Su çiçeği
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Hastalıklar page is where you will Hastalıklar hakkında detaylı ve faydalı bilgiler.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.597

  Standart Su çiçeği

  Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan suçiçeği, çok yaygın görülmekle birlikte ağır belirtilere yol açmayan vi rüs kökenli bir bulaşıcı hastalıktır. Ti pik döküntüler, deride içi sıvı dolu ka barcıklardan oluşur. Çok bulaşıcı olan bu hastalığa hafif genel belirtiler de eş lik eder.

  NEDENLERİ

  Suçiçeğinin etkeni, herpes grubundan bir virüstür. Uçuk (herpes simplex) virüsüne çok benzeyen ve herpesvirus varicella ya da varicella zoster adlarıyla tanınan bu virüs suçiçeğinin yanı sıra zona hastalığının da etkenidir. Hastalık temel olarak suçiçeği virüsüyle yüklü tükürük damlacıklarının ağızdan solu num yollarına alınması sonucu bulaşır. Vücuda giren suçiçeği virüsü henüz bi linmeyen dokulara yuvalanarak çoğalır.
  Hastalığa özgü döküntülerin gruplar ha linde birbiri peşi sıra çıkarak bütün vü cuda yayılması, virüsün aralıklı olarak kana geçtiğini gösterir.
  Virüs, derideki kılcal damarları etki leyerek üstderi (epidermis) yapısının bozulmasına, içi serum, epitel ve bazen iltihap hücreleriyle dolu tipik kabarcık ların oluşmasına yol açar. Su çiçeği vi*rüsünden kaynaklanan bu lezyonlar de riyle sınırlı kalmaz; yemek borusu, pankreas, böbrek havuzu, idrar borusu (üreter), idrar kesesi ve böbreküstü bez lerinde de görülür.


  GÖRÜLME SIKLIĞI
  Suçiçeği en çok 2-8 yaşlan arasındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Ama yaşamın her evresinde cinsiyet ve ırka bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir. Hastalık kış ve ilkbahar aylarında daha sık görülür. Üç ayını doldurmamış bebek lerde suçiçeğine ender olarak rastlanır. Bu durumun anneden kazanılan geçici bir bağışıklıkla ilgili olduğu sanılmak tadır. Çok seyrek rastlanmakla birlikte hastalık aynı kişide iki kez ortaya çıka bilir. Bu ayrıksı örnekler bir yana bıra kılırsa suçiçeği geçiren hastalar ömür boyu kalıcı bağışıklık kazanmaktadır.
  BELİRTİLERİ
  Bulaşma ve ilk belirtiler arasında geçen kuluçka süresi 2-3 haftada tamamlanır. Ortaya çıkan döküntüler 24-36 saatte, makûl denen ve deride kabartı yapmayan noktalar halindeki lekelerden, içi sı vı dolu kabarcıklara dönüşür. Kabarcık ların çevresinde halka biçiminde belir gin bir kızarıklık görülür. Bu kızarıklık lar kabarcıkların kurumaya başlamasıy la kaybolur. Kabarcıklar ortalarından kuruyup kabuk bağlamaya başladığında göbekli bir görünüm kazanır.
  Döküntüler ilk önce göğüste ve sırt ta belirerek hızla yayıbr. Hafif olgular da döküntü baş, yüz ve gövdeyle sınırlı dır. Ağır olgularda daha yaygın olan dö küntüler kol ve bacaklara, gözün dış za rına (konjunktiva), yutak, gırtlak ve so luk borusu mukozalarına da sıçrar.
  Döküntüler kabukların düşmesiyle 5-20 gün içinde iz bırakmadan kaybo lur. Ama karşı durulmaz bir kaşınma is teği uyandıran bu döküntülerin kaşın ması durumunda deride çiçekbozuğunu andıran küçük çukurlar kalabilir. Sürek li çıkan yeni döküntüler nedeniyle vü cudun bir bölgesinde döküntülerin bü tün gelişim evreleri aynı anda görülebi lir. Bu da suçiçeğinin ayırt edici özellik*lerinden birini oluşturur. Ateş genellikle 38,5°C-39°C arasında kalır. Ama ağır durumlarda 40,5°C’ye ulaşabilir.
  TEDAVİ
  Öbür virüs kökenli hastalıklarda oldu ğu gibi suçiçeğini de iyileştirecek bir ilaç yoktur. Tedavi girişimi temel ola rak hastanın yakınmalarını olabildiğin ce azaltmaya yöneliktir. Hastalığı ağır geçiren bebek ve çocuklarda, özellikle bir ayını doldurmamış bebeklerde,kortikoit tedavisi gören hastalarda kan kanseri gibi kötü huylu hastalı larda, iyileşme dönemindeki zona ha talannın serumundan elde edilen ga maglobülinler kullanılabilir. Bu uy§ lama, bulaşmayı izleyen üç gün içine yapılırsa hastalığı önler. Belirtilere ye nelik tedavi Özellikle kaşıntıyı azmayı amaçlar.
  Sabunlu suyla sık banyo yapılıra gelişebilecek deri enfeksiyonlarım öı leyeceğinden yararlıdır. Ayrıca hast nın iç çamaşırlarının ve yatağının he gün değiştirilmesi önerilir. Yüzde oranında sodyum bikarbonat içeren çc zeltiler, mentol içeren tali pudrası ya da antihistaminikli losyonlar kaşıntı) hafifletir. Döküntülerin Örselenmes derin lezyonlara ve deride yara izi kalmasına yol açacağından, suçiçekli cukların kaşınması kesinlikle engellen melidir. Olası kaşınmanın yol açacağı i zararları en aza indirmek için hastanın tırnakları özenle kesilerek törpülenmeli, bebeklere ise eldiven giydirilmelidir

 2. #2
  Gokhan123 Guest

  Standart

  İsim: Su-cicegi.jpg
Görüntüleme: 2331
Büyüklük: 12,7 KB (Kilobyte)

  Su Çiçeği, Su Çiçeği Nedir, Su Çiçeği Belirtileri, Su Çiçeği Tedavisi

  SU ÇİÇEĞİ

  Su çiçeği (Varisella), genellikle çocukluk çağında ortaya çıkmakla birlikte, ağır belirtilere yol açmayan viral kökenli bir bulaşıcı hastalıktır. Varicella-Zoster virüsü nedeniyle vücutta kırmızı döküntülerle seyreden kaşıntı, yorgunluk ve ateşle kendini belli eder. Hastalığın kendini tanımlaması döküntüyle olur. Su çiçeği rahatsızlığında döküntü; özellikle saçlı deride ve yüzde başlayarak tüm vücuda yayılır. Bu döküntüler, özellikle gövde ve yüzde ortaya çıkmaktadır. Ancak, kol ve bacakta daha az döküntü olur. Ayrıca, bu döküntüler çok kaşıntılıdır. Döküntünün süresi 5-7 gün arasıdır.

  Su Çiçeği Belirtileri

  Çocuklarda sık görülen ve bulaşıcılığı yüksek viral bir enfeksiyondur. Kuluçka süresi 16-21 gün sürebilir. Bulaşıcılığı kişiden kişiye olur. Virüs vücuda girdikten 10-15 gün sonra bulgular ortaya çıkar. Çocuklarda ilk olarak deride döküntüyle kendini belli eder. Yetişkinlerde ise, döküntü ortaya çıkmadan birkaç gün önce halsizlik, ateş, baş ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtiler gözlemlenir. Ancak çocuklarda tüm belirtiler aynı anda başlar. Çocuklarda ateş, ciltte döküntü, kaşıntı, halsizlik ve iştahsızlık genel olarak bir anda başlar.

  Su Çiçeği Tedavisi

  Viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Hastanın bulgularına göre semptomatik tedavi uygulanır. Ciltte döküntü, ateş, halsizlik ve iştahsızlık görülür. Tedavide en önemli durum ateşe yönelik ateş düşürücüler ve kaşıntıya yönelik tedavi uygulanır. Kaşıntı önlenemezse, döküntü hızla başka yerlere yayılır. Bu durum da, ikincil bakteriyel enfeksiyonlara yol açar. Nadiren orta kulak iltihabı, zatürre, beyin ve beyincik iltihabı gibi komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle, döküntüler ortaya çıktıktan 3-4 gün içinde ateşin düşmesi sağlanmalıdır. Şayet ateş, öksürük, sık nefes alma, kulak ağrısı ve uykuya eğilim, yürümede dengesizlik ya da yürürken sendeleme gibi bulgular oluşursa, hemen bir hekime başvurmak gerekmektedir. Aslında su çiçeği üç gün ateş yapabilir. Genelde ateş, bu tür viral enfeksiyonlarda hastalığın iyileşmesini kolaylaştırıcı bir faktördür. Eğer ateş, çocukta ciddi bir sıkıntı yaratmıyorsa, ateş düşürücü bile kullanılmayabilir. Ancak çocuğun konforunu bozuyorsa, halsizliğe neden oluyorsa ateş düşürücü kullanılabilir. Kaşıntıya yönelik antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Viral bir enfeksiyon olması sebebiyle, kendi kendine de geçmesi söz konusudur. Su çiçeği aşısı 1995 "ten beri tüm dünyada uygulanmaktadır. Su çiçeği aşısı, 12 ile 15 ay arasında ve 4 ile 6 yaş arasında 2 doz olarak uygulanır. Aşının koruyuculuğu %90"a yakındır, bu nedenle aşının mutlaka 2 doz olarak yapılması gerekmektedir.

 3. #3
  ramazan123 Çevrimd??? Isinibilen
  Üyelik tarihi
  Jun 2015
  Mesajlar
  259

  Standart


Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-06-2012, 14:53
 2. Çuha çiçeği, Schlüsselblume, Primula veris L.
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-06-2010, 12:47
 3. Hünkâr Çiçeği, Bittere Schlifenblume, Iberis amara L.
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-25-2008, 09:22
 4. inci çiçeği, Maiglöckchen, Convallaria majalis L.
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2007, 16:23

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri