Stres, stres belirtileri, stres testi, stres nedir, stres yönetimi, stres nedenleri
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Hastalıklar page is where you will Hastalıklar hakkında detaylı ve faydalı bilgiler.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.892

  Post Stres, stres belirtileri, stres testi, stres nedir, stres yönetimi, stres nedenleri
  Stres

  Stres hemen herkesin yaşadığı bir durumdur, zira iş, ev, eş ve çocukları ile kişi bunu sürekli yaşar. Stres sürekli yaşanmasına rağmen bunun ne olduğu ve buna karşı ne gibi tetbirler alınabileceği bilinmemektedir. Walter B. Cannon yaptığı araştırmalarda beynin beyin sapı (pons ve medullaoblogata kısımlarından oluşan kısım) tarafından her türlü yeniliğe karşı tavır alındığı ve böylece kişinin kişinin duruma karşı hareket etiği tesbitedilmiştir. Yeni duruma karşı beyin sapı hemen hareket etmemeizi sağlar, buna reflektif hareket veya ani tepki denir.

  Reflektif hareketle kişi karşılaştığı yeni duruma karşı ya karşı kor veya kaçar. Kişinin eli yanınca elini çekmeside bu merkezin uyarısı ile olur. Örneğin kişi ormanda veya mezarlıkta bir gölge görünce bunun ne olduğunu anlamadan hemen koşar, çünkü buna benzer olaylar hafızasında kayıtlıdır. Bu gün ise araba sürerken önünüze bir çocuk çıkınca düşünmeden hemen frene basarsınız.

  Stres vücut reaksiyonlarına sebep olur.
  Beyin tarafından tehlikeli olarak alğılanan duruma karşı stres oluşur. Stresle birlikte kişinin tansiyonu yükselir, nabız atışları hızlanır ve kalp atışları artar. El ve ayaklardaki kan kaslara gönderilir, hızlı koşabilmek için bu nedenle ellerde ve ayaklarda üşüme görülür. Görme ve duyma hisleri artar, kandaki adrenalin yükselir ve vücudun yenilenmesi ve gelişmesi için gerekli olan enerji azalır vede bütün enerji tehlikeden uzaklaşmak için harcanır. Tehlikenin çok büyük olması halinde kişi bağırsaklarını boşaltarak hafifleme gereği hisseder. Bunedenle bazılar çok korkunca altına yapar. Tehlike söz konusu olmadığı zamanlarda kişi strese girer, şayet ne yapacağını bilemiyorsa veya yaptığı işi beceremeyeceğini hissederse stres oluşur.

  Kronik stres:
  Stres şayet geçici bir süre içinde olur ve geçerse bu hayat kurtarıcı olur, fakat stresin sürekli olması tehlikeli olabilir. İnsanların çoğu karşılaştıkları problemleri çözememeleri ve bu kronik strese dönüşür. Kişinin hayatını düzene koyamaması, işinde başarısız olması stresin sürekli olmasına sebep olur.

  Kronik stresin belirtileri:
  1-) Karar vermede zorlanma
  2-) Sürekli her konuda evhamlı (kuruntulu) olma
  3-) Sinirlilik
  4-) Depresyon
  5-) Hayali korkular
  6-) Alkol ve uyuşturucu kulanımı

  Stresin kötü etkileri:
  1-) Dağınıklık ve unutkanlık
  2-) Yorgunluk
  3-) İştahsızlık veya aşırı iştah
  4-) Cinsel isteksizlik
  5-) Ruhi ve bedeni hastalıklar
  6-) Uyku rahatsızlıkları

  Stres komplikasyonları:
  Stres bir çok hastalığa sebep olabilir. Şayet vücudu dinlendirmez ve rahatlanmazsanız bir çok problem ortaya çıkabilir.
  1-) Mide ağrısı
  2-) Başağrısı
  3-) Kulak çınlaması
  4-) Kalp ve kandolaşımı rahatsızlıkları
  5-) İshal
  6-) Kusma
  7-) Şişkinlik
  8-) Sık sık idrar yapma
  9-) Bel ve sırt ağrıları
  10-) Dudaklarda uçuk
  11-) Allerji
  12-) Depresyon
  13-) Konsentre olamama

  Stresin sebepleri:
  1-) İş yerindeki ve maddi problemlerini aşamamaktan korkma
  2-) Çevre faktörleri: Gürültü, hava kirliliği, kötü havalar, trafik
  3-) İnsanlarla münasebetlerinde problemler
  4-) Hastalıklar, hormon anormalikleri, beslenme yetersizlikleri
  5-) Kişinin yaşam tarzı, fikiri vb. sebeplerden dolayı ailesi ve çevresi ile olan sağlıksız münasebetler.

  Stresin kaynakları:
  Kişi streslidir, fakat bunun nedenini genelikle bilinememektedir. Bu nedenle öncelikle bu ana sebepi teşhisetmek gerekir. Bunun içinde oturup bir yılda neler yaptığınızı not ederek bunu tesbite çalışılır. Bu stresin bir çok faktörü olabilir. Bunları sırası ile ve ağırlığınıda belirterek yazmak gerekir. Liste ne kadar detaylı olursa stresin kaynaklarına inme ve buna karşı tetbir almakta o ölçüde kolay olur. Prof. Dr. Thomas Holmes Richard Rahe stresin sebepleri ve kaynakları üzerine araştırmalar yapmışlar ve bu kaynakları (faktörler) derecelendirerek stresi az, orta ve yüksek olarak derecelendirmişlerdir. Öreğin taşınmak biri için büyük bir stres sebebi olurken diğeri için eğlence kaynağı olabilir.

  Stresi konturol etmek:
  Stresin psikolojik ve organik oarak tahribata sebep olmaması için onu konturol etmek gerekir. Stresi konturol edebilmenin yolları:
  1-) Ne yapmak istediğinizi tesbitedip o yönde çalışmalı ve gereksiz olan diğer işleri bırakmalısınız
  2-) Zamanınızı ayarlamalı çalışma ve görevlerinizi planlamanız, yani hayatınıza düzen ve disiplin altına almalı ve planlı yaşamalı
  3-) Dinlenmeye zaman ayarlamalısınız zira dinlenmek enerji toplamaktır. Sürekli stres enerjiyi bitirir.
  4-) Stresin gerekli olduğu kabule dilmeli, stresle birlikte kişi bir şeyle yapabilir, önemli olan stresin aşırı olmamasıdır
  5-) Hedef belirlerken çok büyük hedef seçilirse buna ulaşmak için düzenli ve planlı çalışmalı, hemen olmuyor diye endişeye kapılmamalı
  6-) Problemleri olduğundan fazla abartmamalı, kişi stresli zamanda problem çözmeye zorlanmamalıdır.
  7-) Stres spor yaparkak veya gezinti yaparak konturol edilebilir.

  Stresden kurtulmak:
  1-) Hedef: Her insanın kendine has hedefleri ve hobileri vardır. Ne yapmak istediğinizi belirleyip o yönde konsentre olmalı, çalışmalı ve zamanınızı ona göre ayarlamalısınız.
  2-) Zaman: Kişinin hedefinin olması önemlidir, fakat hedefe ulaşabilmek için zamanını planlamalı ve çalışmalarını bu plana göre yapmalıdır. Örneğin şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapan birinin bu konuya konsentre olmalı düzenli ve hergün çalışmalıdır.
  3-) Dinlenme: Sürekli çalışırken dinlenmemeyi unutmamalı, arada bir kişi rahatlamak için izin yapmalı veya haftasonu hoş sohbet edebileceği toplantılara katılmalıdır. Bu toplantının büyük veya küçük çaplı olması önemli değildir, önemli olan kişinin kendini orada huzurlu hissetmesidir.
  4-) Hormon: Stresin oluşmasında en önemli faktörlerinden biride vücudun salğıladığı serotonin hormonunun bağırsaklar tarafından yeniden absorbe edilerek yeniden değerlendirilmesidir.. Bu nedenle bağırsakları tahrip olanların Gökçek İksiri ve ZYE kulanmaları.
  5-) Sinirlilik: Kişide aşırı sinirlilik varsa ZYE-, Kediotkökü-, kılıçotu-, oğulotu-, çarkıfelek preparatları, Gökçek Tonik veya Gökçek iksirini kulanılmalıdır.

  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.643

  Standart Neden cinnet getiriyoruz?

  Neden cinnet getiriyoruz?
  Gün geçmiyor ki gazetelerin birinci yada üçüncü sayfasında bir cinnet haberi ile karşılaşmayalım.

  İçerik genellikle aynı, sadece olayın ne kadar sansasyonel olduğuna bağlı olarak gazetedeki yeri değişiyor. Eğer bir polis işin içine karışmışsa yada anne çocuklarını öldürmüşse 1. sayfaya, bir erkek karısını, kaynanasını vurmuşsa 3. sayfaya. Yazılan haberde olayın nasıl olduğunun yanında alttan alta cinnet geçirenin de kader kurbanı olduğuna dair yorumlar.

  Peki nedir cinnet; gerçekten yoğun baskılar altında ezilen mazlum insanların kendilerini bir an için kaybedip etraflarını kana bulamaları mı; yada anlık sebepsiz öfke nöbetleri mi? Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü Dr. Eren Eroğlu, Mynet okurları için yazdı.

  CİNNET ANLIK ÖFKE DEĞİLDİR
  Bir kere cinnetin kendini ortaya koyuş tarzı kültürel ve öğrenilen bir şey. Örneğin ülkemizde cinnet geçirenler hemen her zaman aileden kişilere yada bir şekilde yakın ilişki içerisinde olduklarına zarar verirken İskandinav ülkelerinde ve ABD'de hedef genellikle yabancılar yada rasgele kişiler. Bu da cinnetin pek de bir anlık öfke patlaması olmadığını ortaya koyuyor; çünkü işin içinde o taraf yada bu taraf diye bir seçim var.

  CİNNET KLİNİK TABLO DEĞİL
  Aslına bakacak olursanız, tüm psikiyatrik hastalıkların bir düzen içerisinde sıralandığı ve tanımlandığı Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders sınıflaması içerisinde cinnet yer almıyor. Bu da cinnetin kendi başına ayrı bir klinik durum yada hastalık sayılmadığı anlamına geliyor. Cinnet farklı klinik durumların sonucu ortaya çıkabilen bir tablo gerçekte. ?Ağır depresyona bağlı psikotik hezeyan yaşayanlarda, manik depresif bozukluğu olanların manik eksitasyonlarında, paranoid şizofrenlerde yada organik akıl bozukluğu olanlarda görülebilen, kişinin kendine ve çevresine zarar verdiği bir durumdur cinnet? diyor psikiyatri uzmanı Dr. Vehbi Keser.

  ANNE ÇOCUKLARINI NASIL KATLEDER?
  Çocuklarını öldürüp intihar eden anneyi anlamakta güçlük çeker çoğumuz; ama ona göre bu dünya öyle kötülükler ve acılarla doludur ki çekip gitmek ister bir an önce. Fakat kendisi gidince ortada kalacak çocuklarına acır, kıyamaz savunmasız yalnız kalmalarına; öyle derin depresyondadır ki, onları da öldürüverir.

  Bir kısmını derdi ise daha dünyevidir. Amaçları geride kalanlara ders vermek, onlara yaşayabilecekleri en büyük acıyı çektirmektir. Depresyonun psikotik alanında gezinen bu insanlar hedeflerine ulaşmak için kendininki de dahil başkalarının canına kıyar en kestirmesinden.

  PSİKOZ BOYUTUNDA ŞÜPHECİLİKÖnemli bir grup ise psikoz boyutundaki şüphecilikleri yada alkol ve madde bağımlılığının yarattığı organik durum nedeni ile yaşadıkları sanrılar sonucu cinnet geçirirler. Etrafındakilerin kendisine zarar vereceği yada canına kast edeceği düşüncesi içlerini yiyip bitirirken bundan kurtulmanın tek yolu önce davranmaktır onlara göre. Bir de bakarsınız maktulün başında huzur içinde oturan zanlı.

  Şizofrenlerde ise kontrol edemedikleri içsel bir ses yada dürtü onları böyle eylemlere girişmeye yönlendirebilir. Tedavi altında olmayan şizofrenlerin bir kısmı zaman zaman olmayan sesler duyar hayaller görür. Bu sırada bu tür cinai girişimlerde bulunanlar, çevresini katledenler mevcuttur.

  TOPLUMUN CİNNETTEKİ ROLÜ
  Peki hiç mi toplumun yada yaşam yükünün suçu yoktur cinnette? Elbette vardır; çünkü yukarda saydığımız klinik durumdaki çoğu kişi kendi halinde yaşamlarını sürdürür. Fakat ağır travmalar karşısında savunmaları daha farklıdır onların diğer insanlara göre. Böyle bir olay cinnet denilen silsileyi tetikleyebilir sonunda.

  Nedir çare diye düşürsek herkesin yeterli tıbbi bakıma ulaştığı, refahı yüksek, adaletin olduğu, insanların huzur içinde yaşadığı bir topluma ulaşmak olduğunu görürüz. Fakat kimse sanmasın ki Ütopya'da cinnet yok, insanlık varsa cinnet de olacaktır.

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.892

  Standart


 4. #4
  Gokhan123 Guest

  Standart

  İsim: Stres.jpg
Görüntüleme: 2395
Büyüklük: 17,3 KB (Kilobyte)

  Stres, Stres Nedir?, Stres Belirtileri, Stres Tedavisi

  STRES

  Stres, bireyin duygusal, fiziksel ve çevresel faktörlere karşı, herhangi bir tehdit sezdiğinde, vücudunda ya da beyninde oluşan genel tepkiye verilen addır. Bir durumun ya da olayın, tehdit edici olarak algılanması ve insanda strese yol açabildiğini savunan psikologlara göre stres, hayatın yan etkisidir ve doğumla birlikte hayatımıza girmiştir.

  Stres Belirtileri;

  Stresin, Tıbbi belirtileri; Baş ağrısı, migren, astım, ülser, hazımsızlık, düzensiz uyku, kabus görme, sırt ağrıları, çene kasılması, diş gıcırdatma, kabızlık, ishal, döküntü, kas ağrıları, terleme, yorgunluk, enerji kaybı, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi olumsuz etkileri olur. Duygusal belirtileri, kaygı, endişe, depresyon, ruhsal durumun sürekli ve hızla değişmesi, çabuk ağlama, öfke patlamaları, saldırganlık, düşmanlık, asabilik, özgüven azalması, güvensizlik, aşırı hassasiyet görülmektedir. Zihinsel belirtileri, karar vermede güçlü, unutkanlık, hafızada zayıflık, aşırı derecede hayal kurma, zihin karışıklığı, tek bir fikir ve düşünceyle sürekli meşgul olma, mizah anlayışı kaybı, düşük verimlilik, iş kalitesinde performans düşüklüğü görülür. Sosyal belirtileri, insanlara karşı güvensizlik, başkalarını suçlamak, randevulara gitmemek, çok kısa bir süre içinde iptal etmek, sürekli insanlarda hata bulmaya çalışmak, sözle insanları rencide etmek, fazla bir savunmacı tutum sergilemek, birçok kişiye küskün olmak ve konuşmamak örnek verilebilir.
  Stres, kişinin uyumunu bozup, zora sokan ve acı veren bir durumdur. Bu durumla, baş edildiği takdirde kişiyi, ileride mutluluğa ya da başarıya da götürebilmektedir. Bazı uzmanlar, stresin kötü bir durum olmadığını, stresten kaçınmanın da mümkün olmadığını düşünür. Hatta motivasyon, değişim ve gelişim için stresin gerekli olduğunu bile düşünürler. Stresle baş etmek için ilk iş, bireysel ya da mesleki yaşantınızda gerginlik yaratan ve sizi mutsuz eden durumları fark edip, tanımalısınız. Bir sonraki adımda ise, bu gerginlikleri uzaklaştıracak ve üstesinden gelebilecek baş etme mekanizmaları geliştirmelisiniz. Elbette bu mekanizmaları geliştirirken, şahsınıza özel bir bakış açısıyla mekanizmalar oluşturulmalıdır. Sonuç olarak, problemi tanımak, nedenlerini belirlemek, bir eylem süresi planlayıp uygulamak ve sonuçlarını değerlendirmek gerekmektedir. Stresten korunmak ve kontrol etmek için, birtakım tavsiyeleri de dikkate almakta fayda var.

  Stres Tedavisi;

  Tedavi amaçlı olarak, iyi beslenmek , düzenli egzersiz yapmak, gevşeme ve nefes egzersizleri yapmak, haftanın 4-5 günü mutlaka 45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapmak örnek gösterilebilir.

 5. #5
  gokceksifa2 Çevrimd??? Super Moderator
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  1.600

  Standart


 6. #6
  gokceksifa2 Çevrimd??? Super Moderator
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  1.600

  Standart 7. #7
  gokceksifa2 Çevrimd??? Super Moderator
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  1.600

  Standart


Benzer Konular

 1. Stres saçları da beyazlatıyor
  By ozzylive in forum Ruhsal ve Sinirsel Rahatsızlıklar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-28-2012, 14:37
 2. Stres, kadınları kelleştiriyor
  By ozzylive in forum Kadın Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-27-2012, 09:15
 3. Stres epilepsi nöbetini tetikliyor
  By ozzylive in forum Ruhsal ve Sinirsel Rahatsızlıklar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-23-2012, 12:09
 4. Stres egzaması nedir?
  By ozzylive in forum Deri Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-11-2012, 13:45
 5. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 01-06-2012, 10:54

Tags for this Thread

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri