Tırnak rahatsızlıkları, tırnak enfeksiyonu, tırnak mantarları, tırnak şişmesi
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.372

  Post Tırnak rahatsızlıkları, tırnak enfeksiyonu, tırnak mantarları, tırnak şişmesi


  Tırnak rahatsızlıkları, tırnak enfeksiyonu, tırnak mantarları, tırnak şişmesi


  Tırnak rahatsızlıkları Üstte iplik mantarı ve altta mantar enfeksiyonu

  Tırnak rahatsızlıkları üç ana gruba ayrılır
  a-) Dolama, paronychia, paronihia, tırnak yatağı iltihaplanması
  b-) Tırnağın tırnak yatağını yırması
  c-) Tırnak mantarı, Onychomykose,

  a-) Dolama:
  Dolama önce herhangi bir yaralanma nedeniyle tırnak derisinde iltihaplanma oluşur. Yaralanma?dan sonra tırnak kenarındaki deriden mikroplar (bakteri, virüs ve mantarlar) içeri girer. Deriden içeri giren mikroplar enfeksiyona sebep olur. İltihaplanmaya stafilokokken ve steptokokken ve steptokokken bakterileri sebep olur. Önce deri kızarır doku şişer ve bu şişkinlik çok ağrı verir. Bir kaç gün sonra ise cerahat akar. Şayet tırnak altındaki doku (tırnak yatağı) iltihaplanmışsa, bu tırnağı çıkmasına sebep olabilir.

  İşi icabı temizlik malzemeleri ile çalışmak zorunda çalışmak zorunda kalan insanların parmak tırnakları iltihplanır. İşi gereği plastik ayakkabı giyinmek zorunda olnalarda ise enfeksiyon kısa sürede bütün ayak parmaklarına yayılır. Asker botları ayaklar için uygun değildir, çünkü kalitesi çok düşüktür koruyacağına tahripeder. İltihaplar kendiliğinden iyileşmezse çok ağır enfeksiyonlara sebep olabilir.

  Manikür yaptıranlar tırnaklarının üst ve yanlarını törpületiklerinden, tırnak mikroplara karşı korumasız kalır, çünkü buralarda koruma bariyerleri vardır. İşi gereği eldiven giymek zorunda olanların içi pamuklu olan eldivenleri tercihetmeleri gerekir. Tırnak yatağının iltihaplanması buradaki kızarma ve şişlik görülür görülmez tetbir alınmalıdır. Bu tetbirlerin başında şişkinliği önlemek için siniliot sargısı veya sefa kremi kulanılır.

  Teşhis:
  Şayet dolama sık sık görülüyor veya zor iyileşiyorsa doktorun dolamaya sebep olan mikrobun özeliklerini tesbitetmesi ve ona uygun tedavi yöntemi uygulanması gerekir.

  Tedavi:
  Tırnak yatağı iltihaplanması bir kaç haftada iyileşmezse ortodoks tıpta doktorun burada bir kısmını keserek iltihabı dışarı akıtır. Bana göre tırnağı kısmen veya tamamen kesmeğe gerek yoktur, şayet cerahatlı tırnağa sinirliot sarılırsa veya sefa merhemi sürülürse bütün cerahat dışarı akar. Gökçek İksiri içildiğinde bütün mikroplar yok olur. Kronik iltihaplanma dahi olsa, bu Gökçek İksiri ile kısa sürede tedaviedilebilir. Kronik Tırnak yatağı iltihaplanması diabet hastalarında çok görülür, çünkü şeker hastalığının ilerlediğini gösteren bir işarettir. Bu nedenle rahatsızlığın sebebi özelikle teşhis yapılır.

  b-) Tırnağın ete batması:
  Tırnağın yanlardan tırnak yatağınabatması, yatak içinde büyümesinin en önemli sebepleri dar ayakkabı giyinmek veya tırnağı yanlış kesmekten olur. Ayak parmağı, özeliklede baş parmağın tırnağını keserken düz kesilmelidir, şayet oval kesilirse gelişirken yandan tırnak yatağına batar. Tırnak uclarının tırnak yatağında gelişmesi ile birlikte yatak yaralanır ve tırnak büyümeye devameder. Tırnak kenarları derinin altında kalır buna ?caro luxurians?? yani serbet şekilde gelişme gösteren anlamına gelir.

  Tetbir:
  Şeker hastasının sinirleride zayıfladığından ayak parmaklarındaki bu tür rahatızlıklar alğılayamayabilir ve buda rahatsızlığın hızlı yayaılmasına sebep olur. Tırnak yatağındaki bu tür yaralanmalar hemen enfeksiyona sebep olabililir. Bu nedenle tırnak bakımı ve doğru ayakkabı giymek önemlidir.

  Teşhis:
  Tırnağın tırnak yatağını yarması, önce buranın kızarmasına sonrada sarımsı bir renk alamasına neden olur. Bu durumun doktor tarafından teşhisi kolaydır, şayet enfeksiyona bakteri ve mantarlarda karışmışsa laboraturlarda muayenelerin yapılması ve uygun tedavi yönteminin kulanılması şarttır.

  Tedavi:
  Ortodoks tıpta tırnağın üstüne çıkan ve yabancılaşan et parçası (deri) gümüşnitratla yakılır ve böylece deri ölür veya sıvı azotla (krioterapi) ile tedavi edilir. Krioterapide uygulanan sıvı azot -195 derecede olduğunda dokuyu öldürür. Ortodoks tıbba göre çekilir veya amaliyatlar yapılır. Alternatif tipta ise iltihaplı parmak üzerine sinirliot sarılırsa veya sefa kremi sürülürse iltihap dışarı akar ve rahatsızlık geçer. Gökçek iksirini alınırsa iltihaplanmaya sebep olan bakteri ve mantarlar immün sistemi tarafından yokedilir. Benim ayak baş parmaklarımın tırnakları sürekli tırnak yatağına batıyordu. Çok çeşitli yöntemler kulandım sinirliot sarğısı ve sefa kremi geçiçi bir rahatlama sağlıyorlardı. Gökçek İksirin?den sonra böyle bir rahatsızlığımın olduğunu unuttum.

  c-) Tırnak mantarı, onychomycosis (onikomikozis):
  Tırnak mantarına bir çok mantar türü sebep olur ve bunların en önemlileri.
  1-) Tırnak mantarlarının sebep olduğu tırnak enfeksiyonu genelikle iplik mantarları (dermatofilten) adı ile anılan mantar grubu buna sebep olur. Bu gruptan iplik mantarı (trichophyton rubrum, trikofiton rubrum) tırnak mantarına %80-90 oranında sebep olur. Latince onycho (oniko) tırnak ve mycosis (mikozis) mantar hastalığı anlamına gelir. Tırnak mantarı genelikle nemden dolayı oluşur ve bu nedenle ayak tırnaklarında % 80 oranında, özeliklede ayak baş parmağında görülür.

  2-) İkinci önemli enfeksiyona sebep olan mantar grubu ise maya (candida albicans) mantarlarıdır. Bu iplik mantarının bir alt grubudur.

  3-) Nadiren küf mantarı

  4-) Şeker hastalığı veya immün zafiyeti nedeniyle kandolaşımı zafiyeti görülür ve buda mantar enfeksiyonuna sebep olur.

  Tırnak mantarlarının üreme organı olan sporlar (tohum gibi) insandan insana veya hayvandan insana geçer. Mantar sporları banyo ve yüzme sırasında kulanılan havlu, mayo, terlik, ve şezlon gibi eşyada haftalarca yaşayabilir. Tırnak mantarı yüzme havuzu, sauna, fitnes, duş ve soyunma yerlerinden bulaşabilir.

  Aileden birinin tırnak mantarına yakalanması halinde diğerleride tırnak bakımı sırasında enfeksiyona yakalanabilirler. Bu nedenle dikkat gerekir. Dar veya terletici ayakkabı giyinme mantara sebep olur. Tırnak mantarı nedeniyle tırnak kalınlaşır ve görünümü sarımsı esmer bir renk alır ve tırnak kırılgan olur. İplik mantarı (trichophyton rubrum) enfeksiyona sebep olmuşsa genelikle önce tırnağın açıkta olan kısmı enfeksiyona yakalanır. Tırnak enfeksiyonuna maya mantarı (candida albicans) sebep olumuşsa o zamanda tırnağın yatağında enfeksiyon görülür. Sedef hastalığıda aynı şekilde tırnaklarda rahatsızlıklara sebep olur, fakat bunun tırnak mantarı ileilgisi yoktur.

  Tırnak mantarını teşhis:
  Genelikle tırnak mantarına bakınca farkedilir, fakat mantarın türü ve durumunu öğrenmek için muayene gerekir.
  1-) Tırnak mantarı özel bir mürekeple boyanır ve mikroskopla incelenir.
  2-) Mantarın hangi türden mantar olduğu tesbitedildikten sonra tedaviye geçilir.

  Tırnak mantarlarına karşı ne gibi tetbirler alınabilir?
  1-) Ayağı sıkan ve terleten ayakkabılardan kurtulmak gerekir.
  2-) Mantara yakalanan tırnak antimikozit öjesi kulanılır.
  3-) Enfeksiyon bulaşmamış olan tırnaklar öje ile buyanır
  4-) Çorap giyerken sentetik çoraptan kaçınılmalı ve pamauklu veya yünlü çoraplar giginmeli
  5-) Ayakkabı ve terlikleri başka insanlarla değiştirmemek gerekir.
  6-) Ayaklar düzenli yıkanmalı ve parmak araları ovalanmalı
  7-) Banyo malzemeleri 60 veya daha iyisi 90 derecede yıkanmalıdır.
  8-) Şeker hastaları ve immün zafiyeti olanların mutlaka tedavi olmaları gerekir

  Tırnak mantarının tedavisi:
  1-) Mantarlı tırnak kısa kesilir ve törpülenir.
  2-) Tırnak keserken veya törpülerken yaralanmamak gerekir, çünkü yaralanan noktadan mantar kana geçer.
  3-) Tırnak mantarından sonra, tırnak bakımı aletlerini % 70? lik izopropilalkol veya uygun dazenfekte ilaçları ile dezenfeksiyon yapılmalıdır.
  Tırnağın sadece kenarına mantar bulaşmışsa bu haricen tedaviedilebilir. Alternatif tıpa göre ise haricen mela eterik yağı kulanılır. Şayet tırnak yatağı mantar enfeksiyonuna yakalanmışsa, o zaman da dahili olarak ilaçlar kulanılır. Dahili olarak Gökçek İksiri, Gökçek Tonik çay ağacı yağı veya ZYE kulanılır.

  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.
  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.556

  Standart Tırnak batması

  Op. Dr. Bülent Koç

  Genel Cerrahi Uzmanı

  Tırnak batması

  Tırnak batması pek çok insanda görülen,kişinin yürümesini,iş görmesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir patolojidir.

  Tırnak batması tüm ayak parmaklarında olabilmekle beraber genellikle baş parmakta oluşur. Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir,bu esnada oluşan enflamasyon sonucu tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler.

  Tırnaklar normalde tırnak kökünde,deri altında bulunan germinal matriks denen kısımda oluşturulur,tırnak yatağı dediğimiz parmağın üst kısmında ileriye doğru büyürler. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak kesilmelidirler.

  Bazen tırnak uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatırlar, bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir. Her iki durumda da ilk bulgular ağrı ve şişmedir. Batma bölgesinde kanama olabilir veya enfeksiyon gelişip iltahap gelebilir. Tedavi edilmediğinde ise iltahabın kemiğe ilerlemesi (osteomyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir.

  Tırnak Batmasının Sebepleri
  Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir, tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir. Diğer tırnak batma sebepleri ise :
  -tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi
  -çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek
  -tırnağın kalınlaşması
  -parmağa veya direkt olarak tırnağa oluşan travmalar (çarpma,üzerine ağırlık düşmesi gibi)
  -mantar enfeksiyonları
  -şişmanlık
  -aşırı ayak terlemesi
  -bazı doğumsal anomaliler
  -hipertiroidizm,şeker hastalığı,akromegali,romatoid artrit,gut gibi bazı başka hastalıklar
  -yatalak hastalarda yorgan,battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması gibi sebeplerdir.

  Sayılan bu sebeplerden pek çoğundan sakınılarak tırnak batmasının önüne geçilebilir.

  Tırnak Batmasının Semptomları
  En sık görülen semptomlar aşırı ağrı,enfeksiyon,şişme,kızarıklık,bazen iltahap gelmesidir. Tanı normalde sadece muayene ile konur.Bazı özel durumlarda iltahabın kemiğe kadar ilerlediğinden şüphe ediliyorsa rontgen filmi gerekebilir. Aşırı iltahap varlığında uygun antibiotik seçimi için yara kültürü almak gerekebilir.

  Tırnak Batmasını Tedavisi
  Kanama, iltahap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar. Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltahabı, gangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.

  Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması tedavisinde:
  -Tırnağın sıcak tuzlu su banyosutyla yumuşatılması
  -Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi
  -Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması
  -Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması
  -Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler uygulanır.

  Doktor hastaya steril bir gazlı bez parçasına antibiyotik kremle birlikte yerleştirmeyi ve bunun ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastaya öğretecektir. Erken başvuran vakalarda cerrahi dışı tedavi yeterli olmaktadır. Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması önemlidir. Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir kez batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır,bunun için tırnak kenarıyla parmak arasındaki doğal oluğun oluşturulması ve tırnağın düzgün büyümesi için ?yol verilmesi? önemlidir.

  Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavisi

  Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksyion varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi yöntemi tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok önemlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları bazı ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.(Tırnak ablasyonu)

  Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem sonucu yürüyerek evlerine gidebilirler. Tırnak çekiminden çok daha önemli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi önemlidir. Eğer tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da mutlaka tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.

  Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz?
  Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır. Doğru ayakkabı giymek te çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.

  Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Aşırı ayak terlemesi tedavi edilmelidir.

  Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa fazla vakit geçirip olay ilerlemeden doktora başvurmak, erken tanı ve tedaviyle cerrahi müdahale yapılmaksızın batmanın düzeltilmesini sağlayabileceği için çok önemlidir.

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.372

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.372

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.372

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.372

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  24.372

  Standart

  Alıntı yazhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  5 hafta önce iksir tonik ozon yağı ve kurdeşen çayı kullanmaya başladım. İlk 3 gun çok fazla gaz yaptı. durmadan geğirme ihtiyacı hıssettım fakat 3 gunden sonra ınanılmaz bır şekilde gece benı uykudan bıle uyandıran ellerimdeli alerjik egzamalarımda azalma oldu. 4 haftanın sonunda ellerimi görenler düzeldiğini söylüyorlardı fakat son bır haftadır tatilde oldugumdan tüm ürünlerim bittiğinden iksir ve toniği kullanamadım. Kullanamadığım sürede de diyete dikkat ettim fakat maalesef bir defa gerçekten başka bir alternatif olamadığı için pizza yemek zorunda kaldım( peynirr ). şuanda tekrar ürünlerimi kullanıyorum. Tırnaklarıma bulaşmış olan mantarda bile azalma var! Hepsi bir mucize..Özellikler de ozon yağı. ayak tabanımdaki egzama ve mantarları anında yumusattı, ayak tabanım hep kaşınır ve kalın bır tabaka oluşurdu. şu anda ayak tabanlarım kaşınmıyor. kaşınsa bıle ozon yağı surdugumde tum gece rahat uyuyabılıyorum.İbrahim Bey, olumlu gelişme olunce bizleri bilgilendirin demiştiniz. Şuanda tedavıye devam edıyorum ve cok guvenıyorum. 3-4 ay kullandıktan sonra yıne bılgılendırecegım. olumlu seyler yazacagıma o kadar ınanıyorum kii... Teşekkürler
  Alirjik Egzamanın tedavisi zaman alır sizdeki alerji ekzemanın kısa sürede iyileşmesi güzel ve ayak mantarlarında ki kaşıntılarda azalma da güzel fakat yinede 3-4 ay Hammelis Forte, Zerdeçal Forte, Spirulina Forte, Gökçek Aloe Vera Jel ve Gökçek İksir, Egzama çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir.Barsak Mantar ve Bakterileri toksik maddeler üretir ve Karaciğer bu toksik maddeleri arıtmaz ise diğer organlara depolanır ve organlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. Günümüzde Bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme mantarları çoğaltır ve vücudun asit-baz dengesini bozulur ve oluşan asitik ortamda mikroplar hızlı çoğalırlar.Artı o, bu, şu diyet değil Peygamber Diyetine göre beslenmek gerekir.Peygamber Diyetinde kişi de 1 gram yağlanma olmaz çünkü bünyemiz yağları yakıcı leptin salgılar.Aksi halde çok yoğun cüruf oluşur.Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

 8. #8
  Gokhan123 Guest

  Standart

  İsim: Tirnak-Batmasi.jpg
Görüntüleme: 26967
Büyüklük: 16,9 KB (Kilobyte)

  Tirnak Batması, Tirnak Batması Nedenleri, Tirnak Batması Tedavisi


  TIRNAK BATMASI

  Tırnak batması, daha çok erişkinlerde ortaya çıkan ve tırnağın kendisiyle, onu korumakla görevi olan cildin arasındaki ilişkinin bozulmasına verilen isimdir. Tırnak batmasında ortaya çıkan tabloda; tırnağın yapısından kaynaklanan bazı bozuklukların, tırnağın yanlış büyümesine yol açması, yani tırnağın cilde doğru yönlenmesi durumudur. Kişinin yürümesini engelleyerek, yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Genellikle ayak parmaklarda ve daha çok baş parmakta oluşur. Devamlı darbelere maruz kalan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca, sivri burun ayakkabılar, şişmanlık, mantar enfeksiyonu, hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları sebebiyle de tırnak batması oluşabilmektedir.


  Tırnak Batması Nedenleri

  Tırnak batmasının en önemli nedeni, mantar enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkar. Yanlış ayakkabı kullanımı ve hastanın tırnağını yanlış kesimi de tırnak batmasına neden olur. Ayrıca, yaz aylarında açık ayakkabılar ve terliklerin sık kullanılması sonucunda havuz ya da su birikintisi gibi yerlerde mantar enfeksiyonu kapılabilir. Böylece, kapılan mantar enfeksiyonun tırnağa geçmesiyle tırnağın şeklinin değişmesi, kalınlaşması ve bu kalınlaşma sonucunda da tırnak batması görülmektedir. Bir diğer neden de, tırnağın yanlış kesilmesidir. Tırnağın yanlış kesilmesi esnasında hastalar, tırnaklarını düzeltebilmek uğruna tırnak yataklarına doğru çeşitli müdahalelerde bulunurlar. Bu yanlış kesimler sonucunda yatak bozulur. Yatak bozulduğu için tırnak yanlış büyüyerek cildin içerisine girer. Böylece yine bir tırnak batması tablosuyla karşılaşılmış olur. Tırnağın renk değişimi, enfeksiyon oluşumu, ayakkabı giymede güçlük, akıntı ve bölgesel şişlik gibi semptomlarla belirtiler verir.

  Tırnak Batması Tedavisi

  Hafif tırnak batması durumunda, pamuk uygulaması yerine tırnak teli uygulanmaktadır. Özel hazırlanan tırnak telleriyle, tırnak çekimi işlemi gereksiz hal almıştır. Böylece, batan tırnak yatağı deriden hafifçe yukarı kaldırılarak batma engellenir. 3-4 hafta takılan bu teller çözüm olabilir. Çok daha az ağrı olması ve iş kaybına yol açmaması nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir. Tırnak batmasının cerrahi tedavisi ise, ilerlemiş vakalarda uygulanır. Burada, ana hedef tırnağın yatağının düzeltilmesini sağlamaktır. Tırnak batmasının tedavisinde dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır. Bunlardan birincisinde, tırnak batığının düzeltilmesi gerekir. İkincisi ise, etken olan sebebin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, mantar enfeksiyonu olan bir hastada, tırnak mantarı tedavi edilmediği taktirde, yapılacak olan tüm tırnak batığı tedavileri başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Mantar tedavisi yapılmadığı sürece, tırnak hep batarak çıkacaktır. Bu nedenle, öncelikle mantar enfeksiyonu tedavisi uygulanmalıdır. Ardından tırnağın batmasına yol açan kesim hatası düzeltilmelidir. Tedavideki ilk aşama, batan bölümün tırnak yatağıyla birlikte düzenli bir şekilde çıkartılması, tırnak yatağının düzeltilmesi gerektiğidir. Hastada bu duruma yol açan sebebin, dikkatli bir şekilde ortaya konularak tedavi yolu izlenmelidir. Hastalara gerekli durumlarda, mantar kültürleri yapılmalı, basma kusuru olduğunu ölçmek için yürüyüş analizlerinin yapılması oldukça önemlidir. Hastaların tırnak batması cerrahisi geçirdikten sonra, yaklaşık olarak 6 ay boyunca yeni gelen tırnakların düzenli çıkmasını sağlamak ve yanlış kesimleri engellemek için, aylık rutinlerle tırnak bakım merkezlerine gitmeleri oldukça yararlı olacaktır.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 72
  Son Mesaj: 4 Hafta önce, 09:05
 2. Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 11-12-2014, 08:37
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-03-2013, 08:00
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-06-2012, 10:48
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-02-2012, 10:06

Tags for this Thread

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri