Pankreas rahatsızlıkları: pankreas yetersizliği, pankreas hastaligi, pankreas iltih
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Post Pankreas rahatsızlıkları: pankreas yetersizliği, pankreas hastaligi, pankreas iltih


  Pankreas rahatsızlıkları: pankreas yetersizliği, pankreas hastaligi, pankreas iltihaplanması

  Pankreas rahatsızlıkları:

  Pankreas sindirim organları içinde en önemli organlardandır, fakat o oranda çok az bilinir ve ve tanınır. Pankreas endokrin (endocrine: iç salğı yapan, salğısını kana veya lenfe aktaran, bezin kana veya lenfe karışan salğısı ) ve ekzokrin (exokrin, exocrine: dış salğı yapan , salğısını kanal aracılığı ile aktaran, bezin dışarıya boşalan salğısı ) salğılar üretir. Ekzokrin salğılar pankreasın salgıladığı enzimler olup bunları onikiparmak bağırsağına verir ve endokrin salğılarsa hormonlar olup direkt kana veya lenfe karışır.

  Pankreas mide ile omur arasına yerleşmiştir. Pankreas dil şeklinde olup 15-20sm uzunluğunda ve 3sm kalınlığında 70-100gr. ağırlığındadır. Pankreas kuyruğunun ucu dalağın ortasına gelir ve baş kısmı C şeklinde olup onikiparmak bağırsağı ile adeta içiçedir. Pankreasın üstünde ve vücudun sağında karaciğer bulunur. Pankreasın içind pankreas lopları bulunur ve bu loplar pankreas salğısını üretirler. Pankreasın üretiği bu salğılar pankreasın kuyruk kısmından baş kısmına kadar uzanan kanalında toplanırlar ve buradan zamanı gelince onikiparmak bağırsağına aktarılır. Pankreas salğılarını aktarırken karaciğerde safrasını aktarı ve böylece enzimler aktifleşir.

  Ekzokrin salğılar: Pankreas günde 1,5 litre salğı üretir ve bunun %98?ini ekzokrin salğılar oluşturur. Ekzokrin salğılar enzimlerden oluşur ve bu enzimler karbonhidratlar, proteinlar ve yağları küçük moleküllere dönüştürür. Karbonhidratlar, proteinlar ve yağlar binlerce mlekülden meydana gelir ve bunlar bu halleri ile bağırsaklar tarafından absorbe edilemezler.

  1a-) Yağları parcalayıcı enzimler: Lipazlar ve fosfolipazlar
  Pankreasın salğıladığı enzimler 30 civarında olup bunlardan: Lipazlar, fosfolipazlar ve esterazlar en önemlileridir. Lipazlar yağları yağasitleri ve gliserollar parçalayan enzimdir ve onikiparmak bağısağına aktarılıncaya kadar aktif değildir. İlk defa safra ile karışınca aktif hale geir. Fosfolipazlarda aynı şekilde pankreaslardan onikiparmak bağırsağına geçince aktifleşir. Şayaet pakreasta aktif olsalardı pankreası eritirlerdiler.

  1b-) Proteinları parçalayıcı enzimler: Tripsin (trypsin) ve simotripsin (chymotrypsin)
  Proteinları parçalayan en önemli enzimler tripsin, simotripsin ve karboksipeptidazlar (carboxipeptidase) salğılar. Buradada protein parçalayıcı enzimlerin pankreasa zarar vermemesi (tahrip etmemesi) için tripsinin bir önceki hali olan tripsinogen şeklinde salğılanır. Simotripsinde bir önceki basamağı olan simotripsinogen şeklinde salğılanır. Bu enzimler onikiparmak bağırsağına aktarıldıktan ve karaciğerden gelen safra ile karıştıktan sonra aktif olurlar.

  1c-) Karbonhidratları parçalayan enzimler: Alfa-Amilazlar (alfa-amylase)
  Pankreasın salğıladığı alfa-amilaz isimli enzim besinlerdeki karbonhidratları (nişasta, polisakkarid) disakkaritlere (dextrin ve maltoz) dönüştürür. Böylece disakkaridler bağırsaklardan absorbe edilerek kana geçer ve kanda glükozlara dönüşür. Ayrıca ribonukleaze ve desoksiribonukloz enzimleri salğılar ve bu enzimler nukleinasidi elimineeder.

  1d-) Pankreas enzimlerin dışında sodyumhidrogenharbonat (NaHCaO3) salğılar. Midenin salğıladığı sert aside karşı pankreas sert bir alkaloid olan sodyumhidrojenkarbonatı salğılar ve bu madde mide asidinin sertliğini azaltır. Buda besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

  2-) Enokrin salğılar: Pankreas yukarıdaki ekzokrin salğıların hariçinde birde endokrin salğılar üretir. Endokrin salğıların başında insulin ve glukogan gibi iki önemli hormon salğılar. Endokrin salğılar pankreasın salğıladığı salğıların içinde sadece % 2 oranındadır. Endokrin salğıları üreten hücreler pankreas içinde dağınık olarak bir kaçı bir araya gelerek adalar oluşturur. Bunedenle bu hücrelere ada hücreler veya ilk bulan Langerhans nedeniyle Langerhans-Hücresi diyede anılır. Ada hücreleri üretikleri hormona göre A-Hücreleri, B-Hücreleri ve D-Hücreleri diye gruplara ayrılırlar.

  2a-) A-Hücreleri: A-Hücrelerinden oluşan ada hücreler glukagon hormonunu salğılar. Glukagon insuline karşı olan bir hormondur ve ada hücreler arasında sadece % 20?lik oranındadır.
  2b-) B-Hücreleri: B-Hücrelerinden oluşan ada hücreleri insulin hormonu salğılar ve ada hücreler arasındaki % 70?lik bir orandadır.
  2c-) D-Hücreleri: D-Hücreleri somatostatin hormonu salğılar , bu hormonun görevi midenin ve pankreasın aşırı salğı üretmasini frenler.

  Pankreas hastalıkları:
  Pankreas hastalıkları akut pankreas iltihahlanması (pankreatit), kronik pankreas iltihaplanması (pankreatit) ve pankreas kanseri en önemlileridir. Akut pankteatit 100.000 kişide 50-100 kişide ve kronik pankreatit 100.000 kişide 2-8 kişide görülür.

  Pankreatitin en önemli faktörleri:
  1-) Alkol, pankreatit oluşması % 90 oranında alkoldendir.
  2-) Safra taşlarının pankreas ağzını tıkaması
  3-) Kazalar sonucu pankreasın yaralanması
  4-) Kimyasal ilaç kulanulması
  5-) Metabolizma rahatsızlıkları
  6-) Enfeksiyon
  7-) Aşırı siyah çay ve kahve içme

  Pankreatitin belirtileri (semptomlar): a-) Akut pankreatit?te
  1-) Ani yukarı karın ağrıları
  2-) Bulantı
  3-) Kusma
  4-) Kil gibi defi-hacet yapma

  b-) Kronik pankreatitin belirtileri:
  1-) Yukarı karın ağrılarının tekrar tekrar ortaya çıkması
  2-) Karın ağrılarının sırta yayılması
  3-) Sindirim problemleri

  Pankreatit hangi rizikolara sebep olabilir?
  Pankteatit ağır durumlarda kan dolaşımı iflasına (şok) sebep olabilir. Nadiren enfeksiyon ortaya çıkabilir ve burada abse oluşabilir. Akut pankteatitin % 30?u kronik pankreatite dönüşebilir ve ortaya şeker hastalığı (diabet) çıkar. Pankreasta oluşacak olan kist ve urlar hastaslığın ilerlemesine neden olur. Buda pankreasın yetersiz enzim salğılaması demektir, özeliklede yağda çözülen vitaminlerin yetersizliğine sebep olur. Böylece hasta aşırı zayıflar ve nadirende kansere yakalanabilir.

  Pankretit nasıl teşhis edilebilir?
  Pankreatitin en basit anlaşılabilir şekli pankreasın aşırı enzim salğılamasından anlaşılır. Yapılan testlerde kanda aşırı miktarda amilaz ve lipaz görülürse bu pankreatite işatettir. Ultrasonla (ültrason, ültrasonic, ültrazon) yapılan muayanelerde hastalığın hangi safhalarda olduğu anlaşılır. Ayrıca komputer tomografi ilede hastalığı ne durumda olduğu anlaşılır. Kronik pankreatitte ise defi-hacetteki yağ oranı, simotripsin ve alfa-1-esteraz enzimlerinin oarnıda artar.

  Pankreatit nasıl tedaviedilir?
  Hasta hastahanede yatmak ve dinlenmak zorundadır ve yemesi yasaktır. Beslenme damardan infusyonla olur. Ağrılarıa karşı ağrı kesici verilir. Hastanın durumu iyileşince yavaş yavaş sıvı maddeler verilir. Alkol, sigara, kahve, siyah çay ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Pankreatitli hastaya verilen antibiyotik ilaçlar bağırsak florasını tahrip etmektedir. Böylece bağırsaklarda faydalı bakteriler azalmakta ve onun yerine candida albicans isimli çok tehlikeli maya mantarı yayılır.

  Akut pankreatitte bağırsaklar 30.000 Daltona varan orandaki büyük mokekülerin dehi geçmesi için kanallarını büyütür. Enzimlerin kalitesi düştüğünden besinleri tam sindirilmez ve bu nedenle bağısaklar geçişleri kolaylaştırmak için kanalları (vilüsler) genişletir. Böylece tam sindirilmemiş besinmaddeleri absorbeedilir ve bu allerjiye sebep olur. Şayet kana sadece besin maddeleri geçmez aynı zamanda candida albicans isimli maya mantarıda kana geçer ve bu kandolaşımının iflası, yani ölüm demektir.

  Bu konuda yüzlerce araştırma yapılmıştır ve bunlardan birinide L. Gianotti, JW. Alexander, A. Fukushima ve C. Childress yapmışlardır (Nhk 12.03.57). Pankreatit?e (pankreas iltihaplanması ) karşı en etkili doğal ilaçlar ZYE-, horunga-, papaya-, ananas-, kantaron-, centiyan preparatları, Gökçek Tonik ve Gökçek İksiri dır.  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.528

  Standart Sağlığımızın sigortası enzimler

  Sağlığımızın sigortası enzimler Mithat Yılmaztürk

  Enzimler birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor. Vücudun direncini artıran enzimler, sadece yaşlılar için değil sporcular için de son derece önemli.

  Kimi annelerin çocuklarına besin maddelerini önce kendileri ağızlarında çiğneyerek verdiklerini görmüşünüzdür. Bu işlemin altında tükürükteki sindirim enzimleriyle karıştırılarak verilen besinlerin daha kolay sindirilmesi gerçeği yatar. İçgüdüsel ya da bilerek çok eskiden beri uygulanan bir ev tedavisi de darbe sonucu morarmış göze taze et parçası konmasıdır. Böylece taze etteki enzimlerin etkisi sağlanır. Bazı kabilelerde bugün hala yaşlıların besinlerine çocukların tükürükleri karıştırılır. Hijyenik olmayan bu uygulamanın; yaşlılarda yeterli olmayan sindirim enzimlerinin tamamlanması bakımından yararı kuşkusuzdur.

  Mide ağrısı ve hazımsızlık şikayetleri olan 500 hastanın yarısından çoğunda enzim yapımının ya yetersiz ya da tamamen yok olduğu saptanmıştır. Özellikle bu 40 yaş üzerinde görülmektedir. Mideden sonraki en önemli istasyon on iki parmak bağırsağıdır. Besinlere burada pankreas salgısı karışır. Pankreas salgısı 3 temel besin maddesini; proteinleri, karbonhidratları ve yağları parçalar. Safra kesesinden salınan safradaki özel enzimlerle de yağ asitleri suda eriyen biçime sokulur. Pankreas denince akla hemen insulin hormonu gelir. Eğer insulin eksikse bireyde diyabet (şeker hastalığı ) oluşur.

  Şu var ki; insulin yapımı pankreasın ana görevi olan enzimlerin yapımı yanında ufak kalır. Hazımsızlık şikayetlerinde daima yenilen yemeğin dokunduğu ya da karaciğer ve safra kesesinin iyi çalışmadığı sanılır. Oysa bu tür olguların yarısından çoğunda enzim yetersizliğine bağlı olarak besinler sindirilememektedir. Demek ki enzim yetersizliği de yaşlılık diyabetine benzer ve onun gibi tedavi edilmelidir. Çünkü yanlış besin ve çok yeme, stres, enfeksiyonlar (özellikle virüs enfeksiyonları ) pankreası iflasın eşiğine getirir. Bu bakımdan sağlıklı ve ölçülü yemenin yanı sıra; fazla şikayete yol açmasa da her enfeksiyonun tam iyileşmesi için özen göstermelidir. Çin'de "Her hastalık bağırsakta başlar" deyimi vardır. Ancak sindirim işlevi iyi olan bir kimse sağlıklı kalır. Sporcuların yaralanmalarında enzim uygulanır. Böylece çabuk iyileşmeleri sağlanır. Birçok sporcu yarışmalardan önce koruyucu olarak enzim alır. Örneğin halter sporu yapanlar her antrenmandan önce 30 enzim tableti alır. Japonya'da enzimler aspirin gibi kullanılmaktadır. Darbe sonucu ciltte oluşan morluk 8 günde kaybolmazsa enzim yetersizliği var demektir. Şu var ki; enzim yetersizliği sadece belirli bir alanla sınırlı kalmaz. Eğer sindirim bozukluğu varsa, kan pıhtılaşması da tehlike yaratabilir. Eğer yara iyileşmesi ve kan pıhtılaşması işlemleri iyi değilse, muhtemelen vücudun kanser hücrelerini yok etme yeteneği de artık yoktur.

  Bu bakımdan enzim yetersizliğini hafife almamalıdır. Enzimler sadece yaşlılar için değil, yaralanma olasılığı olan ya da yaralanmış olan gençler için de gereklidir. Enzimler burkulma ve ezilme gibi durumların yanı sıra, diş ağrısı ve müzmin ağrılarda da çoğu zaman çok çabuk ve kesin yarar sağlar. İltihap sonucunda oluşan ve sinir uçlarını tahriş ederek ağrıya yol açan maddeleri enzimler yok eder ve sinir uçlarını temizler. Yaralara uygulanan enzim pomatları iltihaplanmayı önler, doğal yolla yarayı temizler ve iyileşmeyi çabuklaştırır. Kortizonun aksine enzimlerin hiçbir yan etkisi yoktur. Eğer hasta bir vücut yeterli enzimlere sahip değilse enzim eksikliği giderilmeden yapılan tüm tedavi denemeleri çoğu zaman başarısız kalır. Yağların sindirilerek kana alınması da enzimatik bir olaydır. Yağları parçalayan Lipaz enzimi tedavisiyle kan yağları düzeyi belirgin olarak düşer.

  Enzimler kötü kolesterolün yıkımına ve iltihaplanmış damar duvarlarının iyileşmesine yardımcı olur. Enzimler birçok iyileşme işlevini çabuklaştırmakla kalmaz, uygulanan diğer tedavilerinde etkisini artırır. Her 8 yetişkinden biri Ven (toplardamar) hastalığından rahatsızdır. Protein parçalayıcı enzimler sadece damar içinde pıhtı oluşmasını önlemekle kalmaz, kanın akıcı özelliğini iyileştirir ve damar içindeki pıhtıları çözer. Özellikle papain ve bromelin enzimleri bu bakımdan çok etkindir.

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.332

  Standart

  Alıntı freenet.de Nickli Üyeden Alıntı
  Merhaba!
  Tuhaf da olsa, ben de son 6 aydir bitkiler ile ilgilenmeye basladim. Tibbin yetersiz kaldigi yerde, insan kendince allahin vermis oldugu dogaya atiliyor ve arastirmaya basliyor. Belkide bir yerlerde okumus oldugum Hz. Musa ile Allah C.C. arasindaki gecen sohbeti cok ilginc buldugumdan; belkide Hz. Lokman Hekimin, ya da Ibni Sina´nin dogadan insanlara sifa verdiklerinden....
  10 yildir iltihabli bir pankreasa sahibim. Neticesinde sindirim sistemin bozuk calisiyor; Tek caresi, domuzdan üretilen pankreasin haplarini icmem gerektigini söylediler.

  Uzun yillar icmemege gayret göstermis olsamda, amel beni mahvettigi icin mecburen almak zorunda kaldim. Her ne kadar istedigim bir neticeyi elde etmiyor ise de, yine de faydasi oluyor tabiiki. Bu arada sekerim 3 ay öncesine dek hep sinirda idi. 3 ay öncesi seker hastasi oldum. Tomografide pankreasimda iki büyük tas tesbit edildi. Yalniz seker hastaligimin pankreasdan ileri gelmedigi öne sürüldü. Her nasil oldu ise, insülin üreten hücrelerim tamamen ölmüs. Ve böylece diabetik, tip 1 hastasi oldum.
  Pankreasimda bulunan iki tasi kirmayacaklarini söylediler. Nedeni agrilarim olmadigi imis.

  Hani böbrekte tas olsa idi, cay ile taslari tedavi edebilme imkanim olabilrdi....
  Lakin pankreasdaki taslara nasil ulasilabilir?
  Buda yetmezmis gibi 3 yildir inanilmaz sacim tüm kafamdan dökülüyor. Hormonlardan gelmedigini söylediler. Ne yapmam gerektigini inanin ben de sasirdim.

  Siz yillardir bitkiler ile ugrastiginizdan, belki herhangi bir hastaligimin bir caresini bir yerlerden isitmis, ya da birilerinin denemis oldugu dogal bitkiler biliyorsunuzdur.
  Cavabiniz icin simdide
  Sindirim organları için Gökçek İksiri ideal, bağırsakları çalıştırmak içinde Aloe Vera Jel kulanmalısınız. Hayvansal besinlerden et, peynir, yumurta ve mamüleri yememelisiniz. Kahve, siyahçay, kola ve fanta içmemelisiniz. Günde 500-1000 ml Gökçek Tonik 4-5 defa 100-150 ml içebilirsiniz ve günde 4-5 defa bir çorba kaşığı Gökçek İksiri alın. Pankreas yağlanınca pankreasın içine dağınık olarak yerleşmiş olan langhans hücreleri insülün salğılıyamaz ve böylece diyabet ortaya çıkar.Gurmar Forte, Zerdeçal Forte, Spirulina Forte, Gökçek Aloe Vera Jel ve Gökçek İksir, Diyabet çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir.Barsak Mantar ve Bakterileri toksik maddeler üretir ve Karaciğer bu toksik maddeleri arıtmaz ise diğer organlara depolanır ve organlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. Günümüzde Bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme mantarları çoğaltır ve vücudun asit-baz dengesini bozulur ve oluşan asitik ortamda mikroplar hızlı çoğalırlar.Artı o, bu, şu diyet değil Peygamber Diyetine göre beslenmek gerekir.Peygamber Diyetinde kişi de 1 gram yağlanma olmaz çünkü bünyemiz yağları yakıcı leptin salgılar.Aksi halde çok yoğun cüruf oluşur.Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 11-12-2014, 15:15
 2. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06-24-2013, 11:38
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2012, 07:57
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-25-2012, 11:50
 5. Sigara içmek pankreas kanserini 2 kat artırıyor
  By maturidi in forum Kanser Hastalıkları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-28-2009, 22:33

Visitors found this page by searching for:

pankreasa iyi gelen yiyecekler

pankreasa iyi gelen besinler

pankreas

pankreasa iyi gelen bitkiler

pankreasa ne iyi gelir

pankreas iyi gelen yiyeceklerpankreasta yarapankreas enzimleri nelerdirpankreas rahatsizliklaripankreas iyi gelen bitkilerpankreas enzimi

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri