Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!

  Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!


  İzmir`li çevreciler eskiçağlardan beri insan sağlığı için kullanılan sakız ağacını yaşatmak için 17 bin fidan dikti...

  Yarımada Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Ümit Bora, İzmir ve çevresinde sakız ormanları oluşturulması için yürütülen çalışmalarda, Urla`da 17 bin sakız ağacı fidanı dikiminin yapıldığını söyledi.

  Bora, Çeşme, Urla ve Karaburun`da dikilmeye başlanan sakız fidanlarının 7-8 yıl sonra Türkiye`ye büyük kazanç getireceğini bildirdi.

  Ege Üniversitesi(EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat İsfendiyar`ın çalışmasına göre, Türkiye`de yılda 150-160 ton sakız reçinesi kullanıldığını, İzmir`in Çeşme ilçesi Çiftlikköy ile Alaçatı beldesinde sakız üretimin yapıldığını ifade eden Bora, Çeşme`deki 250 yaşlı sakız ağacının 1995 yılında Anıtlar Kurulu kararıyla koruma altına alındığını dile getirdi.

  Bora, Sakız Ormanları Projesi`nin uygulandığı bölgelere eko–turizm yapılabileceğini, sakız reçinesinden sakız aromalı yiyecek ve içecek, sakız reçeli, rakısı, tatlı ve dondurmalarının satışa sunulabileceğini bildirdi.

  Eski çağlardan bu yana kullanılan sakız ve sakız yağının insan sağlığına katkıları olduğunu, pek çok hastalığı tedavi edici özelliği bulunduğunu, bu konuda moleküler düzeyde araştırmaların sürdüğünü savunan Bora, sakızın bazı tıbbı özelliklerini ve kullanıldığı alanları şöyle özetledi: ``Antiseptik maddeler içerdiği için ağız hijyeni sağlar. Fazlası reflüyü tetikler, dikkatli kullanılmalıdır. Mide, bağırsak enfeksiyonlarında kullanılır. Helicobacter pylori (midede ülser ve kansere sebep olan bakteri) üzerinde etkili olduğu saptanmış. Yara merhemi yapımında kullanılır. Şekeri ve kolesterolü düşürür. Ayrıca, diş macunlarında, rakı (mastika), likör yapımlarında, tatlılarda, dondurmada, gemilerde su içinde kalan bölümlerde (yosun ve diğer canlıların yapışmasını önlemede), yağlı boya tablolarda vernik olarak kullanılmaktadır. Parfümeride de kullanılıyor.``

  SAKIZ NASIL BİR BİTKİ?

  Sakız, adını verdiği Sakız Adası ile Çeşme yöresinde doğal olarak yetişen ve reçinesinden yararlanılan, 4-5 metre boyunda, her zaman yeşil, ağaççık veya çalı şeklinde bir bitki. Dişi ve erkek çiçekleri ayrı bitkilerde barınan sakızda erkek bitkilerin sakız randımanı dişilerden fazla oluyor. Tek veya üç-dört gövde üzerinde terbiye edilen sakız, dekoratif görünümü ve hoş kokusu nedeniyle bahçe düzenlemesinde de kullanılabiliyor. Her zaman yeşil olması ve toprağı örtmesi nedeniyle toprak erozyonunun önlenmesine de katkı sağlayan sakızın kökleri, 20-25 metre derinliğe kadar uzanabildiği için kuraklığa incir ve zeytinden daha iyi dayanıyor.

  Sakız, arazi yangını gibi olumsuz koşullardan sonra bile kısa sürede kendini yeniliyor. Kıyı bölgelerinde tuza dayanıklı olan sakız yavaş gelişiyor ve 100 yıldan fazla yaşıyor. 5 yaşından itibaren sakız salgılayan bu bitki, 15 yaşından itibaren bitki başına 1-2 kilogram sakız veriyor. Bir kilogram sakızın fiyatı ise kalitesine göre 75- 150 dolar arasında değişiyor. Sakız yüzde 1 ila yüzde 3 arasında esansiyel yağ içeriyor.

  tümgazeteler
  Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci4jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci12jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci1jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci9jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci6jpg  

  Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci3jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci8jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci2jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agaci5jpg   Sakız Damlası, Damla Sakızı, Sakız ağacı asırlardır şifa kaynağı!-sakiz_agacijpg  

  BitkiselTedavi.com - Resmi Satış Sitesidir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  Damla Sakızının Faydaları

  Damla Sakızının Faydaları oldukça fazla olmasına rağmen bizler sadece tatlı ve kahvede kullanıldığını biliriz biraz derine indiğimizde ise sağlık,sanayi gibi bir çok alanda işimize yaradığını görürüz.
  Damla Sakızının Faydaları Nedir

  1 - Göğüs hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  2 - Böbreğe çok yararlıdır.
  3 - İdrar söktürücü özelliği vardır.
  4 - Cinsi organları kuvvetlendirir.
  5 - Karaciğer için tavsiye edilir.
  6 - Soğuktan kaynaklanan dalak ağrılarına iyi gelir.
  7 - Felçli hastalar için iyi bir şifa kaynağıdır.
  8 - Yakısı saçkırana iyi gelir.
  Doğal damla sakızı oral hijyen için mükemmel olup doğal damla sakızının güçlü etkisi ile dişleri korur. Ağız için antiseptik özellik taşır. Bu nedenledir ki piyasadaki bir çok diş macunu ve gargara temelinde
  Damla Sakızının Faydaları Hakkında
  doğal damla sakızı kullanılarak üretilmiştir. Ayrıca Atina Üniversitesi’nin yürüttüğü özel bir araştırma sonucunda dental problemlerin dğal damla sakızı çiğnemekle düzeltilebileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca diş hekimliğinde yaygın olarak diş çürüklerinin doldurulmasında dolgunun birleşiminde kullanılmaktadır. Buna ek olarak, genel diş hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
  Doğal damla sakızının tedavi amaçlı kullanılabileceği antik çağlarda da biliniyordu. Günümüzde dünya çapında çok çeşitli kullanım alanları vardır. M.Ö. 2. Yüzyılda, Galenus doğal damla sakızının kanın durumunu düzenlemek için yararlı olduğunu ve bronşiti tedavi ettiğini söylemiştir. Günümüzde doğal damla sakızı yanıklar, egzema, donma, kanser gibi deri enfeksiyonları ile dış deri enfeksiyonları için hazırlanan merhemlerde ve plaster imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sakız Adası’nın doğal damla sakızının kollesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır. Böylece kalp krizi ve yüksek tansiyon risklerini ve vücudun trigliserid ve total lipid seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Her sabah bir çay kaşığı doğal damla sakızıtozunun diabeti etkili bir şekilde tedavi edebileceği de iddia edilmektedir. Bunlara ek olarak Yunanistan’daki bir çok ilaç firması doğal damla sakızını yaygın olarak kullanmaktadır.
  Sakız Adası’nın doğal damla sakızı ve onun türevleri (doğal damla sakızı reçinesi) cerrahide özellikle daha iyi sonuçlar veren cerrahi ipliklerin yapımına yaygın olark kullanılmaktadır. Amerikan yapımı olan MASTISOL adlı ilaç ameliyat yaralarının üzerine septik bandaj yapıştırmak ve yarayı -lökoplast yerine- kapamak için kullaılmaktadır. Bu yolla, yaranın antisepsisi de önlenmektedir. Fransa’da doğal damla sakızı cerrahi ipliklerin yapımında temel olarak kullanılmaktadır; çünkü böylece dikişler organizma tarafından absorbe edilmekte ve kesilmelerine gerek kalmamaktadır.
  Damla Sakızının Üretime Faydaları
  Avrupa çapında doğal damla sakızı, restorasyonlarda ve ikonlarla duvar resimlerinin korunması için üretilen maddelerin yapımında temel içerik maddesi olarak kullanılmaktadır. Amerika’da ve Fransa’da doğal damla sakızı temel olarak boyacılıkta iki yolla kullanılmaktadır. Birinci kullanım: Boyalara temel teşkil edecek gerekli maddenin üretiminde kullanılmasıdır. Diğer kullanımı: boyalar için özel olan cilaların üretiminde kullanılmasıdır. Bulgaristan’da doğal damla sakızı, ahşap endüstrisinde renk sabitleyicisi olarak büyük bir şirket tarafından kullanılmaktadır.

  Gemi yapımında doğal damla sakızı geminin altını boyamak için kullanılan özel boyaların yapımında kullanılmaktadır. Aynı amaçla, doğal damla sakızı uçak imalinde renk koruyucu olarak da kullanılmaktadır.
  Doğal damla sakızı cila, sentetik kauçuk, lastik, plastik, sentetik deri ve böcek zehiri üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yalıtım malzemesi ve su geçirmez hammadde olarak da kullanılabilinir.


 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  Osmanlı Döneminde Damla Sakızı


  Türk Hâkimiyeti boyunca damla sakızı yetiştiricileri birçok ayrıcalığın tadını çıkartmıştı. Sakız adası iki yönetim birimine ayrılmıştı. Sakız adası : Mastichocgoria ( damla sakızının yetiştirildiği köyler ) ve damla sakızının yetiştirilmediği köyler olarak. 24 mastichochoria’ nın adanın merkezi yönetiminden ayrı bir yönetimi vardı.
  Osmanlı Döneminde Damla Sakızının DurumuDamla sakızı vergilerini toplayan Sakız Emini tarafından yönetiliyordu. Ayrıca mastichochoria’ nın ileri gelenleri tarafından seçilen Sakız Vekilleri olarak
  Osmanlı Döneminde Damla Sakızı

  adlandırılan Damla Sakızı Komisyoncuları vardı. İleri gelenler Mastichochoria ( damla sakızının yetiştirildiği köyler ) meydanında parlamento gibi toplanırlardı. Toplandıkların büyük bir kısmı kalıntıları günümüzde de görülebilen Panagia Sikelia kalesinden yapılırdı.Damla sakızı vergilerini toplayan Sakız Emini adayı sonbaharda ziyaret eder ve Sultan III. Osman’ ın 1750 tarihli fermanına göre diğer vergilerle karşılık devlet hazinesi adına 300 kutu damla sakızını ( 20 000 okka = 26 000 kilo ) alırdı. Üretimin geri kalanının ticareti yapılırdı; fakat nasıl Gerçekleştirildiğine ilişkin günümüzde kesin bir bilgi yoktur. Daha sonraları ticaretin Fragolevantines denilen belirli tüccarlar tarafından yürütüldüğü de bilinmektedir. Fakat zamanla damla sakızı ticaretini eline geçiren ve ‘Mastichades’ olarak da adlandırılan Yunanlı Damla Sakızı Tüccarları Sınıfı onların yerini almıştır. Bu komisyoncular damla sakızını üreticilerden toparlar, işlemden geçirirler ve çeşitli pazarlara gönderirlerdi.Osmanlıda Damla SakızıMastichochoria’ nın ayrıcalıkları arasında, kilise çanlarının çalınmasına izin verildiği de belirtilmekteydi. Genoan’ ın hakimiyetinden Türk hakimiyetine kadar hırsızlara karşı cezalar konuşmuştu. Satıcı, alıcı komisyoncu veya damla sakızıkaçakçılarına karşı
  Osmanlı Döneminde Damla Sakızının Yeri

  cezalar vardı. Damla sakının toplandığı dönemlerde, damla sakızını hırsızlardan korumak için, köylerin girişleri geceleri kapatılırdı. Sakız Adası’ nın 1822’ deki yıkımında Türkler önceleri damla sakızı yetiştirilen köylere saygı gösterdiler. Kanaris Türk Donanması’ nı yaktığında Türkler de misilleme olarak her şeyi yok ettiler. Damla sakızı uğruna damla sakızı yetiştirilen köyler için canlarını bağışlamaları emredilmesine rağmen bu köylerden binlerce esir İstanbul’ a ve Mısır’ a sürüldü ve oralarda köle pazarlarında satıldılar veya Müslümanlaştırıldılar. Bununla birlikte Aleksandria Antlaşmasından sonra ve İngiliz pazarlarında satılan kadınların memleketlerine geri dönmeleri için serbest bırakıldılar.Osmanlı Dönemi Damla Sakızının Tarihçesi1853 yılında II. Mahmut döneminde adaya ayrıcalıkları geri verildi ve Türk Fermanında eyalet vergilerinden savaşta ve barışta muaftırlar.Damla sakızı adayla Türk Sultanları arasındaki iletişimin bir parçasıydı. Valide Sultan’ ın infaz zamanlarında damla sakızı çiğnediği ve paşaların yüreğini Sakız Adası’ nın kölelerinin yararına yumuşattığı rivayet edilirdi.Şu da belirtilmektedir ki bu zaman içerisinde, adayla nadide ürünü arasındaki bağ Chios ( Sakız Adası ) ve Mastic – Tree ( Damla Sakızı Ağacı ) sözcüklerinin özdeş kabul edilmesine neden olmuştur. Türkler tarafından her ikisi de ‘ Sakız ‘ ( Türkçe’ de damla sakızı anlamına gelmektedir ) olarak adlandırılmıştır.Benzer Yazılar


 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  5.Yüzyıl 14.Yüzyılda Damla Sakızı  346′da adanın Cenevizlilere’in hakimiyeti altında olduğu sıralarda, deniz ticareti ile uğraşan güçlü Gioustiniani Ailesi paylaşmalı tekelci şirket niteliğinde olan ünlü “Maona”yı kurdular.
  Maona doğal damla sakızının satışından sorumluydu.5. Yüzyılda Damla Sakızı (aslında Maona, kârının bir kısmı adanın savunulmasında kullanılan bir monopoldü.) Maonalılar doğal damla sakızı ticaretini ilk örgütleyenlerdi.
  Damla Sakızı Tarihi

  Ceneviz’le, Kıbrıs’la, Rodos’la, İstanbul’la, İskenderiye’yle,Yunanistan’la ve Suriye’yle 334 kental doğal damla sakızının dağıtımı için altı, sekiz veya onar yıllık kontratlar imzalıyorlardı. Maona genellikle doğal damla sakızını bu yerlere temsilcileri aracılığıyla satıyordu. Şu da belirtilmelidir ki Maona’nın üyeleri doğal damla sakızının fiyatını sabit tutmak için üretim fazlası olduğunda artan miktarı yakıyorlardı. Bu tarihsel olarak saptanmış bir gerçekti. Ayrıca doğal damla sakızı hırsızlarına karşı hukuki yaptırımlar konmuştu.14. Yüzyılda Damla SakızıÖrneğin, 10 litrenin altında damla sakızı çalan (yaklaşık iki kilo) para cezasına çarptırılırdı ve ödemediği takdirde kamçılanır ve bir kulağı kesilirdi. 10- 25 litre arasında çalan alnından kırmızı bir lekeyle damgalanırdı. Eğer 25- 40 litre arasında çalmışsa burnu ve şağ kulağı kesilirdi. 200 litreden fazla doğal dalma sakızı çalan veya ikinci defa yakalanan asılırdı. Aynı cezalar çalıntı doğal damla sakızı alanlara da uygulanırdı. Aynı zamanda, ihbarcılar ödüllendirilirdi. 1435′te Sakız’a Ankona’dan gelen Kyriakus Pitsiccoli’nin atasözünde de doğruladığı gibi”Sakız Adası’nda yaşamak istiyorsan, sadece doğal damla sakızını koru ve sakın çalma.” İyi organize olmuş bir monopol olmayı sürdüren Maona dışında hiç kimse doğal damla sakızı ticaretini yapmaya izinli değildi.Ayrıca; doğal damla sakızını toplayan katipler, kaçağı önlemek için gemileri arayan müfettişler ve doğal damla sakızının hesaplarıyla denetiminden sorumlu özel katipler vardı. 1379-1409 kararnamelerinin temelinde, doğal damla sakızının kaydıyla görevli katipleri seçme hakkı verilmiş bir tür hükümet görevlisi, “Potestatos” vardı. Bu tür göreve sahip bir yetkliye 1700 lerde rastlamaktayız. O, Ioannis Mavrokordatos’tu (Moldovya’nın Hugrovlachia’nın Valisi ve Büyük Kilise’nin Büyük Tercümanıydı.)

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  Damla Sakızlı Portakallı Ispanak


  Damla Sakızlı Portakallı Ispanak belki ilk defa duyduğunuz bir yemektir ama ıspanak sevenlerdenseniz hoşunuza gidecek bir lezettir
  Damla Sakızlı Portakallı Ispanak Tarifi6 Kişiliktir.Malzemeler:1)1kilo kuzu
  2)Ispanak ,sapları temizlenmiş
  3)1 Büyük göbek portakal,8parçaya kesilmiş
  Damla Sakızlı Portakallı Ispanak

  4)2 diş sarımsak,ince uzun parçalara kesilmiş
  5)1/3 fincan extra saf zeytin yağı
  6)1/3 fincan damla sakızlı zeytin yağı
  7)Tuz
  Hazırlanışı:1)Ispanağı iyice yıkayın ve iyice kurulayın.
  2)Kokusuz zeytin yağını derin bir tavada ısıtın.Ispanağı canlılığı gidene kadar pişirin.Sarımsağı,tuzu ve portakal 10-15dakika pişirin.Damla sakızlı zeytin yağını üzerinde gezdirin ve servis edin.


 6. #6
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  Damla Sakızlı Türk Kahvesi


  Damla Sakızlı Türk Kahvesinde Benim size önerim gerçek lezzeti almak için kendiniz yapmak yerine hazır olanları alını yapımı hem zordur hem lezzeti tutturmanız oldukça zahmetlidir.Artık günümüzde pek çok marka hazırını üretiyor herhangi birini alabilirsiniz.doğru pişirdiğinizde gerçek tatı hissedeceksiniz.
  Damla Sakızlı Türk Kahvesi YapılışıDamla Sakızlı Türk Kahvesinin Yapılışı aslında normal bizim kahvemizle aynı şekilde olmakla birlikte ufak farklılıklar bulunmaktadır. Aşağıda Nasıl yapacağınıza dair bilgiler verilmiştir. Bu işlem biraz zor olmakla beraber imkansız değildir ama bence hazır Damla Sakızlı Türk Kahvesi Almanız daha mantıklı olacaktır.Osmanlı döneminde ise, özelilikle doğal damla sakızı üreten köyler, Sakız
  Damla Sakızlı Türk KahvesiDamla Sakızlı Türk Kahvesi

  Adası’nın diğer köylerine göre daha da zenginleşmişlerdi. Osmanlı mutfağında böylece doğal damla sakızı aroması önemli bir yer edinmiştir.
  Geleneksel bir Osmanlı lezzeti olan “Sakızlı Muhallebi”nin yanı sıra Osmanlı’nın kumda veya közde pişirilen geleneksel Türk kahvesine de damla sakızı aroması ilave edilmiş ve ortaya eşsiz bir lezzet çıkmıştır.
  1 parça damla sakızı (nohut büyüklüğünde) havanda iyice ezerek toz haline getirilir ve 100 gram çekilmiş kahveye katılarak iyice karıştırılır ve kavanozda saklanır. Biraz dinlendikten sonra bildiğimiz gibi Türk kahvesi pişirilir.Damla SakızıDoğal damla sakızının kazanç getiren değerli bir mal olması, adanın ticari önemini artırmış ve bunun sonucu olarak sürekli olarak Cenevililer ve Venedikliler tarafından ele geçirilmesine yol açmıştır. Osmanlı döneminde ise, özelilikle doğal damla sakızı üreten köyler, Sakız Adası’nın diğer köylerine göre daha da zenginleşmişlerdi. Günümüzde ise doğal damla sakızı Dünya çapındaki doğal monopol ortamını kaybetmemiş ve Antik Çağlardan günümüze kadar tespit edilen yararlı nitelikleri sayesinde, tüm Dünya ülkelerine ihraç edilebilmektedir..Doğal damla sakızını taşıyan bu ağaç(yöresel dilde schinos) tutunduğu ve beslendiği toprak kadar eskidir. Bu ağaç Sakız Adası’nın topraklarına yüzyıllardır gölgesini düşürmektedir. Onun çevresinde aileler ve toplumlar belirli kültürleri ve gelenekleriyle gelişmiş, zaman geçmesine rağmen silinmez işaretler olarak kalmışlardır. Antik çağlardan günümüze Sakız Adası’nı ziyaret eden sayısız doğa bilimci ve gezgin doğal damla sakızı ağacına ve doğal damla sakızının kendisine özel bir ilgi göstermişlerdir. Hemen hepsi neden damla sakızının Dünya’da yalnızca Sakız Adası’nın bu küçük kesiminde (Mastichochoria adıyla anılan damla sakızı üretilen köylerinde) üretildiğine bir açıklama getirmeye çalışmışlardır.Benzer Yazılar


 7. #7
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  Damla Sakız Reçelli Kurabiye


  Damla Sakız Reçelli Kurabiye bu ürün kullanılarak yapılan pek çok tarifften biridir bu yazımıda size nasıl yapacağınıza dair bilgiler vermeye çalışacağız.
  Aşğıda size iki tip tarif vereceği hangisini isterseniz deneyebilirsiniz yada herikisinide tercih tamamen size kalmışDamla Sakız Reçelli Kurabiye Nasıl YapılırDamla Sakızlı Macunlu KurabiyeGereken Malzemeler:100 ml krema ( 200 ml lik paketin yarısı)
  4 yemek kaşığı dolusu damla sakızı macunu ( Migros, Kipa gibi büyük
  Damla Sakız Reçelli Kurabiye Tarifi

  marketlerde bulabilirsiniz)
  1,5 çay bardağı pudra şekeri
  1 çay bardağı ılık süt
  1 paket kabartma tozu
  aldığı kadar un
  Üzerine:Damla sakızı macunu, tarçın,dövülmüş antep fıstığıYapılışı :Kremayı kaynama noktasına gelmeden eritin.Ilındıktan sonra pudra şekerini ilave edin.Ilık sütün içinde sakız macununu iyice karıştırarak eritin.
  Macunlu sütü kremaya ilave edin.Kabartma tozu ve unu azar azar ilave ederek kulak memesinden biraz daha sert bir hamur yapın.Hamurdan dilediğiniz büyüklükte parçalar koparıp yuvarlak şekil verin.Önceden 175 derece ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirin.Tepsiden almadan üzerine sakız macunu damlatın.
  Üzerine ılındıktan sonra tarçın ve antep fıstığı serpin.
  2-Damla Sakızlı Kurabiye250 gr. tereyağı, (bu kurabiyede kesinlikle kaliteli bir tereyağı kullanmalıyız, çünkü kullanılan yağdan gelen kötü bir koku veya acı bir tat kurabiyemizin lezzetini bozacaktır.)4 çorba kaşığı pudra şekeri2 çorba kaşığı buğday veya mısır nişastasıYaklaşık 2 ½ su bardağı un2 kahve fincanı kadar ince dövülmüş fındık1 çay kaşığı vanilya2 çay kaşığı kabartma tozu2 diş dövülmüş sakız!!! Dişlerin her biri en fazla bir nohut büyüklüğünde – toz olarak da 2 minik çay kaşığını dolduracak kadar olabilir, sakız fazla gelirse veya raf ömrü geçmişse kurabiyenizi acılaştırabilir!!!Üzerine dökmek üzere bir miktar daha pudra şekeriHazırlanışıOda sıcaklığındaki tereyağını un ve pudra şekerini, sakızı, kabartma tozu ve vanilyayı ister hamur yoğurucuda isterseniz bir tepsi içinde hamur haline getiriyoruz.
  Burada önerim sakızı bir havanda azıcık toz şekerle beraber döverek kullanmanız veya önceden bir süre derin dondurucuda bekletip sonra dövmeniz, çünkü o zaman sakızı kolayca toz haline getirebilirsiniz . Bu şekilde una ilave ettiğinizde sakız bütün hamura eşit olarak dağılacaktır. Hamurdan ufak bir parçayı elimize alıp yuvarlıyoruz ve hamurun dağılmadan ve elimize yapışmadan şekillendiğine emin oluyoruz.Yarım saat kadar buzdolabında dinlenen hamurumuzu ceviz büyüklüğünde yuvarlaklar halinde şekillendiriyor ve yağlı kağıt serilmiş tepside önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 15 dakika kadar pişiriyoruz. Bu arada kurabiyelerimizin üzeri hafifçe çatlayacak ancak renkleri kararmayacak.Fırından çıkan sakızlı kurabiyelerimiz iyice ılındıktan sonra üzerlerine pudra şekeri serpeleyerek süslüyoruz.Bundan sonrası size kalmış. İsterseniz kokuyu duyup kapıyı çalanlara tattırır, isterseniz soğuyan kurabiyelerinizi bir teneke kutuda saklayabilirsiniz.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart


  Damla Sakızı Fiyatı

  Damla Sakızı Sakız Ağacından Elde Edilmektedir ve bu özel ağaç sadece egenin belli bölgelerinde yetişmektedir. En çok yetiştiği alanlar Sakız Adası ve Alaçatının Yunanistana Bakan bir yüzüdür. Bu nedenle üretimi çok fazla yapılamadığı ve çok talep gördüğü için damla sakızı fiyatı oldukça yüksektir.Kilo su yaklaşık 500 Usd olarak satılmaktadır ve yunanistana bağımlı bir damla sakızı fiyatı vardır.Şimdi ise Türkiyede Unutulmaya yüz tutan damla sakızı,Falım ve Tema Vakfı’nın ‘Sakız
  Damla Sakızı Fiyatı
  Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz’ projesiyle yeniden canlanmaya çalışıyor. Damla sakızlı gıda maddeleri, özellikle Ege’nin turistik beldelerinde ve İstanbul Mısır Çarşısı’nda yeniden vitrinlerde boy gösteriyor. Başta sakız reçeli olmak üzere damla sakızıyla yapılmış muhallebi, sütlaç, kazandibi, salep, lokum, helva, kurabiye, dondurma, reçel, kahve gibi gıda maddelerinin sayısı ve çeşidi giderek artıyor.Ancak, damla sakızıyla tatlandırılmış gıdaların üretimi meraklısının talebini karşılayabilecek hızda artmıyor.


  Piyasada yeterince damla sakızı bulmak mümkün olmuyor.
  İzmir’in Çeşme Yarımadası’nda 6 bin yıldır yetişen ancak son yıllarda sayıları hızla azalan sakız ağaçları, Tema Vakfı ve Falım Sakızları işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında yeniden canlandırılıyor.
  Türkiye’nin damla sakızı tüketiminin yaklaşık 20 ton olduğunu belirten TEMA Vakfı Orman Bölüm Başkanı Hayrullah Oğuz, şu bilgileri verdi: “Tüketimin 10 tonu resmi ithalatla, 10 tonu ise kaçak ürünle karşılanıyor. Tema Vakfı olarak hazırladığımız proje kapsamında, İzmir-Çeşme yolu üzerinde, 149 hektarlık proje alanında mevcut sakız ağaçlarını rehabilite ediliyor ve yeni fidanlar dikiliyor. Sakız ağacı sayısını 20 bine çıkarmak amacıyla iki yıldır çalışıyoruz. Ağaç başına bir kilo sakız üretimiyle 20 bin ağaç Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak.”
  Falım sakızlarını üreten Cadbury’nin Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ahjaz Han, sahip çıkılmadığı takdirde Ege’nin doğal simgesi olan sakız ağaçlarının kaybolup gideceğini belirterek, şunları söyledi:
  “Sakız ağaçları kendine has doğası, muhteşem güzelliği, herkesin sahiplenip koruması gereken ekonomik potansiyeliyle Ege’nin paha biçilemez bir kıymeti. Sakız ağaçlarının Ege’de yeniden kazandırılması için kararlılıkla çalışıyoruz.”

  Damlaya damlaya hasat ediliyor
  Damla sakızı, Ege Denizi kıyılarında yetişen sakız ağacının çizilen gövdesinden damlalar halinde döküldüğü için bu adı almış. Damla sakızı, ciklet olarak çiğnendiği gibi içine katıldığı gıdalara kendi özel lezzetini de veriyor.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart


  Damla Sakızı Nedir

  Damla Sakızı Ege Bölgesin Sadece Belli Bölgelerinde Yetişen Sakız Ağacının Öz Suyundan Elde Edilen Doğal Bir Sakızdır. Nadir bölgelerde yetiştiği ve üretimi az olduğu için oldukça pahalı doğal bir maddedir. Özellikle sağlık ve gıda alanında çok fazla kullanılmaktadır.

  Damla Sakızı Hakkında Genel Bilgiler


  Doğal damla sakızını taşıyan bu ağaç(yöresel dilde schinos) tutunduğu ve beslendiği toprak kadar eskidir. Bu ağaç Sakız Adası’nın topraklarına yüzyıllardır gölgesini düşürmektedir. Onun çevresinde aileler ve toplumlar belirli kültürleri ve gelenekleriyle gelişmiş, zaman geçmesine rağmen silinmez işaretler olarak
  Damla Sakızı Nedir
  kalmışlardır. Antik çağlardan günümüze Sakız Adası’nı ziyaret eden sayısız doğa bilimci ve gezgin doğal damla sakızı ağacına ve doğal damla sakızının kendisine özel bir ilgi göstermişlerdir. Hemen hepsi neden damla sakızının Dünya’da yalnızca Sakız Adası’nın bu küçük kesiminde (Mastichochoria adıyla anılan damla sakızı üretilen köylerinde) üretildiğine bir açıklama getirmeye çalışmışlardır.

  Doğal damla sakızının kazanç getiren değerli bir mal olması, adanın ticari önemini artırmış ve bunun sonucu olarak sürekli olarak Cenevililer ve Venedikliler tarafından ele geçirilmesine yol açmıştır. Osmanlı döneminde ise, özelilikle doğal damla sakızı üreten köyler, Sakız Adası’nın diğer köylerine göre daha da zenginleşmişlerdi. Günümüzde ise doğal damla sakızı Dünya çapındaki doğal monopol ortamını kaybetmemiş ve Antik Çağlardan günümüze kadar tespit edilen yararlı nitelikleri sayesinde, tüm Dünya ülkelerine ihraç edilebilmektedir..

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  3.416

  Standart

  5.Yüzyıl 14.Yüzyılda Damla Sakızı


  346′da adanın Cenevizlilere’in hakimiyeti altında olduğu sıralarda, deniz ticareti ile uğraşan güçlü Gioustiniani Ailesi paylaşmalı tekelci şirket niteliğinde olan ünlü “Maona”yı kurdular.
  Maona doğal damla sakızının satışından sorumluydu.5. Yüzyılda Damla Sakızı (aslında Maona, kârının bir kısmı adanın savunulmasında kullanılan bir monopoldü.) Maonalılar doğal damla sakızı ticaretini ilk örgütleyenlerdi.
  Damla Sakızı Tarihi

  Ceneviz’le, Kıbrıs’la, Rodos’la, İstanbul’la, İskenderiye’yle,Yunanistan’la ve Suriye’yle 334 kental doğal damla sakızının dağıtımı için altı, sekiz veya onar yıllık kontratlar imzalıyorlardı. Maona genellikle doğal damla sakızını bu yerlere temsilcileri aracılığıyla satıyordu. Şu da belirtilmelidir ki Maona’nın üyeleri doğal damla sakızının fiyatını sabit tutmak için üretim fazlası olduğunda artan miktarı yakıyorlardı. Bu tarihsel olarak saptanmış bir gerçekti. Ayrıca doğal damla sakızı hırsızlarına karşı hukuki yaptırımlar konmuştu.14. Yüzyılda Damla SakızıÖrneğin, 10 litrenin altında damla sakızı çalan (yaklaşık iki kilo) para cezasına çarptırılırdı ve ödemediği takdirde kamçılanır ve bir kulağı kesilirdi. 10- 25 litre arasında çalan alnından kırmızı bir lekeyle damgalanırdı. Eğer 25- 40 litre arasında çalmışsa burnu ve şağ kulağı kesilirdi. 200 litreden fazla doğal dalma sakızı çalan veya ikinci defa yakalanan asılırdı. Aynı cezalar çalıntı doğal damla sakızı alanlara da uygulanırdı. Aynı zamanda, ihbarcılar ödüllendirilirdi. 1435′te Sakız’a Ankona’dan gelen Kyriakus Pitsiccoli’nin atasözünde de doğruladığı gibi”Sakız Adası’nda yaşamak istiyorsan, sadece doğal damla sakızını koru ve sakın çalma.” İyi organize olmuş bir monopol olmayı sürdüren Maona dışında hiç kimse doğal damla sakızı ticaretini yapmaya izinli değildi.Ayrıca; doğal damla sakızını toplayan katipler, kaçağı önlemek için gemileri arayan müfettişler ve doğal damla sakızının hesaplarıyla denetiminden sorumlu özel katipler vardı. 1379-1409 kararnamelerinin temelinde, doğal damla sakızının kaydıyla görevli katipleri seçme hakkı verilmiş bir tür hükümet görevlisi, “Potestatos” vardı. Bu tür göreve sahip bir yetkliye 1700 lerde rastlamaktayız. O, Ioannis Mavrokordatos’tu (Moldovya’nın Hugrovlachia’nın Valisi ve Büyük Kilise’nin Büyük Tercümanıydı.)

Benzer Konular

 1. Sakız çiğnemek hafızayı siliyor
  By serife in forum Beyin Rahatsızlıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05-07-2012, 10:01
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04-30-2012, 09:25
 3. Antioksidan kaynağı sebze-meyveler
  By maturidi in forum Beslenme, Diyet ve Kilo Problemleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07-02-2008, 18:31
 4. Kızılcık: Şifa kaynağı kızılcığın faydaları
  By maturidi in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10-30-2006, 19:33
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06-26-2005, 21:38

Visitors found this page by searching for:

fistik.agaci.sakizi.ne.ise.yararfistik agacinin sakizi faydalarifistik agacinin sakizin faydalaridamla sakizi agacinin meyvesiacil fistik sakizifistik sakizinin faydalari

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.