bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: şahtere, Erdrauch, Famaria officinalis L.

 1. #1
  admin Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Mesajlar
  207

  Standart şahtere, Erdrauch, Famaria officinalis L.

  <strong>
  ŞAHTERE


  Bir Yıllık | 0,15-0,4m | 5-9 Aylar | Ça,Ho,Na | Otu

  Şahtere, Erdrauch, Famaria officinalis L.
  Safra otu, Şifalı Şahtere
  Sarılık otu
  Yer çiçeği, Tilki Kişnişi
  Yer safrası, Tavuk Ayağı otu

  Familyası; Gelincikgillerden, Mohngewâchse, Papaveraceae

  Drugları; Şahtere otu: Fumariae herba
  Şahtere otu çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

  Giriş; Şahterenin bilinen 50 türü mevcuttur ve bunlardan sadece Şifalı şahtere; Fumaria officinalis L. olarak bilinen tür tıbbi maksatla kullanılır. Bundan başka çok yaygın olarak yetişen Küçük çiçekli şahtere; F.parviflora, Soluk Şahtere; F.vaillantii, Sürünen Şahtere; F.schleicheri; Duvar şahteresi; F.muralis ve Sarmaşık şahtere; F.capreolata’yı saya-biliriz. Latince <<Fumus>> Yer kokusu anlamına gelir, Türkçede kişnişe benzediğinden, Tilki Kişnişi, safrayı iyileştirdiğinden Safra otu, Sarılığı iyileştirdiğinden sarılık otu diye de anılır. Tarihte M.Ö başta Safra ve Karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılmış ve günümüzde yapılan araştırmalarda etkisi ispatlanmıştır.

  Botanik; Şahtere otu bir yıllık bir bitki olup 15-40cm boyunda dikine yük-selir, mavimsi yeşil renkte, çok çatallı ve dallarını taşıyamayacak yerlere doğru eğilir.

  Yaprakları; Ana yaprakları saplı üzerinde dizili yan yapraklardan oluşur ve geriden kanat yaprak görünümünü andırır. Çiçekleri sapların üst kısmında topluca bir arada salkım şeklinde bulunurlar. Kupası 2-3mm büyüklüğünde yumurta veya mızrak şeklinde mavimsi yeşil renkte, taçları borucuk şeklinde 5-10mm uzunluğunda pembe veya kan kırmızısı uç kısmı ise koyu kırmızıdır. Meyveleri küre şeklinde yeşil renkli 2-2,5mm çapında ve 3-4mm uzunluğunda bir sapı vardır.

  Yetiştirilmesi; Vatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralya’da da yetişmektedir. Bahçe veya tarlalara ekilen tohumları fazla bir bakıma gerek kalmadan gelişir.

  Hasat Zamanı; Mayıstan Ekime kadar Şahtere otu toplanarak gölgede kurutulur ve kaldırılır, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Maalesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlem-leri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutul-malıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğin¬den kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi; Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz.
  a) Alkoloitler %0,5-1,5 arasında olup en önemlileri; Protopin (=Fumarin), Fumaricin, (+)-Fumarilin, Fumaritin, Fumarofin, (-)-Scoulerin, Sinactin, Fumarophycin ve Cryotopin.
  b) Organik asitler; Fumarasit (=Maleinasidi=Maleikasit), Kaffeeasit ve Chlorogenasit.
  c) Flavonolglikozitler; Rutosid (Quercetin-3-rhamnosit), Quercetin-3,7-diglukozit, Quercetin-3-glukozit ve Kâmpferol-3-arabinozit’i sayabiliriz.
  d) Ayrıca Müsilaj, Reçine, Tanin, Mineraller ve Vitaminler içerir.

  Araştırmalar; Berlin Charite üniversitesi Deri hastalıkları kliniğinde Prof. Dr. W.Sterryinin gözetiminde ve 12 diğer Alman üniversitelerinin ortak çalışmaları sonucunda Şahtere birleşimindeki Fumarasidin Sedef has-talığına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Özelliklede Fumar asitten elde edilen Fumarasitesterlerin daha etkili olduğu belirlenmiştir. (NH. 4.00.6) Bir başka araştırma alanı ise şahtere ekstresinden elde edilen Draje ile tedavi denemeleri yapılmış Safra kesesi, Safra yolları ve kara¬ciğer rahatsızlıkları olan hastaların iyileştiği görülmüştür. (TP.122) Bu araştırmalardan bazıları;
  1) 85 Karaciğer rahatsızlıkları; Safra yolları rahatsızlıkları ve safra taşı olan hastalar üzerinde W.Hunold ve ekibi Şahtere Drajesi ile yaptıkları Tedavi denemesinde %82 oranında başarı elde etmişlerdir. (Age)
  2) L.Zaduwsky (1974) ve ekibi Safra akışı yetersizliği ve de fazlalığı olan 64 hasta üzerinde Şahtere drajesi ile tedavi denemesi yapılmış ve hastaların %75 oranında iyileştiği görülmüştür. (Age)
  3) Safra yolları rahatsızlıkları olan 27 hasta üzerinde şahtere ekstresin-den elde edilen draje ile Zacharewics ve ekibi 1974’de (viyana) yap-tıkları tedavi denemesinde %81,5 oranında başarı elde etmişlerdir. (Age)
  4) D. Widman ve ekibi 1980’de Şahtere drajesi ile yaptıkları Tedavi denemesinde safra yolları rahatsızlıkları ve safra kistleri olan 29 hasta tedavi edilmiştir. (Age)

  Tesir Şekli; Safra yollarını açıcı, safra akışını düzenleyici, metabolizmayı düzenleyici, terletici, idrar artırıcı, mikropları öldürücü, tonik (Vücudu kuvvetlendirici) ve kanı temizleyici özelliklere sahiptir.

  Kullanılması;
  a) Araştırmalara göre hem sedef hastalığına hem de safra kesesi, safra yolları iltihapları, taşları ve kistine karşı etkili safra akışını düzenle-yicidir. Bu özelliklerinin yanında karaciğer rahatsızlıklarına karşı da etkilidir.
  b) Komisyon E 18.09.1986 tarih ve 173nolu Monografi bildirisine göre Şahtere otu başta Safra kesesi, safra yolları ve de mide bağırsak kramplarına karşı etkilidir.
  c) Halk arasında başta safra kesesi ve safra yollarının krampları, ağrıları, iltihaplanması, tıkanması, fonksiyon bozuklukları, taş ve kistlerine karşı ve de karaciğer ve Safra kesesi ve safra yoları ra¬hat¬sızlıkları nedeni ile ortaya çıkan Deri hastalıklarından Ekzema, Akne, şişmanlık ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılır.

  Açıklama; Amerika’da yapılan araştırmalarla Şahtere otunun birleşi¬min-deki Fumarasitten elde edilen Fumarasit eterle Sedef hastalığına karşı etkili neticeler elde edilmiştir. Diğer taraftan Almanya’da 12 üniversite¬nin kliniklerinde yapılan araştırmalarda şahtere ekstresinden elde edilen drajenin alınması ile Safra kesesi, safra yolları ve karaciğer rahatsızlık-larına karşı etkili neticeler elde edilmiştir. Bilindiği gibi Alıç yaprak ve çiçeğinin çayı veya ilaçları tansiyonu ayarladığını, Eğri kökünün ise Mide asidini düzenlediğini görmüştük. Şimdi ise Şahterenin safra akışını gör-mekteyiz.

  Çay; Bir kahve kaşığı şahtere otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dakika hafif ateşte kaynatıldıktan sonra 8-10dakika demlemeye bırakılır ve de süzülerek içilir.

  Çay Harmanları;

  Gökçek Safra çayı;
  >30gr Zerdeçal kökü
  >30gr Nane yaprağı
  >20gr Şahtere otu
  >10gr Kimyon tohumu
  >10gr Pelin otu

  Gökçek Safra çayı;
  >25gr Hindiba otu ve kökü
  >25gr Şahtere otu
  >20gr Nane yaprağı
  >15gr Pelin otu
  >15gr Oğul ot yaprağı

  Gökçek Safra kesesi ve safra yolları çayı;
  >20gr Papatya çiçeği
  >20gr Nane yaprağı
  >20gr Oğul ot yaprağı
  >20gr Şahtere otu
  >20gr Kırlangıç otu

  Gökçek Müshil çayı;
  >20gr Menekşe otu
  >20gr Şahtere otu
  >20gr Ceviz yaprağı
  >20gr Y. Akdiken kabuğu
  >20gr Ayrık kökü

  Gökçek Safra taş ve krampları çayı;
  >20gr Pelin otu
  >40gr Oğul otU
  >20gr Şahtere otu
  >20gr Ayrık kökü

  Gökçek Kan çayı;
  >20gr Y. Akdiken kabuğu
  >20gr Şahtere otu
  >20gr Menekşe otu
  >20gr Isırgan yaprağı
  >20gr Ayrık kökü

  Gökçek Safra çayı;
  >40gr Hindiba ot ve kökü
  >20gr Şahtere otu
  >20gr Pelin otu
  >20gr Nane yaprağı

  Gökçek Kan çayı;
  >30gr Şahtere otu
  >30gr Hindiba otu ve kökü
  >20gr Civanperçemi otu
  >20gr Ayrık kökü

  Gökçek Kan çayı;
  >25gr Şahtere otu
  >25gr Civanperçemi otu
  >20gr Ayrık kökü
  >10gr Sinameki yaprağı

  Gökçek Safra çayı(safra attırıcı, şişkinlik ve tıkanma)
  >30g C. Zerdeçal kökü
  >20g Nane yaprağı
  >20g Kırlangıç otu
  >20g Şahtereotu
  >10g Y. Akdiken kabuğu

  Gökçek Safra çayı(safrayı artırıcı, şişkinlik ve tıkanma)
  >30g Hindiba ot ve kökü
  >20g Devedikeni tohumu
  >20g Nane yaprağı
  >20g Cava Zerdeçal kökü
  >10g Şahtereotu

  Gökçek Karaciğer, safra çayı(safra yollara rahatsızlığı nedeniyle hazım rahatsızlıkları)
  >25g Cava zerdeçal kökü
  >25g Pelin otu
  >30g Nane yaprağı
  >20g Şahtereotu

  Gökçek Karaciğer safra çayı(safra yolları rahatsızlığı nedeni ile kraplı yukarı karın ağrıları)
  >30g Kırlangıç otu
  >30g Cava zerdeçal kökü
  >20g Pelin otu
  >20g Şahtereotu

  Gökçek Safra çayı(safra artırıcı, tıkanma ve şişkinliği önleyici)
  >20g C. Zerdeçal kökü
  >20g Hindiba ot ve kökü
  >20g Nane yaprağı
  >20g Civanperçemi otu
  >20g Şahtereotu

  Homeopatide; Taze Şahtere otundan 20-30 gram ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine %70lik 100ml Alkol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Şişe 4-6hafta sonra süzülerek Homeopatide <<Fumaria>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden güne 3-4defa 15-20damla 4-6 hafta süreyle alınır.

  Yan Tesirleri; Bilenen bir yan tesiri yoktur, şayet tarife uyulursa eğer fazla miktarda veya uzun süre alınır ise o zaman karın ağrısına sebep olabilir.
  www.bitkiseltedavi.com

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  23.131

  Standart


Benzer Konular

 1. Cevaplar: 19
  Son Mesaj : 08-06-2013, 09:35
 2. Keçisedefi otu, Geiβraute, Galega officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj : 12-19-2012, 11:36
 3. Karakafes, Beinwell, Symphytum officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 03-09-2012, 17:05
 4. Hatmi, Eibisch, Althaea officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 09-18-2010, 14:05
 5. Göz otu, Augentrost, Euphrasia officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12-06-2007, 17:11

Visitors found this page by searching for:

sahtere almanca

şahtere otu

sahtere otu almanca

şahtere tohumuŞAHTERE(TİLKİ KİŞNİŞİ)şahtere tohumunun resmitavuk ayağı otufumariae herbaşahtere gökçeksahtere tohumusafra çayıage rahatsızlığışahtere sedefşahtere çayı ve sedefgökçek kan çayıErdrauch Famaria OfficinalisŞahtere otu gökçekşahdere nasıl kulanılınırşahtere forumürtiker için şahtere otu çayıŞahteraşahtere almancaşahtere otu resmikedi ayağı otusahtera otu latince

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170