku almada güçlük şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca geniz akıntısı, hipertansiyon, diyabet, faranjit, bronşit, astım gibi solunum yolları hastalıklarında da sıkça karşılaşılan bir problemdir.

  Geniz Akıntısı Tedavisi;

  Tam anlamıyla teşhis çok önemlidir. Bu yüzden KBB doktoru tarafından detaylı muayene eşliğinde, gerekli laboratuvar ve röntgen incelemeleri yapılmalıdır. Geniz akıntısı sinüzit kaynaklı ise, mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik ve burun spreyleri verilebilir. Geçici bir rahatlama sağlanabilir. Kronik sinüzit varsa, kapanmış sinüslerin açılması ve akıntının sağlanması için operasyon yapılması önerilebilir. Alerji söz konusuysa, alerji oluşturan her türlü durumdan uzak durulması gereklidir. Burun temizliğine özen göstererek, tuzlu suyla yıkayın. Geniz akıntısını azaltmak için, bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Özellikle günde iki litre içilen su, geniz akıntısıyla baş etmekte oldukça yararlı olacaktır. Bitki çayları tüketmekte faydalıdır.

 8. #8
  murat1212 Çevrimd??? Acemi
  Üyelik tarihi
  May 2015
  Mesajlar
  1

  Standart

  hocam bende gecmeyen geniz akintisi var surekli tek taraf tıkalı bu yüzden ameliyat bile oldum ama yok geçmiyor.akar alerjisi ve aletjik rinik var ne

  önerirsiniz

 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.596

  Standart

  Alıntı murat1212 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hocam bende gecmeyen geniz akintisi var surekli tek taraf tıkalı bu yüzden ameliyat bile oldum ama yok geçmiyor.akar alerjisi ve aletjik rinik var ne önerirsiniz
  Itır Forte, Boswellia Forte, Cocos Forte, Gökçek Aloe Vera Jel, Gökçek İksir, Sinüzit Çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir. Barsak Mantar ve Bakterileri toksik maddeler üretir ve Karaciğer bu toksik maddeleri arıtmaz ise diğer organlara depolanır ve organlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. Günümüzde Bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir. Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme mantarları çoğaltır ve vücudun asit-baz dengesini bozulur ve oluşan asitik ortamda mikroplar hızlı çoğalır. Aksi halde çok yoğun cüruf oluşur. Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

 10. #10
  muratoz Çevrimd??? Super Moderator
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesajlar
  2.392

  Standart
Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri